Zaštitnik građana: Staviti van snage nalog o hitnom oduzimanju "dece ulice" od roditelja

Zaštitnik građana Zoran Pašalić zatražio je od Ministarstva za brigu o porodici i demografiju da stavi van snage radni nalog upućen pre tri godine svim centrima za socijalni rad u Srbiji prema kojem su, između ostalog, dužni da decu koja žive i rade na ulici po hitnom postupku oduzimaju od roditelja i pokreću sudske postupke za oduzimanje roditeljskog prava.
Zaštitnik građana: Staviti van snage nalog o hitnom oduzimanju "dece ulice" od roditelja
Foto: Medija centar Beograd
Pašalić naglašava da automatsko oduzimanje dece nije rešenje jer je potrebno utvrditi da li se radi o trgovini ljudima, što podrazumeva zloupotrebu dece i kršenje njihovih prava ili ta deca nemaju od čega da žive.
 
"Nadležni organi treba da se usmere na to da utvrde i otklone uzroke koji su doveli do toga da deca budu na ulici, a ne na posledice", izjavio je Pašalić povodom 12. aprila - Međunarodnog dana dece uključene u život i/ili rad na ulici.
 
Zaštitnik građana je prošle godine utvrdio da Ministarstvo za rad upućivanjem radnog naloga u maju 2018. godine postupa suprotno Konvenciji o pravima deteta Ujedinjenih nacija, a centre za socijalni rad usmerava na nezakonito postupanje. To ministarstvo je 2020. godine odbilo da postupi po preporuci Zaštitnika građana za ukidanje tog naloga.
 
Problem "dece ulice" ne može da se posmatra samo kao problem Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, u čijoj je sada nadležnosti, već je to pitanja i za Ministarstvo unutrašnjih poslova koje treba da utvrdi organizatore prosjačenja i procesuira odgovorne, navedeno je u saopstenju.
 
Pored fizičkog rada, glavni problemi dece uključene u život i rad na ulici su ekstremno siromaštvo i neredovan pristup obrazovanju, koji su vrlo često praćeni diskriminacijom, kao i "dečji brakovi" koji im uskraćuju detinjstvo i onemogućavaju da uživaju prava koja ima pripadaju, naglašava Zaštitnik građana.
 
"Deca ulice" se suočavaju sa brojnim rizicima koji ostavljaju posledice na njihovo zdravlje i razvoj zbog čega nadležni organi treba da učine dodatne napore na zaštiti prava i najboljeg interesa deteta, naveo je Pašalić.
  • Dragan

    13.04.2021 08:58
    Ah
    Slučaj u Hrvatskoj-devojčica bila u hraniteljskoj porodici.Posle izvesnog vremena roditelji tražili da im se dete vrati.Pre vraćanja dete i roditelji bili kod psihologa i socijalnog radnika.Sutradan majka ubila dete.Majka u zatvoru, socijalna radnica otkaz.To je već treći slučaj za godinu dana.Ukinuti dečiji dodatak porodicama koje nisu sposobne da othrane i iškoliju dete.
  • Lenka

    13.04.2021 00:01
    Ne samo oduzimanje dece, nego i krivična odgovornost roditelja/ staratelja, odnosno osobe koja to dete eksploatiše!!!
  • Vlada

    12.04.2021 21:02
    A po čemu je štancovanje dece koju ne možeš da hraniš toliko manje strašno od trgovine ljudima?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija