Matić je za Radio Slobodna Evropa (RSE) rekao da važeći zakoni u Srbiji pritiske na medije ne prepoznaju kao krivično delo i dodao da je, da bi do toga došlo, "potrebno da se kroz predlog izmene krivičnog zakonodavstva prošire nadležnosti tako da uključuju i pritiske na medije".
"To bi omogućilo i da se pritisci sankcionišu i da dobijemo jedno krivično zakonodavstvo koje može biti dobra podloga za sankcionisanje pretnji i pritisaka prema medijima i novinarima", dodao je.
Matić je, upitan kako ocenjuje generalni trend bezbednosti novinara u Srbiji, gde baza podataka NUNS-a beleži 61 slučaj napada na novinare u ovoj godini, odgovorio da je "teško govoriti o generalnom trendu".
"S jedne strane, brojke nešto znače ali je jako važna i atmosfera koja se stvara. Na trećem mestu, postoje i neke druge brojke", rekao je.
Matić je naveo da su, u evidenciji Republičkoj javnog tužilaštva, u ovoj godini, do 31. jula, zavedena 52 predmeta, znači, 10 manje.
"Naravno, Republičko javno tužilaštvo više vodi računa o onim slučajevima koji su vezani za klasična krivična dela, a evidencija NUNS-a pokriva ono što se naziva pritiscima koji još uvek u krivičnom zakonodavstvu nemaju svoje uporište kako bi neko mogao da tuži za pritiske", dodao je.
Prema njegovim rečima, pritisci uvek postoje.
"Dakle, od kada se ja bavim novinarstvom, od 1984, ali ako postoji snaga u medijima, ako su novinari osnaženi, onda veoma često ti pritisci predstavljaju određenu vrstu inspiracije da se bude još uporniji, snažniji i efikasniji", rekao je Matić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Z13
Ne verujem da će se vlast lišiti svog hobija, koji je takođe izraz njene nesposobnosti, arogancije i nepoštenja.
pera
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar