Društvo za srpski jezik: Povećati broj časova srpskog u osnovnim školama, predmet uvesti na sve fakultete

Povećanje fonda časova srpskog jezika u osnovnim i srednjim školama, ali da se uvede srpski jezik na fakultete kao obavezni ili izborni predmet, predlog je Društva za srpski jezik i književnost da se nađe u novoj "Strategiji obrazovanja 2030".
Društvo za srpski jezik: Povećati broj časova srpskog u osnovnim školama, predmet uvesti na sve fakultete
Foto: Pixabay
Oni kažu da Predlog strategije obrazovanja prepoznaje značaj srpskog jezika i književnosti, ali na "stidljiv način".
 
Jasmina Stanković iz Društva za srpski jezik kaže da su u julu prošle godine podržali Deklaraciju o položaju srpskog jezika i zatražili da se poveća fond časova maternjeg jezika koji je trenutno najniži u Evropi. Navodi da u srpskoj gimnaziji u Budimpešti đaci imaju šest časova nedeljno srpskog jezika, a u osnovnoj školi osam časova.
 
"Mi ovde imamo upola manje. Naravno, to iziskuje jednosmenski rad kako bi sve moglo da se uklopi u sistem. Raspitala sam se da li imaju toliko časova zato što su manjina i rekli su mi da i mađarske škole imaju isti fond časova mađarskog jezika", navela je ona.
 
Zbog malog fonda časova srpskog jezika u školama, kako kaže, teško je u programe uklopiti velika nacionalna dela.
 
Prof. Slavko Petaković iz Društva za srpski jezik kaže da u Strategiju treba da se uvrsti zahtev da se srpskom jeziku da natpredmetni status, kako se ne bi povredili fondovi časova ostalih predmeta. On je rekao da bi u Srbiji trebalo tražiti rešenje kao u drugim evropskim zemljama.
 
"Rađena je analiza stanja i poređenje našeg sa drugim školskim sistemima i ispostavilo se da smo mi, po zastupljenosti nacionalnog jezika u fondu časova, na poražavajuće niskom mestu", rekao je on.
 
Podseća da je na univerzitetskom nivou srpski jezik i književnost obavezan predmet samo na nacionalnim katedrama filoloških fakulteta i na studijskim profilima učiteljskih, odnosno pedagoških fakulteta.
 
"Mislimo da bi bilo svrsishodno razmisliti o uvođenju srpskog jezika na univerzitetski nivo kao obaveznog ili izbornog predmeta", rekao je Petaković.
 
Siniša Ranković iz Društva defektologa Srbije rekao je da je u Strategiji neophodna konkretnija podrška za učenike sa smetnjama u razvoju i invaliditetom. On je ukazao da su Akcionim planom Strategije predviđena tri resursna centra, dok isto toliko ima Crna Gora koja ima znatno manji sistem.
 
"Trenutno ima 48 škola za učenika sa smetnjama u razvoju i mi ne bežimo od transformacije, ali projektovanje tri resursna centra nije dovoljno", naveo je on.
 
Državni sekretar Ministarstva prosvete Anamarija Viček istakla je da je Akcionim planom predviđeno samo ono što će biti naredne tri godine.
 
"Tri resursna centra su planirana, ali ne znači da ćemo tamo stati. Ni na koji način ne želimo da ukinemo specijalne škole", navela je ona.
 
Snežana Marković iz Društva za strani jezik i književnost istakla je da su višejezične kompetencije učenika veoma važne, da oni traže obavezno učenje dva strana jezika u svim srednjim školama, kao i da se drugi strani jezik uvede od četvrtog, umesto od petog razreda.
  • !

    07.03.2021 16:17
    Vratiti status srpske latinice kao ravnopravnog pisma.
    Srpski krase 2 pisma, to mu je osobenost to ga izdvajs od hrvatskog s jedne i od bugarskog, makedonskog s druge strane.
    U jeziku i u istoriji nema vracanja 100 godina unazad, kao da se 20.vek nije dogodio.
  • pajo patak

    07.03.2021 15:40
    српски језик na fakultetima ?
    U kojoj iole kultivisanoj zemlji se na svim fakultetima uči domicilni jezik ?
    ZNAČI ŠKOLSTVO ČABAR JOŠ OD DAČO CARE NE DAJ PARE!
  • ....

    07.03.2021 14:56
    Valja uhlebiti sve te nastavnike i profesore srpskog sa biroa. Što mora neki arhitekta, biolog ili agronom da zna koji su glasovi zadnjonepčani a koji prednjenepčani? Kao da nemaju dovoljno svog posla nego treba da uče o prelazu L u O i slovenskoj antitezi. Ako svi budemo savršeno znali gramatiku i pravopis, šta će da rade lingvisti?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Đurić: Ponosan sam na Vučića

Ambasador Srbije u SAD Marko Đurić izjavio je da je ponosan na borbu predsednika Aleksandra Vučića u Ujedinjenim nacijama za interese Srbije i srpskog naroda.