Vrlo često ova pitanja postavljaju među sobom i sami penzioneri kada hoće da uporede svoja primanja sa prihodima svojih ispisnika sa kojima su radili isti broj godina i skoro isti posao, piše
Politika.
Prema statističkim podacima penzijskog fonda, ima razlike među penzionerima različitih kategorija (zaposlenih, samostalaca, poljoprivrednika). A penzija zavisi od dužine radnog staža, visine uplaćenih doprinosa...
Prosečan staž novih korisnika starosne penzije za sve kategorije u trenutku kada ostvaruju pravo na penziju je 32 godine za muškarce i 29 za žene. Ovaj staž je najduži kod starosnih penzionera iz kategorije zaposlenih - 33 za muškarce i 30 za žene.
Podaci Fonda PIO pokazuju da je prosečan staž svih korisnika starosne penzije, muškaraca, u periodu od 2015. do 2017. godine bio najviši i iznosio je 35 godina, a od 2018. do 2021, za koju postoji poslednji podatak je 34 godine.
Kada je reč o ženama, prosečan staž ranije je bio 28, a od 2016. do danas je 29 godina.
Najkraći staž imaju poljoprivredni penzioneri i to muškarci 21, a žene 18 godina.
Prosečna starost svih kategorija penzionera i za muškarce i za žene je 72 godine života.
Istovremeno, prosečan broj godina korišćenja starosne penzije danas je 17 godina za muškarce i 20 za žene. Najkraće starosnu penziju koriste samostalci u proseku muškarci 11, a žene 12 godina, dok u ovoj penziji poljoprivrednici žene uživaju 21, a muškarci 17 godina.
Kada je reč o navršenim godinama života za sve kategorije starosnih penzionera za žene je 79, a muškarce 78. U godini kada ostvaruju pravo na starosnu penziju prosečna starost penzionera za sve kategorije je kod muškaraca 64, kod žena 63. Kada je reč o invalidskoj penziji prosečna starost je 56 za muškarce i 54 za žene.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Ha
Sale
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar