"Za dan posle": Formira se baza o svim otkazima nastavnicima koji su podržali studente
Akademski plenum počeo je da prikuplja podatke svih otkaza nastavnika koji se trenutno sprovode u Srbiji.
Foto: 021.rs
Kako Akademski plenum navodi u saopštenju, direktori osnovnih i srednjih škola, pod punom kontrolom SNS-a, dobili su stranačku direktivu da se nastavnicima koji su učestvovali na studentskim i građanskim protestima, ne produžavaju ugovori, ako su prethodne školske godine bili angažovani na određeno vreme.
"Više nastavnika nam je javilo da se ovo radi, kako bi se otklonili 'potencijalni problemi', što u praksi znači eliminaciju profesionalaca koji su pokazali građansku svest i hrabrost da stanu u zaštitu pravde i odbranu studenata i društva u celini", smatra Akademski plenum.
Dodaje se da su nastavnike koji ostaju bez ugovora počela da zamenjuju lica bez odgovarajućih kvalifikacija.
"Ovo više nije samo politički progon, već se i direktno ugrožava kvalitet nastave i integritet obrazovnog sistema. Pozivamo sve nastavnike i nastavnice, kojima se sada ne produžavaju ugovori, da se obrate Akademskom plenumu i unesu svoje slučajeve u bazu nasilja 'Za dan posle', gde će moći da dokumentuju nepravde i poimence navedu direktore škola koji sprovode partijske naloge. Samo sistematičnim beleženjem i informisanjem javnosti možemo stvoriti uslove za pravnu i društvenu odgovornost onih koji zloupotrebljavaju funkciju radi partijskih interesa", zaključuje Akademski plenum.
Baza "Za dan posle" se nalazi OVDE.
Podsetimo da je pre nekoliko dana Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije saopštio da "postoje indicije da su direktori škola pod pritiskom vlasti da ne zaključe nove ugovore s nastavnicima koji učestvuju u građanskim protestima i da ih zamene nestručnim, ali zaslužnim braniteljima lika i dela Aleksandra Vučića".
Sindikat je tim povodom uputio direktorima škola dopis kojim ih upozorava da su po Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i uputstvima Ministarstva prosvete u obavezi da angažuju stručna lica za rad u nastavi.
"S obzirom na to da se već nekoliko godina ne raspisuju konkursi za prijem nastavnika na neodređeno vreme, ustaljena praksa po školama je zaključivanje jednogodišnjih ugovora o radu koji ističu formalnim završetkom školske godine 31. avgusta", saopštio je taj sindikat.
Na to je reagovalo Ministarstvo prosvete, koje je navode sindikata odbacilo kao neistinite.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Društvo sudija Srbije traži odlaganje izbora u Visokom savetu sudstva
27.01.2026.•
0
Društvo sudija Srbije pozvalo je Visoki savet sudstva da odloži izbore za člana Saveta iz reda sudija viših sudova, upozoravajući da se glasanje održava bez odluke o žalbi sudije Nade Đorđević.
PITALICA: Koji naslov se nije desio?
27.01.2026.•
0
Ponekad je teško razlučiti šta je laž, a šta istina. Pogotovo u Srbiji.
Sindikat nauke: Kasne plate istraživačima na fakultetima
27.01.2026.•
1
Istraživačima zaposlenim na fakultetima u Srbiji kasne zarade, koje je trebalo da budu isplaćene 15. januara, objavio je Sindikat nauke Srbije.
Pronađena bomba u lokalu u Požarevcu, radnica je iznela na ulicu
27.01.2026.•
0
U Požarevcu u jednom od lokala u Knićaninovoj ulici oko devet časova ujutru pronađena je bomba.
Iako još nisu dovoljno testirani: Srbija ne odustaje od malih modularnih nuklearnih reaktora
27.01.2026.•
14
Srbija planira da do 2042. godine priključi prvih 250 megavata nuklearnih kapaciteta na elektroenergetsku mrežu, a do 2050. ukupno 1.200 megavata.
Vučić: Meni najmoćniji na svetu ne dele packe, u Davosu pažljivo slušaju šta govorim
27.01.2026.•
9
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će Srbija pokazati da može da ide brže ka Evropskoj uniji.
Udruženje prevoznika: Blokiramo i dva izlaza prema Bugarskoj, firme pritiskale vozače da se tuda provuku
27.01.2026.•
0
Predsednik Udruženja prevoznika Srbije Neđo Mandić rekao je da je i danas, drugi dan protesta vozača kamiona, blokirano 17 graničnih teretnih terminala u četiri administrativna prelaza prema Kosovu i Metohiji.
Ministarka Sofronijević: Prijavljivanje nelegalnih objekata do 24. oktobra, ali uz dobro opravdanje
27.01.2026.•
3
Ministarka građevinarstva Aleksandra Sofronijević izjavila je da će građani, koji iz opravdanih razloga ne stignu da prijave bespravne objekte na osnovu zakona "Svoj na svome", moći to da urade do 24. oktobra.
Sednica Vlade: Vučić propituje i ponižava ministre, oni ćute ili mu se pravdaju - šta to pokazuje
27.01.2026.•
39
Vlada Srbije održala je u nedelju sednicu kojoj je prisustvovao i predsednik Aleksandar Vučić, koji je "propitivao" ministre o različitim temama, iako je bio gost na poziv premijera Đura Macuta.
Sindikat prosvetara: Skraćivanje časova problematična mera
27.01.2026.•
3
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije (UNSPRS) ocenila je da je skraćenje nastavnog časa nepromišljena, stručno neutemeljena i pravno problematična mera.
Vukadinović: Vučić se donekle popravio i stabilizovao svoj položaj, ali nije popravio svoj rejting
27.01.2026.•
9
Politički analitičar Đorđe Vukadinović ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić poslednjih meseci donekle popravio i stabilizovao svoj položaj u odnosu na protivnike i zaustavio osipanje birača.
Selaković optužen za Generalštab ali mu ne pada na pamet da podnese ostavku: A da li bi trebalo?
27.01.2026.•
12
Protiv ministra kulture Nikole Selakovića sredinom decembra podnet je optužni predlog Javnog tužilaštva za organizovani kriminal, kojim se on i još tri osobe u slučaju Generalštab.
Novo Koordinaciono telo za pristupanje Srbije EU ima rukovodioca i još devet članova, evo ko su
27.01.2026.•
7
Vlada Srbije donela je odluku o formiranju operativnog tima čija će uloga biti koordinacija ubrzanog sprovođenja svih obaveza na evropskom putu Srbije.
Teretni granični prelazi i dalje blokirani
27.01.2026.•
4
Granični prelazi za teretna vozila su blokirani.
Studentski skup "Znanje je moć" danas u Beogradu
27.01.2026.•
3
Studenti u blokadi beogradskih fakulteta, danas, 27. januara održaće protest pod nazivom "Znanje je moć".
Danas je Sveti Sava - ovo su običaji i verovanja
27.01.2026.•
0
Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeležavaju Svetog Savu, koji se ubraja među najznačajnije ličnosti srpske istorije.
Đaci na nastavi samo prepodne: Stručnjaci o tome da li je tako nešto dobro za učenike
27.01.2026.•
37
Veliki broj đaka u Srbiji nastavu pohađa po smenama. Postoje i škole koje imaju jednosmenski rad, odnosno učenici idu samo prepodne na časove.
Skupština Srbije i danas o "Mrdićevim zakonima"
27.01.2026.•
1
Poslanici Skupštine Srbije nastaviće danas raspravu po amandmanima na set pravosudnih zakona, koje je podneo poslanik Srpske napredne stranke Uglješa Mrdić.
Rute: NATO od Srbije očekuje da utvrdi odgovornost za Banjsku i za napad na vojnike KFOR-a
27.01.2026.•
24
Generalni sekretar NATO-a Mark Rute izjavio je da ta alijanska od vlasti Srbije očekuje utvrđivanje odgovornosti za incidente na Kosovu 2023. godine - za oružani sukob u selu Banjska i za napad na vojnike misije KFOR.
Evroparlamentarac: Paradoks da je veća podrška za ulazak Srbije u EU među građanima Hrvatske nego u Srbiji
27.01.2026.•
15
Bili smo sasvim sigurno u zemlji koja je deklarisala da želi da ide prema EU i da prihvati evropske vrednosti, ali gde smo uočili niz deficita i nedostataka. Zaista je ozbiljna situacija.
Komentari 19
Viktorija
Дејан
А ви остали што куцкате и правите списак.... Видећемо ко сте ви!!!!
Rade iz Levač
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar