Uvek dobro podsetiti se: Koliko dugo treba čuvati plaćene račune?

Dugovanja građana za račune za komunalne usluge, struju, kablovsku televiziju, mobilne i fiksne telefone zastarevaju u roku od godinu dana.
Uvek dobro podsetiti se: Koliko dugo treba čuvati plaćene račune?
Foto: 021.rs
Ipak, to ne znači da dug nakon tog perioda ne može biti naplaćen. Potrošač može da izbegne prinudnu naplatu, samo ukoliko uloži prigovor na vreme.
Takođe, zakonom je zabranjeno da se, nakon godinu dana, dužnik uslovljava naplatom zastarelih potraživanja da bi usluga ponovo bila aktivirana. Često se dešava da građani slučajno ne plate neki račun ili nisu dobili opomenu. 
"Sve usluge koje dospevaju na mesečnom nivou zastarevaju u roku od godinu dana, prema Zakonu o obligacionim odnosima. Dokaz o uplati treba čuvati u tom periodu, odnosno 12 meseci", objašnjava za Novosti Mladen Alfirović iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije.
 
Kada potrošači ne vide opomenu, onda slučaj preuzima izvršitelj. Alfirović naglašava i da građani nikada ne treba da izbegavaju rešenje koje im stigne od njega, jer će na kraju platiti "debelu" kamatu.
 
"Ukoliko ih neko tuži za zastarelo potraživanje i stigne im rešenje od izvršitelja, obavezno treba u roku od osam dana da ulože prigovor. U tom podnesku treba da se pozovu na zastaru. Samo na taj način mogu da zaustave prinudnu naplatu potraživanja, ako su na vreme podneli prigovor", precizira sagovornik beogradskog lista.
 
On ističe da građani pogrešno misle da dug ne može da bude naplaćen ako je prošlo više od 12 meseci ili da će odbijanjem rešenja koja im stižu od izvršitelja izbeći da ga plate. Institut zastare se, kako naglašava, ne primenjuje automatski, već isključivo kada se dužnik pozove na njega u roku od osam dana.
 
"Ukoliko to ne učini, na kraju će njegovi troškovi biti višestruko uvećani i dug će biti prinudno naplaćen. Sud po službenoj dužnosti ne vodi računa o rokovima, o tome moraju da brinu potrošači. Drugo je pitanje zašto pojedina javna preduzeća pokušavaju da naplate zastarela potraživanja", navodi Alfirofić.
Dužnik svoj prigovor na zastarela potraživanja, kako objašnjava, upućuje preko izvršitelja sudu, koji donosi odluku da se obustavi naplata. Taj podnesak mora da bude sačinjen u skladu sa propisima. On ističe i da je Zakonom o zaštiti potrošača zabranjeno da se korisnici uslovljavaju naplatom zastarelih potraživanja da bi im bila ponovo uključena, odnosno pružena usluga, ali u praksi se to, ipak, dešava.
 
Mobilni i kablovski operateri imaju pravo da prekinu pružanje usluge potrošačima koji dva meseca nisu platili račun. Kada izmire taj dug, ona će biti ponovo aktivirana. Ukoliko je prošlo godinu dana i potraživanje je zastarelo, operateri nemaju pravo da uslovljavaju korisnika naplatom, da bi im ponovo uključili uslugu.
  • Dragan

    29.03.2023 09:22
    Ah
    U EU komunalne organizacije šalju konačni obračun koliko su platili i to je zabrani obračun nema čuvanja.Eventualna greška ide na teret komunalne organizacije.Banke to rade zašto me i komunalne.
  • Narod nema

    28.03.2023 08:45
    prava i pravdu
    Ja sam imala uredno placen racun za Informatiku u Novom Sadu i oni me tuzili jer nisu dobro obracunali bez opomene bez iceg stiglo mi resenje u firmu da mi skinu 20000 od plate, mucenje tri meseca na kraju, teklo je tako da je izvrsitelj slao resenje na pogresnu adresu da sam dokazala da imam sve uredno placeno ali troskove izvrsitelja sam morala da platim jer da sam se gombala po sudu tri puta vise bi me kostalo. Tako da kad oni naume da uzmu pare nema tu pomoci za narod ne postoji pravo i pravda. Sve u ime zakona.
  • Zemlja čudesa

    28.03.2023 05:46
    BG Infostan
    Sećate se afere kada je Infostan poslao skoro celom Beogradu račun za neplaćene komunalije od pre 10 godina? Izvukao se samo onaj ko je imao račun da je to platio.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Podmlađivanje vojnog vrha Srbije

Novim postavljenjima i unapređenjima Vojska Srbije (VS) podmladila je komandni kadar i generalski kor, prenosi danas portal Balkanska bezbednosna mreža.