Međutim, nemaju svi pravo da pretresaju naše lične stvari.
Zakon je jasan - postoji razlika između pregleda i pretresa, navodi
RTS.
Ma koliko su torbe i tašne naše vlasništvo, mnogi imaju pravo da zahtevaju da ih otvorimo kako bi zavirili u njih. Da ih pregledaju, imaju pravo mnogi, ali niko osim pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova ne bi smeo da ih pretresa.
Lične stvari, osim policije, mogu da pregledaju ovlašćena službena obezbeđenja, ukoliko imaju odgovarajuće licence.
Advokat Aleksandar Radivojević kaže da ovlašćeno obezbeđenje ima pravo da izvrši pregled, ali u granicama koje ćete mu vi dozvoliti.
"Ne mogu izvršiti pretres, možete da mu ne dozvolite i da ne otvorite svoju tašnu", ističe Radivojević.
Međutim, ne savetuje se da ne sarađujete sa obezbeđenjem koje vas ljubazno zamoli da otvorite torbu jer oni imaju pravo da vas zadrže u radnji do dolaska policije. Slična pravila važe i u svim većim marketima, koji imaju svoje obezbeđenje.
"Oni vas pozovu u određenu prostoriju ili svoju kancelariju u okviru objekta i tamo traže da im pokažate, ako postoji sumnja da je nešto pokušano da se iznese a da nije plaćeno, da vide da li to jeste ili nije", naglašava Radivojević.
Svi koji brinu o bezbednosti, na primer, dece koja ulaze u škole, ili ljudi koji odlaze na sportska dešavanja ili muzičke manifestacije, imaju određena ovlašćenja.
Direktorka Kompanije za obezbeđenje u "Štark areni" Slobodanka Kuzman objašnjava da lične stvari mogu da se unesu, ali ima stvari koje ne smeju biti u torbi.
Obezbeđenje može da zahteva proveru, kažu u Pokretu za zaštitu potrošača, ali ne uvek i ne na svakom mestu.
"Potrošač ne treba da ulazi u prodajni objekat sa torbama na osnovu kojih se može posumnjati da će uzeti nešto", savetuje Petar Bogosavljević iz Pokreta za zaštitu potrošača.
U slučaju da neko od građana smatra da kontrola torbe i ličnih stvari nije obavljena po zakonu ili da je zbog onoga što je u torbi pronađeno bezrazložno osumnjičen za krađu, ima pravo da se žali. Takvih žalbi je, kažu, sve manje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Zli debeli jazavac
Bojan
Tako je. Potrošač treba pre ulasku u prodajni objekat svoju tašnu ili ranac sakriti u žbun, a u prodavnicu ući bez odeće i uredno obrijane glave te široko raširenih ruku kako ne bi izazazvao sumnju potencijalnim mestima za skrivanje ukradenog.
Dodatno, poželjno je povremeno sagnuti se u napred, raširiti rukama guzove i kijati kako bi obezbeđenje imalo potpuniji uvid.
Аларм
А ствари које купац унесе у објекат се требају оставити на за то одређено место, али, дешава се да их неко украде. Зато многи носе своје ствари са собом док купују.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar