Tanasić: Upotreba ćirilice u Srbiji svedena na 10 odsto, njena zaštita nije zaživela

Upotreba ćirilice u Srbiji je svedena na deset odsto, a Zakon o upotrebi srpskog jezika u javnom životu i zaštiti ćiriličnog pisma nije zaistavio povećanje upotrebe latinice.
Tanasić: Upotreba ćirilice u Srbiji svedena na 10 odsto, njena zaštita nije zaživela
Foto: Pixabay
Tako ocenjuju lingvisti iz Odbora za standardizaciju srpskog jezika.
Predsednik Odbora za standardizaciju srpskog jezika Sreto Tanasić je za današnje Novosti rekao da su "posledice nastavak urušavanja statusa srpskog jezika i ćirilice, što traje decenijama, i odlaganje osmišljenog sprovođenja jezičke politike, što je u uređenim državama bitan element ukupne politike".
"Kad se zna da su srpski jezik i ćirilica u osnovi srpskog nacionalnog i kulturnog identiteta, onda nije teško zaključiti i kakve su posledice", rekao je Tanasić.
 
On je kazao da je ovim zakonom predviđeno i da Vlada Srbije osnuje Savet za jezik, koji treba da nadgleda njegovu primenu, ali da "ne zna dokle je ta procedura stigla".
 
"Niko na koga se odnosi zakon nema opravdanje što ga ne poštuje, takođe ni država nema opravdanje što ga ne primenjuje. Propisane zakonske odredbe se mogu primenjivati i bez tog saveta, koji ima drugu funkciju, a ne inspekcijsku", ocenio je Tanasić.
  • Гвозден

    16.03.2023 23:16
    Чега се паметан стиди тим се л
    Србски језик се пише искључиво Србском ћирилицом.
  • Vlada

    16.03.2023 16:36
    @Профа

    Da pogađam - hemijska i trgovačka? Tu znanje slova svakako nije važno za prolaz.
  • Pop

    16.03.2023 00:20
    Ovaj Limanac govori istim jezikom kao gradski službenici sa "ćiriličkim" pismom i čak koristi iste fraze. Baš me zanima iz koje kancelarije se javlja,

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija