Ovo su najmoćniji pasoši u 2021: Pogledajte gde je Srbija
Da postoji Olimpijada za pasoše, Japan ne bi samo bio domaćin, već bi pobedio na tom takmičenju, piše CNN.

Foto: 021.rs
Izveštaj Henli Indeks za pasoše od 2006. godine rangira putne isprave 199 zemalja.
Kako navode istraživači iz kompanije "Henli i partneri", u prvom tromesečju 2021. godine međunarodna mobilnost i dalje bila samo 12 odsto nivoa pre pandemije, što znači da je "jaz između teorijskog i stvarnog pristupa putovanjima koji nude čak i dobri pasoši i dalje značajan".
Kristijan H. Kaelin, predsedavajući kompanije, kaže da iako ne znamo koliko će ograničenja na putovanja trajati, jasno je da će globalna mobilnost biti otežana barem ostatak ove godine, prenosi Nova.rs pisanje CNN. Napominje da u takvim okolnostima posebno raste nejednakost. Tako vlasnici japanskih pasoša mogu da posete 167 destinacija više od državljana Avganistana, koji imaju pristup svega 26 destinacija na svetu. To je najveći jaz od kada Henli meri radi svoje analize, navodi se u tekstu.
Ko je u top 10?
Top 10 pasoša ostaje praktično nepromenjen kako ulazimo u drugu polovinu godine.
Japan je ponovo na vrhu lestvice. Pasoš ove azijske zemlje otvara vrata 193 države sveta. Zapravo, tako je na papiru. U stvarnom svetu, gde vladaju korona mere, vlasnici japanskih pasoša trenutno imaju pristup manje od 80 odsto destinacija na svetu.
Singapur ostaje na drugom mestu sa mogućnošću ulaska u 192 zemlje, zatim Južna Koreja koja sa Nemačkom deli treće mesto sa mogućnošću ulaska u 191 zemlje sveta. Na četvrtom mestu su Finska, Italija, Luksemburg, Španija, na petom Austrija i Danska, dok su Francuska, Irska, Holandija, Portugal i Švedska zajedno na šestom mestu.
SAD i Velika Britanija zauzimaju sedmo mesto, zajedno sa Švajcarskom, Belgijom i Novim Zelandom. Moć pasoša SAD i Velike Britanije je postepeno opadala od 2014. godine. U teoriji vlasnici pasoša SAD i Velike Britanije mogu da odu na 187 destinacija, a u stvarnosti imaju pristup na oko 60, odnosno 61 destinaciju.
Na osmom su Češka, Grčka, Malta i Norveška, na devetom mestu su Australija i Kanada, a na desetom je Mađarska.
Gde je Srbija na listi?
Naša zemlja plasirala se na 38 mesto ove liste. Kako je navedeno u izveštaju, pasoš Srbije omogućava ulazak u 139 zemlja bez vize.
Ako bismo gledali plasman eks-ju zemalja, Srbija je na sredini liste. Na prvom mestu je Slovenija koja je zauzela visoko 12 mesto, jer pasoš te zemlje omogućava ulazak u 182 države sveta bez vize. Od Srbije je bolje plasirana i Hrvatska. Pasoš ove zemlje omogućava ulazak u 173 zemlje sveta bez vize, što je bilo dovoljno za 17 mesto, navodi Nova.rs.
Lošije su plasirane Severna Makedonija (46 mesto, moguć ulazak u 126 zemalja bez vize), zatim Crna Gora (47 mesto, moguć ulazak u 124 zemlje bez vize) i na kraju Bosna i Hercegovina (53 mesto, moguć ulazak u 117 bez vize).
Koji pasoši su najgore plasirani?
Što se tiče začelja, najgore pozicije zauzele su zemlje čiji pasoš omogućava ulaza bez viza u manje od 40 zemalja sveta. To su: Severna Koreja, Nepal, Palestinske teritorije, Somalija, Jemen, Pakistan, Sirija, Irak i Avganistan.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO: Sukob na blokadi ispred suda u Novom Pazaru, intervenisala policija
12.08.2025.•
0
Protest na koji su pozvali studenti Državnog univerziteta u Novom Pazaru jutros je počeo incidentima.
Advokat Tomislava Momirovića tražio izuzeće tužioca Nenadića
11.08.2025.•
1
Branilac bivšeg ministra Tomislava Momirovića potvrdio je da je podneo zahtev za izuzeće glavnog tužioca Tužilaštva za organizovani kriminal, Mladena Nenadića.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za vas
11.08.2025.•
12
Nova nedelja je pred nama, baš kao i nova runda dnevnih kvizova na 021.rs.
Automobili na graničnim prelazima čekaju od 20 do 50 minuta
11.08.2025.•
0
Auto moto savez Srbije je saopštio da automobili, na graničnim prelazima, čekaju od 20 do 50 minuta.
Advokat Ninić: Tužilac Nenadić već dve godine ne sme da sasluša Vučića o ubistvu u "Pandi"
11.08.2025.•
8
Pravni zastupnik porodica dečaka koji su ubijeni u pećkom kafiću Panda rekao je da Tužilaštvo za organizovani kriminal ni posle dve godine od podnošenja zahteva nije saslušalo predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Saobraćajna policija, tokom sabora u Guči, otkrila 756 prekršaja
11.08.2025.•
0
Saobraćajna policija je, tokom Dragačevskog sabora trubača u Guči, od 8. do 10. avgusta, pojačano kontrolisala saobraćaj i otkrila 756 prekršaja.
Srbija se nije uskladila sa tri nove odluke EU povodom Ukrajine
11.08.2025.•
1
Srbija je jedina zemlja kandidat za članstvo u EU sa Zapadnog Balkana koja se nije uskladila sa tri nove spoljnopolitičke odluke EU vezano za Ukrajinu i Belorusiju.
Srbija šalje helikopter i sedam pripadnika MUP-a kao pomoć Crnoj Gori za gašenje požara
11.08.2025.•
7
MUP Srbije uputio je pomoć u Crnu Goru za gašenje požara na lokaciji Đurkovići - Rogami, u blizini Podgorice.
Za nedelju dana kažnjeno skoro 32.000 vozača zbog brze vožnje
11.08.2025.•
3
Saobraćajna policija je, tokom međunarodne akcije pojačane kontrole saobraćaja, otkrila 31.819 prekršaja prekoračenje brzine.
Šibicom zapalio žbun pa požar zahvatio tri sela
11.08.2025.•
1
Policija će podneti krivičnu prijavu protiv 59-godišnjaka iz okoline Vranja, zbog sumnje da je izazvao požar koji je zahvatio tri sela, saopštila je policija.
Više od 1.000 krava i konja na Suvoj planini ponovo bez vode
11.08.2025.•
5
Oko hiljadu krava i 300 konja na Suvoj planini ponovo je bez kapi vode, koju im već peti dan ne dostavljaju cisterne niškog JKP "Mediana" i Ministarstva poljoprivrede, upozorili su stočari.
Dejan Vuk Stanković demantovao da mu je otkopčan šlic: "Takav je model pantalona"
11.08.2025.•
12
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković demantovao je da mu je bio otkopčan šlic na farmerkama koje je nosio tokom posete kampu "Srbija te zove 2025".
SNS potrošila rekordan iznos za izborne kampanje u Kosjeriću i Zaječaru
11.08.2025.•
9
Srpska napredna stranka (SNS) je za izborne kampanje u Kosjeriću i Zaječaru ukupno (zvanično) izdvojila više od 58 miliona dinara (oko pola miliona evra).
Danima u Srbiji tropske temperature: Šta je potrebno da se proglasi vanredna situacija?
11.08.2025.•
8
Izuzetno visoke temperature prate nas od vikenda, a biće takve i narednih dana.
Podneta disciplinska prijava protiv tužioca u slučaju devojke koja je kolima naletela na studentkinju
11.08.2025.•
1
Nevladina organizacija Centar za pravosudna istraživanja (CEPRIS) podnela je disciplinsku prijavu protiv tužioca Miodraga Markovića, koji je postupao u slučaju devojke osumnjičene da je automobilom udarila studentkinju.
Ambasador Rusije u Srbiji: Nadamo se da je Vučić rešio problem s municijom koja je išla Ukrajini
11.08.2025.•
6
Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan Harčenko ocenio je odnose Srbije i Rusije "generalno pozitivno", ali da je kao zabrinjavajuću naveo situaciju oko srpske municije, koja je stizala Ukrajini.
Drecun: Dok se ne izabere nova vlast na Kosovu, ništa od dijaloga Beograda i Prištine
11.08.2025.•
1
Dijalog Beograda i Prištine odlaže se dok se ne reši institucionalna i politička kriza na Kosovu, vezana za konstituisanje parlamenta.
Vozači, izbegavajte duža putovanja u najtoplijem delu dana, pravite pauze da ohladite vozila
11.08.2025.•
1
Vozači bi trebalo da izbegavaju duža putovanja u najtoplijem delu dana, a ako baš moraju, da prave česte pauze da bi hladili vozila, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
"Da građani lakše prežive jesen": Vučić najavio ograničenje marži i smanjenje cena "hiljade proizvoda"
11.08.2025.•
56
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će za nekoliko dana biti predstavljen novi program pomoći za građane u okviru ekonomskih mera, među kojima će biti i ograničavanje trgovačkih marži u cilju smanjenja cena.
VIDEO Dragan Milić objavio snimak: Pao deo maltera nadstrešnice Klinike za onkologiju u Nišu
11.08.2025.•
1
Malter s nadstrešnice nad terasom na trećem spratu Klinike za onkologiju Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) u Nišu otpao je juče.
Komentari 1
drugačija realnost
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar