Dan koji se toliko spominjao: Vučić i Kurti danas u Ohridu o primeni Sporazuma
Dijalog Beograda i Prištine na najvišem nivou biće danas nastavljen u Ohridu pod okriljem EU,a u fokusu je finalizacija Implementacionog aneksa Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa Kosova i Srbije
Foto: Beta/AP
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Aljbin Kurti usmeno su se saglasili sa tim sporazumom na prethodnom sastanku, 27. februara u Briselu, ali je, prema rečima šefa evropske diplomatije Žozepa Borela, ostalo da se dogovore o mapi puta za njegovu primenu.
Borelj i specijalni predstavnik EU za Zapadni Balkan Miroslav Lajčak prvo će od 10.30 imati odvojene sastanke sa Kurtijem i Vučićem, a zatim će uslediti zajednički trilateralni sastanak, posle kojeg će se šef evropske diplomatije obratiti javnosti, najavila je Evropska služba za spoljne poslove (EEAS).
Domaćin sastanka, premijer Severne Makedonije Dimitar Kovačevski, odvojeno će razgovarati sa Borelom i Lajčakom, Kurtijem i Vučićem, pre početka dijaloga. Evropska unija je izabrala Severnu Makedoniju za mesto sastanka jer su Ohridski sporazum iz 2001. i Prespanski sporazum iz 2018. najpoznatiji noviji primeri uspešnog rešavanja sporova u regionu.
Lajčak, koji je u sklopu priprema za današnji sastanak boravio po dva dana i u Prištini i u Beogradu, rekao je posle razgovora sa predstavnicima srpske i kosovske vlasti i opozicije da Zajednica opština sa srpskom većinom (ZSO) mora da bude uspostavljena i da će biti uspostavljena.
Slovački diplomata koji je u Prištini ponudio 15 evropskih modela kao inspiraciju za ZSO, kazao je da dve strane treba da se dogovore o njenim ovlašćenjima, ali na osnovu Briselskog sporazuma iz 2013. godine, ukazujući da bez toga neće biti moguće postići saglasnost oko Implementacionog aneksa.
"ZSO je postala ključno pitanje i postalo je svima jasno da bez Zajednice nema ni dogovora ni normalizacije. Ali ja ne verujem da to može da se desi", rekao je Lajčak ove nedelje za RTS.
Iako je Kurti tokom Lajčakovog boravka u Prištini 9. i 10. marta odbacio mogućnost formiranja ZSO, rekavši da jednonacionalna rešenja nisu moguća u pravnom poretku Kosova, on je ove nedelje, dok je slovački diplomata bio u Beogradu, objavio da Vlada Kosova razmatra 15 ponuđenih modela za formiranje ZSO.
Kurti je kazao da je iz tih modela moguće uzeti elemente kako bi prava manjina na Kosovu bila "na pravom nivou", ali je dodao da "neće praviti kompromise kada su u pitanju ustavnost, zakonitost i funkcionisanje države".
Uoči puta za Ohrid, Vučić je juče obišao više mesta u Sremskom okrugu, u okviru kampanje za formiranje nadstranačkog Narodnog pokreta za državu. On je u Sremskoj Mitrovici izjavio da u Ohridu "neće ništa da potpiše", ali da će "razgovarati o normalizaciji odnosa, posebno zbog toga što mnogi žele da slome kičmu slobodnoj, slobodarskoj i nezavisnoj Srbiji".
Vučić je sinoć ponovio da Beograd "u svakom trenutku zna svoje crvene linije", što znači da Srbija nije spremna da prizna kosovsku nezavisnost ni da pristane na ulazak Kosova u Ujedinjene nacije (UN). Međutim, tačka četiri sporazuma, sa kojim se Vučić usmeno saglasio 27. februara, predviđa upravo da se Srbija ne protivi ulasku Kosova ni u jednu međunarodnu organizaciju, samim tim ni u UN.
Predsednik Srbije je kazao i da će pozicija Beograda u Ohridu biti dodatno otežana zbog jučerašnjeg naloga Međunarodnog krivičnog suda za hapšenje predsednika Rusije Vladimira Putina, osumnjičenog za ratne zločine u Ukrajini. Vučić je dodao da Zapad želi da izvrši dodatni pritisak "na sve koji nisu najoštrije protiv Putina".
Dok je Vučić obilazio Sremski okrug, u Beogradu je više hiljada ljudi demonstriralo protiv prihvatanja Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa Kosova i Srbije, poznatog i kao francusko-nemački plan. Učesnici protesta, u organizaciji četiri desničarske parlamentarne stranke, izneli su tri zahteva, da vlast odbaci francusko-nemački plan, da Vučić podnese ostavku i da odmah budu raspisani vanredni izbori.
U Ohridu će, kao i u Briselu 27. februara, biti prisutan i specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar, koji je takođe ove nedelje posetio i Beograd i Prištinu.
Eskobar, zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara, izjavio je juče u Prištini da očekuje produktivan sastanak u Ohridu i "dobre vesti". On je prethodno u Beogradu kazao da je "potpuno moguće" da konačni dogovor o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova bude postignut do kraja ove godine.
O sastanku u Ohridu juče su telefonom razgovarali i Borel i američki državni sekretar Entoni Blinken, koji su, prema navodima EU, ocenili da je sada "pravo vreme za značajne korake u interesu evropskih integracija Kosova i Srbije". Juče su se oglasili i savetnici francuskog predsednika, nemačkog kancelara i italijanske premijerke, Emanuel Bon, Jens Pletner i Frančesko Talo, koji su prethodnih meseci imali važnu ulogu u dijalogu Beograda i Prištine.
U zajedničkom autorskom tekstu, Bon, Pletner i Talo naveli su da Kosovo treba da ispuni obećanje o formiranju Zajednice opština sa srpskom većinom, a da Srbija treba da se pomiri sa tim da je Kosovo "susedna zemlja koja ima svoje mesto u međunarodnoj zajednici".
Naveli su da sporazum, koji su Vučić i Kurti prihvatili 27. februara u Briselu, "sada treba što pre da zaživi izradom dosledne mape puta za njegovu implementaciju".
"Cilj predstojećih ključnih pregovora nije da se ponovo iskomplikuje ono što je već dogovoreno, već da se podstaknu konkretni koraci ka realiziciji istog. Ono što obe strane treba da izbegnu jeste da iznova protumače datu reč jer bi time prokockale ovu jedinstvenu priliku i rizikovale blokadu na putu ka članstvu u EU", naveli su Bon, Pletner i Talo.
Sporazum o putu ka normalizaciji odnosa Kosova i Srbije poznat je i kao francusko-nemački plan jer su ga formulisali Pletner i Bon, i predstavili ga Vučiću i Kurtiju u septembru prošle godine. Plan, čija je prvobitna verzija u međuvremenu modifikovana, EU je usvojila u decembru. Izveštaj o današnjim pregovorima Vučića i Kurtija trebalo bi da bude razmatran na zasedanju Evropskog saveta 23. i 24. marta.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
EPS podseća: Papirni račun za struju zamenite elektronskim, platite do 20. u mesecu - i dobijete popust
03.12.2025.•
0
Elektroprivreda Srbije preporučila je građanima da papirni račun za struju zamene elektronskim, plate ga do 20. u mesecu i na taj način ostvare popust od sedam odsto.
MUP povodom Dana osoba sa invaliditetom: "Vozači, poštujte rezervisana parking mesta"
03.12.2025.•
0
Ministarstvo unutrašnjih poslova pozvalo je vozače da poštuju parking mesta rezervisana za osobe sa invaliditetom, navodeći da je reč o "osnovnom pravu i uslovu za ravnopravno učešće u saobraćaju".
Tužilaštvo: Nikola Selaković nije danas saslušan jer je došao samoinicijativno
03.12.2025.•
13
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal saopštilo je da je ministar kulture Nikola Selaković samoinicijativno jutros došao u to tužilaštvo, iako za danas nije bilo zakazano njegovo saslušanje u slučaju Generalštab.
Skupština usvojila budžet za 2026. godinu
03.12.2025.•
0
Skupština Srbije usvojila je sa 143 glasa "za" od ukupno 182 poslanika Zakon o budžetu za 2026. godinu u načelu.
Načelnik saobraćajne policije: Pooštravamo kazne u saobraćaju, naročito za povratnike u prekršajima
03.12.2025.•
8
Načelnik Uprave saobraćajne policije Slaviša Lakićević upozorio je da je čovek glavni uzročnik saobraćajnih nesreća, u 95-96 procenata, i naveo da se radi na izmeni zakona kako bi se znatno pooštrile kazne.
Nenadić: Sve što je bilo loše na prošlim izborima, u Negotinu, Mionici i Sečnju bilo još lošije
03.12.2025.•
1
Programski direktor nevladine organizacije Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić ocenio je da su izborni uslovi u Srbiji danas lošiji nego na prethodnim republičkim izborima.
Nikola Selaković jutros u pratnji Đukanovića došao u tužilaštvo, pa dobio poziv na saslušanje
03.12.2025.•
23
Ministar kulture Nikola Selaković došao je jutros oko osam sati u Javno tužilaštvo za organizovani kriminal (JTOK) na saslušanje.
Marko Đurić: Dali smo sve od sebe, ostavili srce na terenu da SAD shvate naše argumente o NIS-u
03.12.2025.•
64
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je da je tokom njegove posete Vašingtonu najvažnija adresa za razgovore o energetici i o situaciji u vezi sa NIS-om Stejt department.
FOTO: Zaustavljen u Prokuplju, policija mu u gepeku našla više od osam kilograma marihuane
03.12.2025.•
0
Prokupačka policija uhapsila je Č. P. (59) zbog trgovine drogom i zaplenila više od 8,7 kilograma marihuane.
Britanski Telegraf: Ovako ili onako - Rusi ispali iz igre, posledica po Srbiju - ide ka Zapadu
03.12.2025.•
14
Čak i dok Donald Tramp nudi Vladimiru Putinu dogovor za okončanje rata, njegove najnovije sankcije zadale su ruskom lideru ozbiljan udarac koji bi mogao trajati i nakon potencijalnog primirja, piše britanski Telegraf.
"Zajedno raspisujemo pobedu": Studenti najavili veliki protest za 28. decembar
03.12.2025.•
12
Studenti u blokadi najavili su veliki protest za 28. decembar.
Zorana Mihajlović u odbrani Rio Tinta: Protesti protiv kopanja litijuma organizovana i plaćena priča
03.12.2025.•
34
Bivša ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je da su protesti protiv Rio Tinta organizovana i plaćena priča.
Poslanici Skupštine Srbije danas glasaju o 58 tačaka dnevnog reda
03.12.2025.•
1
Skupština Srbije završila je juče rad, a predsednica parlamenta Ana Brnabić odredila je današnji dan za glasanje o svih 58 tačaka dnevnog reda.
CIK Kosova ponovo nije sertifikovao Srpsku listu za vanredne parlamentarne izbore
02.12.2025.•
0
Centralna izborna komisija (CIK) Kosova ponovo danas nije sertifikovala Srpsku listu za vanredne parlamentarne izbore 28. decembra.
Obeležen dan 204. vazduhoplovne brigade
02.12.2025.•
2
Pripadnici 204. vazduhoplovne brigade su obeležili Dan jedinice - 2. decembar, u spomen na dan kada je 1949. formiran 204. lovački avijacijski puk, čije tradicije nastavlja ova jedinica Vojske Srbije.
Zašto Vučić govori o istovremenim parlamentarnim i predsedničkim izborima?
02.12.2025.•
25
Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, gotovo godinu dana odbija da raspiše parlamentarne izbore, a sada najavljuje da bi uz njih mogli biti održani i predsednički, iako po Ustavu nema pravo na novi mandat.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - šta je ovo za vas
02.12.2025.•
15
Novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Dvojica radnika JKP "Naisus" iz Niša novčano kažnjena zbog napada na dopisnika N1
02.12.2025.•
0
Zbog napada 21. februara 2022. godine na dopisnika N1 iz Niša Milana Stojanovića Osnovni sud u Nišu je proglasio krivim dvojicu zaposlenih u JKP "Naisusu" izrekavši im novčanu kaznu od po 30.000 dinara.
Premijer Macut: Upis na Univerzitet u Prištini bio dobar, najviše kandidata za medicinu
02.12.2025.•
2
Upis na studijske programe Univerziteta u Prištini, s privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, za akademsku 2025/2026. godinu bio je dobar.
Tužilac Ilić: Politička podrška ključna za pozicije u tužilaštvu
02.12.2025.•
4
Ne možete da budete ni na jednoj bitnoj poziciji u javnom tužilaštvu ako nemate podršku političke vlasti, kaže Goran Ilić, tužilac Vrhovnog javnog tužilaštva i bivši predsednik Udruženja tužilaca.
Komentari 9
Plaćač poreza
zztop
Ja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar