Šabić: Uvođenje obaveznog vojnog roka bi moglo da bude rizični avanturizam

Advokat i član Upravnog odbora Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Rodoljub Šabić ocenio je da je insistiranje na uvođenju obaveznog vojnog roka moglo da se pokaže i kao "rizičan avanturizam".
Šabić smatra da predstavnici vlasti treba da razmisle da li je bolje ulagati u druge potrebe sistema odbrane.
Šabić je za agenciju Beta rekao da bi uvođenje obaveznog vojnog roka donelo dodatni finansijski teret, a predstavnici vlasti moraju javnosti da kažu kolika su sredstva odvojena za vojsku i odakle bi se dodatna sredstva obezbedila.
"Kao i da li bi, ako se već povećavaju rashodi, bilo bolje ulagati u druge potrebe sistema odbrane - bolje plate i uslove rada profesionalne vojske, infrastrukturu, obrazovanje, zdravstvo i slično", kazao je on.
 
Šabić je istakao da ne vidi šta bi se promenilo nabolje uvođenjem obaveznog vojnog roka.
 
On je kazao da nedostaje odgovor nadležnih na pitanje kakve bezbednosne pretnje od Srbije zahtevaju promenu trenutnog kombinovanog vojnog sistema.
 
Prema njegovim rečima, stručna javnost nije konsultovana oko glavnih rizika i problema koje bi izazvalo vraćanje obaveznog vojnog roka.
 
"Zbog toga se teško oteti utisku da se lansiranje i verovatna realizacija ove ideje zasniva na proceni da je to trenutno povoljna politička poruka, a ne na argumentima koji bi bili rezultat kompleksne analize ekonomskih i bezbednosnih interesa Srbije", zaključio je advokat.
 
Šabić je istakao da u Srbiji gotovo sva državna pitanja manje zavise od relevantnih faktičkih i pravnih okolnosti, a mnogo više od želja i volje predsednika.
 
"A budući da je on već izjavio da će predložiti uvođenje obaveznog vojnog roka, čak i konkretnu dužinu roka od 90 dana, to praktično, gotovo izvesno znači da je odluka već doneta", ocenio je Šabić.
 
On je dodao da tome doprinose i slične izjave ministra odbrane Nebojše Stefanovića kao i formiranje radne grupe u okviru Ministarstva odbrane koja se bavi pitanjima u vezi sa obaveznim vojnim rokom.
 
"Takođe, činjenica da se u, makar i poslovično netransparentnom budžetu, u sredstvima za vojsku, mogu nazreti momenti poput izdvajanja sredstva za obnovu kasarni koji verovatno govore isto to", kazao je on.
 
Šabić je ocenio da je potrebno promeniti uslove rada u vojsci, pre nego sistem.
 
"Kod nas, prema čestim medijskim izveštajima, zbog niskih plata, loših uslova rada, korupcije, itd. vojsku na godišnjem nivou napušta 1.000 do 2.000 profesionalaca. Česte su i informacije o odlasku oficirskih kadrova čak i sa visokih pozicija, koji nakon dugogodišnjeg služenja napuštaju sistem nezadovoljni uslovima rada. U tom kontekstu važno je ozbiljno, odgovorno razmotriti da li se obaveznim vojnim rokom može nadomestiti odliv profesionalaca ili bi se olakim i nekritičkim pristupanjem takvom rešenju mogla ugroziti bezbednost zemlje", kazao je on.
  • pajo patak

    01.06.2022 18:19
    @Лиманац
    da li ti to ozbiljno misliš za воjску србије; slabija nego što je do sada ?
  • Ja

    01.06.2022 17:10
    Molim nadležne
    Makar 1 mesec da nauce oprati wc šolju za sobom. PS Vesela majka.
  • T

    01.06.2022 16:28
    T
    Mi smo u velikom avanturizmu jos od 2012 godine! A taj avanturizam nekom cese obiti o glavu? I u laznim i placenim anketama,mladi nezele da poklanjaju ovoj drzavi ni sekund,svog zivota! Po meni tuje kraj,ove price o namecanju,obaveznog vojnog roka! Koliko svi znaju,postoji profesionalna vojska,koja se placa pa ko voli nek,izvoli!!! Hvala!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija