Struka za vraćanje profesora fizičkog vaspitanja u niže razrede

Profesori fizičkog vaspitanja u Srbiji već duže vreme upozoravaju na negativne posledice koje se javljaju kod dece u nižim razredima osnovnih škola, usled nedostatka stručnog fizičkog obrazovanja.
Struka za vraćanje profesora fizičkog vaspitanja u niže razrede
Foto: Pixabay
Svest o značaju fizičke aktivnosti za zdravlje pojedinaca je potrebno podići na viši nivo i na tome je potrebno raditi sa mladima još od malih nogu, smatra Nenad Stojiljković, vanredni profesor, prodekan za nauku i međunarodnu saradnju Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja Univerzitet u Nišu koji je obrazuje profesore fizičkog vaspitanja i trenere, a koji je iznedrio i više srpskih reprezentativaca u mnogim sportovima.
 
Smatra da je rekreativni sport važan, ali isto tako, dodaje, da je potrebno podizati svest kod građana o očuvanju sportskih terena gde bi ekreativci mogli da treniraju. Činjenica je da su mnogi od terena u ruiniranom stanju što je posledica nehata pojedinaca koji se vode rušilačkim nagonom.
 
Veruje da bi podizanjem svesti o značaju fizičke aktivnosti i ovaj problem bio rešen što bi značilo i građanima i gradu koji ulaže u ove terene.
 
"Jednim delom smo i mi sami krivi za to, nastavnici fizičkog vaspitanja, treneri i mi koji školujemo taj kadar. To možemo da promenimo povaćanjem svesti o značaju fizičke aktivnosti. Kao što svakog jutra peremo zube, tako mora da nam postane navika da vežbamo, da odemo tri puta nedeljno na neku fizičku aktivnost. Tako bi porasla i svest o tome da se čuva i ono malo terena koje imamo. Tako se razvija i kultura bavljanja sportom i kultura očuvanja terena", kaže Stojiljković.
 
Mišljenja je da bi, zarad boljeg zdravlja nacije, potrebno vratiti fizičko vaspitanje u prva četiri razreda osnovne škole. Učitelji su dovoljno edukovani da održe ove časove, ali je učenicima ponekad potrebnije da sa njima radi kadar koji je odškolovan za to zbog sve češćih problema sa kojima se mališani sreću, a koji mogu da se "poprave" pravilnim i namenskim fizičkim vežbanjem.
 
"Učiteljice, učitelji rade izuzetan posao, roditelji njima poveravaju svoju decu koja u školi provedu nekoliko sati svakog dana i to traje četiri godine. To znači da mi imamo poverenje u njih. Međutim, oni ne mogu baš sve da znaju. Nastava fizičkog vaspitanja je specifična i nastavnici fizičkog moraju da se se puste da rade sa nižim razredima i da pomognu učiteljima. Deci je to sada potrebno. U odeljenjima je sve više gojazne dece kojima je potreba pomoć profesora fizičkog vaspitanja", kaže Nenad Stojiljković.
 
Opširnije na sajtu Danasa.
  • Milica

    31.08.2021 23:08
    Imala sam sreće da sam tokom pohađanja imala časove fizičkog, muzičkog, likovnog i engleskog od prvog razreda OŠ, sapredmetnim nastavnicima.
    Kada je profesor Metodike fizičkog vaspitanja, na fakultetu da je tendencija da profesor profesori
    fizičkog ptređu umlađe razrede, a ne niže razrede nisam razumela o čemu priča. Onda nam je rekao experimentisalo. Tada su učenici nekih škola još uvek išlii subotom u školu.
    Mnogo je lakše čuvati i pomagati na času gimnastike manje dete, nego kada me ,petak“ od 70 kg, obori kao keglu. :)
  • Zoran

    28.08.2021 21:01
    Било је некад...
    Некада су часови физичког и четвртом разреду држали наставници физичког. То би требало поново увести с' обзиром да учитељи, уз дужно поштовање појединих, не уче децу ми правилном трчању, ни правилном хватању и додавању лопте, а да не причам о другим стварима. Јежим се кад видим да дете баца лопту десном руком а десна нога ми је напред, стајна.
  • Roditelj

    26.08.2021 12:58
    @ Mihajlo
    Dragi moj Mihajlo, sa ženom sam pokušao da saberem troškove privatnih časova i treninga na mesečnom nivou.
    Pošto su današnji nastavnici postali kao profesori na fakultetima, gde im nije stalo da đači nauče gradivo, već da su ispredavali gradivo po planu i programu.

    Inače je cifra za jedan mesec za dvoje dece nešto više od 20.000 dinara.

    Nije sve do para, već da deca nemaju vremena da budu deca.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija