Vašingtonskim sporazumom, koji su tadašnji lideri Srbije i Kosova potpisali u Beloj kući septembra 2020. godine, dve strane su se u odvojenim dokumentima obavezale na ekonomsku saradnju.
Sporazum ima i politički deo koji je uključivao jednogodišnji moratorijum na uzdržavanje Prištine od prijava za članstvo u međunarodnim organizacijama i Beograda od diplomatske kampanje za povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova.
"Moratorijum je bio osmišljen da bi se proširio prostor za razgovor i kompromis Kosova i Srbije, za koji verujemo da je u strateškom interesu obe zemlje. I dalje smatramo da je dijalog o normalizaciji odnosa, pod pokroviteljstvom EU, ključan da bi obe zemlje otključale evropsku budućnost. Pozivamo na njihovo hitno, fleksibilno i ozbiljno učešće u tom procesu", naveo je portparol Stejt departmenta na pitanje Glasa Amerike, povodom tvrdnje predsednika Srbije Aleksandra Vučića da je Priština prekršila Vašingtonski sporazum zahtevom da uđe u Savet Evrope.
Septembra 2021. godine, uoči isteka jednogodišnjeg moratorijuma, Stejt department je ohrabrio Kosovo i Srbiju da nastave da sprovode moratorijum na pitanja koja komplikuju napredak u tehničkim oblastima.
Pošto je ministarka spoljnih poslova Kosova Donika Gervala-Švarc juče podnela zahtev za članstvo Kosova u Savetu Evrope, Vučić je u Beogradu rekao da je Priština "brutalno pogazila" vašingtonski sporazum.
"Posle gotovo desetogodišnjeg gaženja Briselskog sporazuma, sada su pogazili i vašingtonski sporazum, dok Rezoluciju 1244 SB UN ni oni, ni njihovi mentori nikada nisu poštovali", naveo je Vučić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 20
Zebra
Zoja
Tt
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar