
Najmlađi poginuli rudar imao 31 godinu, ispituje se uzrok nesreće
U nesreći koja se jutros dogodila u rudniku uglja "Soko" kod Sokobanje poginulo je osam rudara, a 18 je povređeno, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.
U nesreći su poginuli rudari D.Z. (43), N.T. (37), R.G. (47), P.P. (31), B. Č. (56), B. Z. (55), B.Ž. (59) i B.S. (34).
Ostali rudari, koji su se u trenutku nesreće nalazili u oknu, izvučeni su, a povređenima se pruža medicinska pomoć.
Rudarski inspektor i drugi nadležni organi su na terenu i ispituju uzrok nesreće.
Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović obišla je rudnik u kojem se nesreća dogodila i izrazila saučešće porodicama stradalih rudara.
"U ime Vlade Srbije, u ime svih nas i svoje lično ime izražavam saučešće porodicama stradalih. Država će pomoći koliko god je moguće porodicama. Ovo je težak trenutak za sve ljude koji su ovde, ali i za sve nas. Inspekcija, policija i svi nadležni organi su na licu mesta i rade sve što je neophodno kako bismo nakon istrage znali tačne uzroke tragedije", rekla je Mihajlović.
Direktor JP PEU Resavica Saša Spasić rekao je da se rudarska nesreća u jami rudnika "Soko" dogodila nešto posle četiri sata ujutru u delu ležišta rudnika istočnog polja u trećoj smeni, prilikom redovnih radova na eksploataciji uglja.
"Prema još uvek nezvaničnim informacijama, došlo je do zarušavanja uglja u otkopnoj komori VE 3/1 i naglog prodora metana u radni prostor. Izražavam saučešće porodicama nastradalih rudara, tu smo za njih u bilo kom momentu", rekao je Spasić.
Direktor rudnika "Soko" Drago Milinković rekao je da je taj rudnik izgubio osam vrednih radnika i izrazio saučešće porodicama stradalih rudara.
"Mere bezbednosti koje preduzimamo u rudniku su na najvišem nivou, ali ovog puta se desilo naglo izdvajanje metana i nismo ništa mogli da uradimo", kazao je Milinković.
Direktor "Aleksinačkih rudnika" Nemanja Denić rekao je da njihovi radnici izvode radove u rudniku "Soko" i deo su tog kolektiva.
"Mere se maksimalno poštuju, ali su ovo situacije koje je nemoguće predvideti", rekao je Denić i izrazio saučešće porodicama nastradalih rudara.
U bolnicu u Aleksincu je primljeno 20 rudara, a direktor te zdravstvene ustanove Goran Vidić kaže da su svi u stabilnom stanju, dok je da troje teže povređeno i nema životno ugroženih.
"Svi su zadržani na lečenju, i oni sa lakšim povredama su zadržani na opservaciji zbog eventualne dalje dijagnostike i praćenja stanja da ne bi došlo do pogoršanja. Neki od povređenih udahnuli su i veću količinu gasa. Jedan povređeni je transportovan u Niš radi dalje dijagnostike, a 19 povređenih rudara je ostalo kod nas", rekao je Vidić.
U Univerzitetskom Kliničkom centru u Nišu spremni su da prime sve povređene i lekari svih specijalnosti već se nalaze u Urgentnom centru.
Ispred bolnice u Aleksincu od ranog jutra se okupljaju članovi porodica, kolege i prijatelji povređenih rudara. Članovi porodica povređenih rudara kažu da su oni bili u trećoj smeni, da su ih posetili u aleksinačkoj bolnici, kao i da nisu teško povređeni.
Do eksplozije je došlo oko 5 sati ujutru.
Prema do sada nezvaničnim informacijama, iz rudnika je izvučeno 65 osoba, dok je više od 50 povređeno.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
BIRN: Moldavci trenirani u paravojnim kampovima skrivenim u šumama Srbije i BiH
22.07.2025.•
0
Novo istraživanje BIRN-a i moldavskog medija CU SENS otkriva ko je obučavao moldavske učesnike paravojnih kampova lociranih u Srbiji i BiH i kako su učesnici regrutovani i plaćani uoči predsedničkih izbora u Moldaviji.
Vučić: "Sledi vreme odgovornosti za sve one koji su nam uništavali Srbiju"
22.07.2025.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je posao države da se pronađu odgovorni za pad nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, ali da sledi i "vreme odgovornosti za sve one koji su nam uništavali Srbiju".
Zbog izjave predsednika Vučića: Novinarska udruženja traže procenu bezbednosti Verana Matića
22.07.2025.•
0
Novinarska i medijska udruženja, članovi Stalne radne grupe za bezbednost novinara, osudila su danas izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića o Veranu Matiću, uz ocenu da mu time ugrožava bezbednost.
Kavčić: "Ne vidim plemenit cilj u predloženim promenama Zakona o udžbenicima"
22.07.2025.•
1
Osnivač fondacije "Alek Kavčić", profesor Aleksandar Kavčić ocenio je danas da je na tržištu udžbenika u Srbiji, do sada monopol imao nemački izdavač.
MUP apelovao na građane: Bez alkohola i narkotika prilikom vožnje gliserima i čamcima
22.07.2025.•
3
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) apelovalo je danas na građane da poštuju savete za bezbednu vožnju gliserima i čamcima tokom leta, kao i da ne voze pod dejstvom alkohola i narkotika i poštuju saobraćajne propise.
Požar na planini Stolovi lokalizovan: Apel građanima na oprez
22.07.2025.•
0
Na teritoriji Republike Srbije danas do 8 časova registrovano je 11 aktivnih požara na teritoriji Užica, Bora, Kraljeva, Kragujevca, Niša i Vranja.
Evropska asocijacija univerziteta zabrinuta zbog pritisaka koje trpe fakulteti u Srbiji
22.07.2025.•
6
Upravni odbor Evropske asocijacije univerziteta izrazio je veliku zabrinutost u vezi sa trenutnim izazovima sa kojima se suočava visoko obrazovanje u Srbiji i ukazao na pritiske i pretnje koje trpe profesori i studenti.
Studenti izbačeni iz beogradskog SKC-a uz asistenciju policije
22.07.2025.•
9
Studenti koji su boravili u zgradi Studentskog kulturnog centra (SKC) u Beogradu izbačeni su rano jutros iz tog objekta uz asistenciju policije.
Kreni-promeni: Predato skoro 120 hiljada potpisa Međunarodnom birou u Parizu za otkazivanje izložbe Ekspo
22.07.2025.•
7
Pokret Kreni-promeni predao je danas zahtev za otkazivanje projekta "Ekspo 27" Međunarodnom birou za izložbe (BIE) u Parizu, uz 119.829 potpisa.
NSPRS: Nacionalni udžbenici politička propaganda vladajuće partije
22.07.2025.•
7
Član Glavnog odbora Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) Zlatko Rahimić ocenio je da je namera vlasti da u osnovnim školama budu uvedeni nacionalni udžbenici, "politička propaganda vladajuće partije".
Tužiteljka Savović: Da tužilac zdušno brani okrivljenu u svom predmetu je nezapamćen presedan
22.07.2025.•
21
Tužiteljka Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu Bojana Savović kaže da je prvi zamenik glavnog tužioca beogradskog VJT Miodrag Marković "prekršio načelo nepristrasnosti".
Dan žalosti u Bajinoj Bašti
22.07.2025.•
1
U opštini Bajina Bašta danas je Dan žalosti zbog ubistva jedne žene i deteta.
Preminuo vlasnik agencije FoNet Zoran Sekulić
22.07.2025.•
3
Vlasnik, direktor i glavni i odgovorni urednik novinske agencije FoNet Zoran Sekulić preminuo je u noći 21. jula posle kraće bolesti, u 67. godini, saopštila je porodica.
Požar u Surčinu: Žena teško povređena, dve bebe se nagutale dima
22.07.2025.•
0
Jedna žena je teško povređena, a dve bebe su se nagutale dima, u požaru koji je jutros izbio u zgradi u Surčinu.
Vlasnik demolirane radnje: I da ih nađu, predsednik će reći da su dečaci hteli da ubiju komarce na izlogu
22.07.2025.•
25
Željko Katić, vlasnik ribarnice u Šapcu, koja je demolirana u noći između nedelje i ponedeljka, kaže da je napad bio očekivan, ali da je mislio da će on lično biti meta, a ne njegova radnja.
Kragujevac: Iz automatske puške pucao ka jednoj kući, imao i bombu
22.07.2025.•
0
Policija je u Kragujevcu uhapsila M.J. (40) iz Valjeva, koji se sumnjiči da je sinoć, oko 20.30 časova, iz automatske puške pucao u pravcu jedne kuće.
Vlast vremenom protiv univerziteta: Zahtevi profesora i dalje neispunjeni
21.07.2025.•
4
Dok prijemni na nekim fakultetima počinju, drugi i dalje nemaju kvote za upis nove generacije studenata.
Koje poslove će raditi radnici iz Gane: "Bilo bi dobro da uvozimo visoko stručnu radnu snagu"
21.07.2025.•
38
Nezaposlenost u Srbiji, pre svega, na građevini, u ugostiteljstvu, transportu, ali i u zdravstvu, zameniće do kraja godine "uvozna radna snaga".
Ljubica Vraneš nova direktora Opere Narodnog pozorišta u Beogradu: Poslanica SNS
21.07.2025.•
7
Narodno pozorište u Beogradu imenovalo je Ljubicu Vraneš, opersku umetnicu, za novu umetničku direktorku Opere, saopštili su iz nacionalnog teatra.
Komentari 16
bora
ovim rudnicima ima.Kakav je to sistem i sta vredi na toj dubini
ako naidje u trenutku.Sumnjam u vase tvrdnje da ima, sigurno
bi bio postavljen.
Onako
Kada i gde je u nekoj zapadnoj zemlji doslo do ovakve "nesrece"?
Posto toga tamo nema ispadne da su samo nasi strucnjaci i menadzeri nesposobni da predvide ovako sta. Da li je to zbog sega mega univerziteta ili kupljenih diploma ?
Jackie O.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar