Istraživanje pokazalo: Građani Srbije sve ravnodušniji prema ulasku u EU

Građani Srbije su sve manje zainteresovani za budućnost Srbije u EU dok se istovremeno menja odnos prema ratu u Ukrajini, pokazuju nalazi istraživanja javnog mnjenja posmatračke misije Crta.
Istraživanje pokazalo: Građani Srbije sve ravnodušniji prema ulasku u EU
Foto: Pixabay
Prema istraživanju, više od trećine građana, odnosno 36 odsto, bilo bi ravnodušno prema pristupanju EU, 28 odsto bi se obradovalo, a 33 odsto zabrinulo, saopštila je Crta.
"Beleži se i blagi rast onih koji su za uvođenje sankcija Rusiji, što sada podržava svaki peti građanin", dodala je Crta.
Prema prekidu pregovora sa EU ravnodušno bi bilo 43 odsto građana, prenela je ta posmatračka misija rezulate istraživanja urađenog na terenu, od 24. septembra do 3. oktobra.
 
Ocenjeno je da su nalazi zabrinjavajući, jer kako je navedeno, od maja ove godine kada je rađeno prethodno istraživanje, zabeležen je rast ravnodušnosti prema EU integracijama.
 
"Podatke istraživanja bi trebalo posmatrati i kroz prizmu medijskog ambijenta u kojem se najviše građana o društveno-političkim temama informiše preko provladinih medija u čijim sadržajima, po nalazima monitoringa medija Crte, dominiraju antizapadni narativi", navodi se u saopštenju.
 
Prema istraživanju, građani su zabrinuti da će u još većoj meri trpeti posledice rata u Ukrajini. Dodaje se i da "čak 93 odsto njih očekuje da će zima doneti dalji rast cena životnih namirnica, struje i goriva, a skoro dve trećine strahuje od restrikcija struje i nestašica energenata".
 
Socijalno-ekonomska situacija najveći je izvor briga za 43 odsto građana, veliku većinu.
 
"Prema mišljenju 39 odsto njih, Srbija se kreće u lošem pravcu, dok 33 odsto građana veruje da je zemlja na dobrom putu", navela je Crta.
 
Nalazi istraživanja, kako je saopšteno, pokazuju i da većina građana Srbije (64 odsto) smatra da je Zapad, koga čine SAD, NATO i EU, najodgovorniji za rat u Ukrajini.
 
"Većina građana (71 odsto) smatra da je Zapad taj koji vrši najveći pritisak na Srbiju kako bi okrenula leđa Rusiji, a nešto više od četvrtine (27 odsto) misli da nas pritiska Rusija da napustimo put ka EU", dodala je Crta.
 
Prema istraživanju, mišljenje 61 odsto građana je da Srbija treba da očuva dobre odnose s Rusijom, čak i po cenu odustajanja od EU.
 
Crta je ukazala i da se "ipak, uočava promena u stavovima građana o ratu u Ukrajini u odnosu na prve mesece invazije".
 
"Više od polovine građana (58 odsto) navelo je da im je bliža ruska strana u sukobu, dok se petina (22 odsto) opredeljuje za Ukrajinu."
 
Prema istraživanju, podrška Ukrajini je porasla za 10 procentnih poena u odnosu na maj 2022. kada je iznosila 12 odsto, dok je podrška Rusiji ostala na istom nivou.
  • Haha

    23.11.2022 14:12
    @SrBko
    "kesa blata od mozgova" ste vi koji mislite da ćete, ako uđete, živeti ko kraljevi jer se, jelte, tako živi na zapadu hahaha ... E moj druže.. jako ružno opisati tim rečima svoj narod. Jako, jako ružno.
  • N

    23.11.2022 14:09
    @SrBko Antievropović
    A što volim vas pametne što znate kako je tamo... Nije stvar u platama i standardu, je l? Nego u čemu? Naravno, znamo svi da bi bilo beneficija i pozitivnih strana ali naš narod, za razliku od vas, vidi da ceo zapad ide u pogrešnom pravcu sa njihovom kvazi-demokratijom i "jedinstvom", pravima, gejevima, slobodi govora i ostalim nebulozama koje mažu oči takvima kao Vi. Možda je pre 20 godina bilo nade, ali sada? Pa ljudi su bre odustali, preko glave im je njihovog zamajavanja!
  • Bojan

    23.11.2022 09:18
    @Ratko

    Pa mi u Vojvodini smo već u Evropi pa ćemo lako i u EU, ako ti se ne sviđa a ti lepo pali u Srbiju.
    Daleko vam lepa kuća, kao kancer ste i to galopirajući, uništićete domaćina ubrzo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija