Sutra završni ispit iz srpskog jezika, ministar kaže: Roditelji ne brinite, svi će biti upisani

Testovi za malu maturu su krenuli jutros ka Leskovcu i Vranju u pratnji policije, a roditelji i učenici treba da budu opušteni, jer su testovi lakši od probnog i svi svršeni osmaci će biti upisani.
Sutra završni ispit iz srpskog jezika, ministar kaže: Roditelji ne brinite, svi će biti upisani
Foto: Pixabay
To je danas rekao ministar prosvete Branko Ružić.
 
"Testovi su strukturirani u skladu sa uslovima u kojima se odvijao proces obrazovanja, sa većim brojem takozvanih zatvorenih pitanja sa ponuđenim odgovorima, što olakšava deci. Sigurno je da će završni testovi biti lakši u odnosu na probni održan 9. i 10. aprila, ali je najvažnije da deca budu opuštena i puste znanju na volju. Uveren sam da imaju dovoljno znanja da upišu željene škole", rekao je Ružić gostujući na TV Prva.
 
Dodao je da će ove godine malu maturu polagati nešto više od 68.000 osmaka i da niko neće ostati neupisan.
 
"U školama koje imaju do 50 osmaka testovi će se raditi u fiskulturnoj ili svečanoj sali uz prisustvo kontrolora, a u ostalim školama će biti do 12 učenika u učionici uz dva kontrolora", najavio je ministar prosvete.
 
On je naveo kako očekuje da će naredna tri dana sve proteći regularno, jer su preduzete bezbednosne mere da rešenja testova ne "procure".
 
"Imamo i bekap varijantu ukoliko se to desi, ali ja ne želim uopšte da razmišljam o tome. Imamo 18 tačaka koje smo precenili kao moguće izazove. Jedino gde može da u tih 1247 škola bude nepravilnosti to je ljudski faktor", rekao je Ružić.
 
Upozorio je da će svaki pokušaj da se test slika i pošalje nekome biti drakonski kažnjen.
 
"To smo predupredili tako što će otvaranju testova koji su u zapečaćenim poštanskim kutijama prisustvovati direktori osnovnih škola. Oni će taj proces morati da snime i da pošalju na server kako bi imali dokaz da je sve urađeno kako treba. Svi ostali prisutni neće imati mogućnost da koriste mobilne telefone", rekao je Ružić.
 
Šta se i kada polaže?
 
Osmaci će sutra polagati završni ispit iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, u četvrtak će rešavati zadatke iz matematike, a u petak kombinovani test.
 
Đaci su dužni da u školu dođu najkasnije do 8:15h sva tri dana održavanja ispita. Testiranje počinje u 9 časova i traje 120 minuta. Oni koji završe pre toga mogu da predaju test dežurnom nastavniku, s tim što nije dozvoljeno da se napušta prostorija u kojoj se polaže ispit pre 9 i 45 časova.
 
Škola obezbeđuje po dve plave hemijske olovke za svakog đaka, pa na ispit iz srpskog i kombinovani treba poneti grafitnu olovku i gumicu, a iz matematike još i lenjir, trougao i šestar.
 
Nadležni preporučuju da se odgovori prvo pišu grafitnom olovkom (što nije obavezno), a tek na kraju plavom hemijskom olovkom. Ovo je važno jer se odgovori napisani grafitnom olovkom, kao ni prepravljani odgovori napisani hemijskom olovkom ili hemijskom druge osim plave boje, neće priznavati pri bodovanju. Upotreba takozvane piši-briši hemijske nije dozvoljena jer je mastilo ove olovke nestabilno pri zagrevanju, što prilikom skeniranja testova za pregledanje može da dovede do nestajanja zapisa.
 
Na završnom ispitu nije dozvoljeno korišćenje mobilnih telefona, kalkulatora, beležaka, papira, niti drugih materijala koji ne spadaju u propisan pribor za ispit. Učenici su dužni da na za to predviđeno mesto, ispred učionice, odlože svoje torbe, isključene mobilne telefone, kalkulatore i druga tehnička pomagala, pernice, beleške, papire, hranu i slično, osim vode/osvežavajućeg napitka, navodi se u uputstvu za učenike.
 
Na ispitu nije dozvoljeno prepisivanje, razgovor među učenicima i ometanje drugih đaka. Ko ne bude poštovao propisanu proceduru i uputstva dežurnih nastavnika rizikuje da bude udaljen sa testa i da ostane bez bodova, a moći će ponovo da ga polaže u avgustovskom roku.
 
Svaki od testova završnog ispita ima po 20 zadataka, od kojih svaki vredi po jedan poen. Ti bodovi se posle množe sa koeficijentom 0,65 za srpski i matematiku, odnosno sa 0,7 za kombinovani test, i tako se dobijaju poeni koji se računaju pri upisu. Po osnovu rezultata na maloj maturi može se osvojiti maksimum 40 poena, odnosno po 13 na testu iz srpskog i iz matematike, a 14 na kombinovanom.
 
Opšti uspeh se iskazuje brojem bodova tako što se prosek na kraju šestog, sedmog i osmog razreda, zaokružen na dve decimale, sabere i zatim pomnoži sa četiri. Sve petice u đačkoj knjižici donose maksimalnih 60 poena.
 
Osnovne škole objaviće preliminarne rezultate završnog ispita 27. juna do 10 časova.
  • Vlada

    22.06.2021 18:47
    Nista ne brinite roditelji, sva deca ce biti upisana i ako ( ni kriva ni duzna ) nisu nista naucila. Tako ce upisati i "fakultete" dobiti neke diplome a onda sa takvim znanjem ce moci samo da rade u drzavnoj sluzbi. Tako se postaje veran/ucenjen stranacki vojnik.
  • Zelenooka

    22.06.2021 13:44
    Postaviti pitanje ministru
    Da li može neko od vaših novinara, kad se već piše o maturskom ispitu, da postavi pitanje Ministarstvu prosvete i ministru lično, da li je humano da deca nakon nikakve školske godine na preko 40 stepeni sede u školama pod maskama 2 sata? Mora se napomenuti da većina škola nema klime u svim učionicama. To je nečuveno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija