Džabe Siniša Mali najavljuje platu od 720 evra, kad je inflacija pojela njenu vrednost

Sa septembarskih 640 evra prosečna plata u decembru mogla bi da dostigne 720 evra, najavio je ministar finansija Siniša Mali.
Džabe Siniša Mali najavljuje platu od 720 evra, kad je inflacija pojela njenu vrednost
Foto: Pixabay
Ministar je nedavno naglasio i da će prosečna plata u decembru sledeće godine biti 820 evra, što je "na putu ispunjenja obećanja da do kraja mandata vlade prosečna plata u Srbiji bude 1.000 evra".
Raste plata, ali sa njom raste i inflacija, tvrde sagovornici Danasa i napominju da 700 evra ne znači mnogo kada za taj novac može da se kupi sve manje i manje. To je posledica fiksnog kursa koji se godinama vodi, a tokom kog je evro od 117 do 120 dinara godinama, kaže za Danas profesor Ekonomskog fakulteta Miodrag Filipović.
"Kada imate takvu politiku kursa, realno je da se svako nominalno dinarsko povećanje BDP-a pokazuje kao neko zvanično povećanje kroz sam nivo plata i kupovnu moć. Odjednom sada naše plate ispadoše 700 ili 800 evra, a realno kupovna moć je sve manja ili stagnira", ističe Filipović.
 
On kaže da je jedan od poslednjih podataka da je inflacija kada se meri prema onome što je za građane zaista značajno - a to su hrana, komunalije i druge egzistencijalne potrebe – i do 30 odsto.
 
"To što je zvanično inflacija 13,5 odsto, meni ništa ne znači što su ekseri, keramičke pločice ili tuš kabine poskupele pet odsto, kada je cena piletine, junetine ili grejanja i struje porasla za 40 odsto", napominje on.
 
Kada se sve to isponderiše, kako kaže, ispada da su cene osnovnih životnih proizvoda porasle za 30 odsto, a zvanična inflacija je na 13 ili 14 odsto.
 
"Kurs branimo prilivom stranih direktnih investicija, smanjivanjem BDP-a, a rastom razlike između BNP i bruto domaćeg proizvoda, gde sve veći deo BDP-a pripada strancima. Osim toga, branimo ga i doznakama naših radnika iz inostranstva koje svake godine iznose od 2,5 do 3,5 milijarde dolara ili evra", napominje Filipović.
 
Kada imate takve prilive, kako kaže, koji su netransparentni i nisu održivi, onda nije ni čudo da možete da branite takav kurs, uprkos tome što imate stalni deficit u trgovini sa svetom.
 
"Na osnovu tog deficita bilo bi realno očekivati da kurs stalno stagnira, odnosno da evro sve više vredi, međutim mi imamo već šest godina kurs na nivou od 117 do 120 dinara. Na čemu se gradi - na prilivu SDI koje su tri milijarde i prilivu doznaka koje su skoro isto toliko. Znači pet ili šest milijardi se prihoduje iz tih izvora, a to vam je više od 10 odsto BDP-a", ističe sagovornik beogradskog lista.
 
Na taj način, napominje, možete da branite takav kurs i da govorite da su plate porasle u evrima jer se kurs ne menja, a stalno se povećava nominalni iznos zarade.
 
"To što kažu da je plata 700 evra meni ništa ne znači ako ja za tih 700 evra mogu da kupim sve manje i manje, da platim ono što mi je najpotrebnije. Jednostavno sve manje možete da priuštite, a zvanično imate platu od 700 evra", kaže Filipović.
 
Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca Srbije kaže da su plate u decembru inače veće jer je to mesec u koji upadaju razna povećanja i novogodišnje nagrade.
 
"Ne valja da zarade idu brže od inflacije, ali to se često dešava, a tim povećanjem one i dalje i još više guraju inflaciju. Ako je predviđanje da povećanje bude toliko, to znači da će za toliko ili nešto manje da se poveća i inflacija, ali sigurno neće ostati inflacija tu gde jeste, a da se same zarade povećaju", ističe Atanacković.
 
Inflacija, napominje on, obuhvata i neke proizvode i usluge koji se ne koriste toliko često, obuhvata i robu koji neki koji imaju natprosečna primanja mogu lako da priušte, ali ne mogu oni koji su ispod prosečne plate koji najviše osećaju inflaciju.
 
"Inflacija je najčešće u proseku bila na onim proizvodima koji su im neophodni. Tu je problem i to treba rešavati", ističe Atanacković.
 
Kada država, kaže on, ograniči cenu nečega to pomaže onima koji nemaju, ali pomaže i onima koji imaju i koji bi mogli da plate bez ograničenja neke cene.
 
"Nekome nije ni važno da li će cena hleba neke vrste biti manja, i to pogoduje onima kojima to znači, ali za veliki broj to ne znači mnogo", ističe sagovornik Danasa.
 
Prosečna plata, kako kaže Atanacković, ne govori o pravom stanju stvari jer u taj prosek ulaze i oni koji imaju plate 50.000 i 250.000 dinara. Medijalna zarada, ističe on, ona čiji iznos 50 odsto isplaćenih plata u državi ne uspeva da pređe jeste ono što pokazuje pravo stanje stvari.
  • Peca

    30.11.2022 19:46
    Radicemo za 5 evra
    Radicemo mi za 5 evrica mesecnu platu uskoro, ako ne uvedemo pod hitno sankcije rusiji.
  • Tja

    29.11.2022 15:30
    Potpuno se ne nerviram, bukvalno imam gazde koje nisu nasi gedzovanski slepci i razumeju situacije. Normalno, nisu odavde. Redovno me doceka bonus iz istih razloga, meni super pa makar radio za 40% plate odakle su, bolje mi je nego 70% ljudi. Vi sto se gurate ko budale u drzavne i "sestrinske" firme sa partijskom knjizicom ste najveci jadnici, tacno znam da ne umete nista da radite pa kuda drugde nego da slusate Slinisu i nadate se decenijama.
  • j1ggy

    29.11.2022 15:10
    Prosek plate?

    Imate firmu sa 101 zaposlenim.
    Svi primaju 50.000,00 dinara, direktor 1.000.000,00.

    U proseku, svi primaju skoro 60.000,00. A samo jedan ima mnogo, dok ostali nemaju dovoljno...

    Ako, ne daj boze, u racunicu ubacimo Bajatovica, tek onda je sve iskrivljeno...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija