
Šta će sindikati tražiti na ulicama 1. maja: Ponovo aktuelna zabrana rada trgovina nedeljom
Najveće sindikalne centrale u Srbiji i ove godine će Prvi maj, Međunarodni praznik rada, obeležiti okupljanjima na trgovima.

Foto: Beta/AP
Za neke od njih to će biti prilika da pozovu radnike na udruživanje i podršku inicijativama, kao što je ukidanje rada nedeljom u trgovinama.
Savez samostalnih sindikata Srbije će, kako je za Tanjug izjavio potpredsednik ove sindikalne centrale Duško Vuković, okupljanjem ispred Doma omladine u Beogradu, a potom šetnjom do spomenika Dimitriju Tucoviću na Slaviji obeležiti 1. maj.
"Odlučili smo se za okupljanje ispred Doma omladine jer kažu da je na tom mestu nekada bila zgrada koja se zvala Radnička kasina i tu su se 1893. godine prvi put okupili radnici. Doduše, tada još nisu bili organizovani u sindikate, to je bio početak sindikalnog organizovanja, skupili su se da bi obeležili 1. maj i to je zapravo bilo prvo obeležavanje 1. maja u Srbiji, koji je tri godine ranije utvrđen kao Međunarodni praznik rada", podsetio je on.
Posle prigodnog programa ispred Doma omladine koji će početi u 10 časova i gde će kroz kulturno-umetnički program, na dramski način biti dočarano kako je prva proslava izgledala, kolona radnika krenuće do Slavije i spomenika Dimitriju Tucoviću.
"To mesto je takođe sveto mesto za sindikalni pokret i za sve partije koje su levo orijentisane i koje imaju u srcu, ali i delovanju interes i poboljšanje ekonomskog, socijalnog i ukupnog društvenog položaja radnika u Srbiji", rekao je Vuković.
Umesto ranijeg uobičajenog opasuljivanja, Ujedinjeni granski sindikat (UGS) Nezavisnost će ove godine na Trgu Nikole Pašića u ponedeljak u podne organizovati okupljanje pod sloganom "Sindikatu verujem".
"Smatrali smo da na neki način treba da se zahvalimo svim našim članovima od 1991. godine naovamo koji veruju u nas i da pošaljemo poruku onima na koje računamo da dođu da razgovaramo tog dana. Želimo da im kažemo šta su problemi, ali i šta su rešenja i kako sindikat može da im pomogne", rekla je za Tanjug Čedanka Andrić, predsednica UGS-a.
Dodaje da sindikat želi da pošalje poruku da je živ i aktivan i da ljudi koji se učlanjuju to rade zato što zaista veruju sindikatu i rade to svojom dobrom voljom.
Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) će, prema rečima predsednice Ranke Savić, u ponedeljak u svim većim gradovima u Srbiji organizovati štandove na kojima će deliti prvomajski proglas i propagandni materijal.
"U ponedeljak će početi prikupljanje potpisa za peticiju koju ćemo uputiti vlastima za zabranu rada nedeljom za zaposlene u trgovini. ASNS je pre dve godine pokrenula tu inicijativu i ona je u prvom momentu krenula izuzetno dobro, dobili smo saglasnost za to tadašnjeg ministra trgovine Rasima Ljajića i svih velikih trgovinskih lanaca kojima je taj neradni dan odgovarao zbog manjka radne snage i mogućnosti preraspodele radnika", rekla je ona.
Dodale je da su i potrošači u velikom broju podržali inicijativu, ali su onda predstavnici vlasti zaključili da nedelja ipak još ne može da bude neradna.
U ASNS smatraju da je sada, kada cela Evropa i svet skraćuju radnu nedelju i sve više se govori o četvorodnevnoj radnoj nedelji, ponovo pravi momenat da se pokrene pitanje zabrana rada nedeljom za trgovce.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
AP: Posle nereda populistički lider Srbije obećao oštar odgovor demonstrantima
17.08.2025.•
0
Američka novinska agencija AP piše da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio oštre mere protiv antivladinih demonstranata posle višednevnih uličnih nereda širom Srbije.
Nakon što je progovorila o policijskoj brutalnosti: Studentkinja Nikolina na udaru osvetničke pornografije
17.08.2025.•
0
Studenti u blokadi objavili su saopštenje u kom navode da, nakon što je njihova koleginica Nikolina javno progovorila o policijskom nasilju, na društvenim mrežama osvanule su njene intimne fotografije.
MUP se o glasio o "spornim" događajima u petak na protestu u Čačku
17.08.2025.•
0
Ministarstvo unutrašnjih poslova objavilo je da je u petak, 15. avgusta u Čačku, oko 22.30h, došlo do napada na policiju u blizini stranačkih prostorija SNS.
Organizacija liberala i demokrata: Vučić najavio odmazdu i represiju
17.08.2025.•
0
Politička organizacija "Liberali i demokrate" (LIBDEM) ocenila je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas najavio "odmazdu i represiju" i pozvala ga da to ne čini.
Hitno upozorenje RHMZ za Srem, Mačvu i Kolubarski kraj: Pljuskovi sa grmljavinom i gradom u narednim satima
17.08.2025.•
0
Republički hidrometeorološki zavod Srbije izdao je hitno upozorenje na intenzivne pljuskove sa grmljavinom i gradom za neke delove Srbije.
Nekoliko desetina Čačana mirno protestovalo ispred prostorija SNS
17.08.2025.•
0
Nekoliko desetina građana protestovalo je mirno u Čačku ispred prostorija vladajuće Srpske napredne stranke.
Gde je Vučićevih 17.000 lojalista: Može li da računa na sve njih u sukobu sa demonstrantima?
17.08.2025.•
3
Dva meseca od početka studentske i građanske pobune protiv režima Aleksandra Vučića, početkom januara ove godine, predsednik Srbije je izjavio da u svakom trenutku može da računa na 17.000 lojalista.
Šider pozvao EK da reaguje: Umesto da preuzme odgovornost - Vučić odgovara nasiljem
17.08.2025.•
1
Šef delegacije Socijaldemokratska partija Austrije u Evropskom parlamentu Andreas Šider izjavio je da očekuje od Evropske komisije da reaguje na dešavanja u Srbiji.
VJT: Primenićemo sva ovlašćenja protiv grupa koje žele anarhiju
17.08.2025.•
9
Vrhovno javno tužilaštvo saopštilo je da će primeniti "sva ovlašćenja protiv grupa koje žele anarhiju".
Državljanin Srbije kažnjen sa 1.200 evra i proteran iz Crne Gore: Vozio BMW pod dejstvom droge
17.08.2025.•
0
Na graničnom prelazu Rance na putu Pljevlja-Prijepolje uhapšen je državljanin Srbije koji je vozilom upravljao pod dejstvom narkotika i kod kojeg je pronađena marihuana.
Naknada za podsticaj povlašćenih proizvođača na računu za struju: Čemu služi i treba li je ukinuti?
17.08.2025.•
2
Stranka Srbija centar (SRCE) nedavno je predložila Elektroprivredi Srbije (EPS) da ukine naknadu za podsticaj povlašćenih proizvođača električne energije koja se nalazi na računima za struju.
Francuski portal Medijapar: U Srbiji vlast izabrala izuzetno opasno zaoštravanje
17.08.2025.•
1
Srbija je već nekoliko dana u previranju, jer se svake večeri antivladine demonstracije zaoštravaju, a umesto da čuju taj bes, vlasti ga potiskuju i pogoršavaju.
Prijava protiv mladića koji je na protestu klikerima iz praćke gađao pristalice SNS i policiju
17.08.2025.•
3
Policija u Lazarevcu podneće krivičnu prijavu protiv V. S. (19) zbog nasilničkog ponašanja na protestu.
VIDEO: Muškarac sa policijskom značkom potegao pištolj tokom protesta na Novom Beogradu
17.08.2025.•
14
Kamera N1 zabeležila je trenutak kada je jedan muškarac, za koga su studenti objavili da pretpostavljaju da je inspektor u civilu, izvadio pištolj tokom građanskog protesta na Novom Beogradu.
Vujović: EU upozorila Vučića da ne uvodi vanredno stanje i ne koristi preteranu silu protiv studenata
17.08.2025.•
14
Austrijski kancelar Kristijan Štoker tokom nedavne posete Beogradu Aleksandru Vučiću je preneo stav EU da ne uvodi vanredno stanje, što bi značilo i slanje vojske na ulice.
Najavljeno još jedno obraćanje Vučića javnosti
17.08.2025.•
33
Najavljeno je još jedno obraćanje javnosti predsednika Aleksandra Vučića.
Istraživanje pokazalo da svaka druga mlada osoba hoće da ode iz Srbije: Šta to govori?
17.08.2025.•
67
Priča o odlivu mozgova nije nova, ali novost jeste da ni studentska pobuna nije uticala na stavove mladih o budućnosti u Srbiji.
AFP: Sukobi u Srbiji eskalirali zbog napada maskiranih pristalica vlasti na demonstrante
17.08.2025.•
1
Sukobi demonstranata i policije u Srbiji su u subotu izbili petu noć zaredom, nakon višemesečnih protesta protiv korupcije u toj zemlji, prenosi agencija Frans pres.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - sad se pokažite
17.08.2025.•
6
Novi dan, novi 021.rs dnevni kviz pred vama.
MUP objavio nove podatke o hapšenjima na jučerašnjim protestima u Valjevu i Beogradu
17.08.2025.•
1
Šest pripadnika Žandarmerije lakše je povređeno, privedeno je 56 osoba, a zadržano njih 16 zbog nasilničkog ponašanja na jučerašnjim protestima širom Srbije, saopštio je MUP.
Direktor Instituta "Vinča": Odmah ozbiljno razmišljati o izgradnji nuklearke u Srbiji
17.08.2025.•
25
Direktor Instituta "Vinča" Slavko Dimović izjavio je da je moratorijum na razvoj nuklearne energije bio izuzetno štetan po energetiku i da je, kako je ocenio, unazadio jugoslovensku, a potom i srpsku nauku.
Komentari 20
Gorac
@Vidoviti Limanac
Radi reda
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar