Za femicid u Srbiji dobija se ispod 15 godina zatvora, "porodičan čovek" često olakšavajuća okolnost

U proteklih deset godina se u Srbiji desilo više od 300 femicida.

Mnogi koji ubiju žene izvrše samoubistvo. Preostale porodice ubijenih pravdu očekuju na sudu, ali istraživanje Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) pokazuje da i tu često ostanu bez nje.

Bio je petak, kraj 2020. godine. Negde oko ponoći, doktorku na klinici za psihijatriju u Kragujevcu su pozvali da pogleda pacijenta koji je popio sonu kiselinu i pokušao da se ubije. Kada ga je pitala zašto je to uradio, rekao je da se probudio, video da mu je žena preminula i da to nije mogao da podnese.
 
Međutim, to je bila laž.
Vanbračna supruga ga je ranije prijavljivala za porodično nasilje i napustila. Sud mu je zbog toga zabranio da joj se približava. Ipak, njega to nije sprečilo. Rukama i nogama ju je udarao dok je nije ubio.
 
Za ovaj slučaj femicida, ubistva motivisanog mržnjom prema ženi, mogao je da dobije i doživotnu kaznu. Nije jer to što je uradio tužilaštvo nije kvalifikovao kao teško ubistvo, već kao "obično" gde su kazne manje.
 
Osuđen je na deset godina zatvora.
 
Ovo je samo jedan od 117 slučajeva femicida koje je analizirao CINS, a koji su od 2014. godine do kraja 2022. došli do suda. Više od polovine njih nije označeno kao teško ubistvo čime je omogućeno onima koji počine femicid da prođu sa manjim kaznama.
 
Kosana Beker iz Femplatz-a, jednog od udruženja koje se godinama bori za to da se femicid tretira kao teško ubistvo, kaže da bi više kazne preventivno uticale na nasilnike.
 
"Ovaj sistem ženama šalje poruku da njihovi životi nisu vredni. S druge strane, nasilnicima šalje poruku da verovatno uz dobrog advokata mogu da prođu sa blažom kaznom", kaže Beker za CINS.
 
Nekada se ovakvi slučajevi vode i kao nasilje u porodici koje se završilo smrću. Gorjana Mirčić Čaluković, zamenica tužioca i koordinatorka za rodno zasnovano nasilje u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, objašnjava za CINS da se to se pravno gleda kao da on nije imao nameru da je ubije.
 
Jedan od takvih se desio u blizini Šapca.
 
Svedoci su ranije videli da čovek udara partnerku, kao i da joj je u jednom trenutku rekao "ustani, nemoj da mi sada umreš, oteraćeš me na robiju". Ona je tada ustala, ali je nastavio da je udara. Ostavio je da leži na seoskom putu, gde su je sutradan pronašli kada je već preminula. Osuđen je na osam godina u zatvoru.
 
Mirčić Čaluković za CINS objašnjava da femicid kao posebno krivično delo ne mora nužno da postoji. Dodaje, međutim, da onda treba naterati tužioce da dokažu da se desilo teško ubistvo kao posledica nasilja u porodici, a koje je motivisano mržnjom prema polu, u ovom slučaju ženi. Ipak, kako kaže, većina tužilaca se time ne bavi.
 
Zbog toga što se ubicama žena češće sudi na osnovu krivičnih dela sa manjim kaznama, u skoro 70 odsto presuda koje je CINS analizirao izrečene kazne su do 15 godina zatvora ili psihijatrijsko lečenje.
 
Problem je i u tome što sudovi često uzimaju bizarne olakšavajuće okolnosti kada određuju kazne. Kosana Beker ovo vidi kao problem čiji je razlog uobičajena praksa sudova.
 
"Recimo sad, da neko izvrši tešku krađu, uobičajena je stvar da mu se porodica i deca uzmu kao olakšavajuća okolnost kada se odlučuje o kazni. Onda kada dođe femicid, oni to samo prepišu, uzmu i ovde zato što su sto puta do sad tako radili", navodi Beker.
 
U jednom slučaju stariji čovek kod Opova je napao partnerku s kojom je bio u svađi. Ubio ju je nožem, a onda pokušao samoubistvo. Kao olakšavajuće okolnosti sud je cenio i to što ima visok pritisak, kao i to da je bio cenjen u sredini kojoj živi. Iz presude se vidi da je nekada bio predsednik mesne zajednice i lokalnog fudbalskog kluba. Osuđen je na osam godina.
Kada je u Kruševcu muž, posle uznemiravanja i pretnji smrću, ubio ženu udarajući je šipkom do smrti, olakšavajuća okolnost je bila to što je "porodičan čovek, otac dva punoletna deteta sa kojima živi u zajedničkom domaćinstvu".
 
Vanja Macanović iz organizacije Autonomni ženski centar (AŽC) koja godinama prikuplja podatke u vezi sa femicidom smatra da sudovi pogrešno cene olakšavajuće okolnosti koje su zapravo klasični izgovori nasilnika.
 
Da može da bude drugačije govori i slučaj iz Čačka.
 
Kada je tamošnji Viši sud odlučivao o kazni za čoveka iz okoline Ivanjice koji je ranije zlostavljao ženu, a na kraju i ubio nožem, stav sudije je bio drugačiji. U presudi se navodi da to što je otac tri ćerke neće biti cenjeno kao olakšavajuća okolnost pošto im je ubio majku, što "isključuje osećaj za porodičnu privrženost".
 
 
Prijavite nasilje:
 
Policija: 192
 
Jedinstveni SOS telefon za Vojvodinu: 0800-10-10-10, besplatan poziv radnim danima od 10 do 20h
 
Sigurna ženska kuća Novi Sad, CSR: 021/64-65-746, svakog dana od 00 do 24h
 
Novi Sad "Iz kruga Vojvodina": 021/447-040, 066/447-040, 0800-10-10-10 radnim danima 09 - 16h
 
Autonomni ženski centar - SOS telefon za podršku ženama žrtvama nasilja: 0800 100 007, od 10 do 20h
 
Prijava nasilja u porodici (MUP): 0800-100-600
 
Ženski centar SOS telefon protiv nasilja nad ženama i decom: 2645-328, radnim danom od 10 do 20h
 
SOS telefon za žene i decu žrtve nasilja: 3626-006, od 14 do 18h
 
SOS Dečja linija "Broj za problem tvoj": 0800-123456, besplatni i poverljivi pozivi (0-24h)
  • ...

    18.05.2023 21:48
    @Femicid

    Nisam siguran da je u pitanju mrznja prema polu. Pre bih rekao da je u pitanju mrznja koja se talozi godinama, a zene kao slabije su prosto zgodan objekat za ispoljavanje toga. Radi se o ljudima koji su prevelike kukavice da se suoce sa sobom. Umesto da se suprotstave sefu na poslu, roditeljima, rodbini, "prijateljima", vodji bande, politicarima itd. oni ce obozavati nasilnike i to ce prikazivati kao vernost, postovanje, tradicionalnu vrednost i sl.
  • Daja

    18.05.2023 13:47
    Kakav "porodičan" čovek kada ubije deo svoje porodice?

    Ta žena je bila porodična, rodila decu, žrtvovala se, a on je ubio.

    Sramota za ceo svet, posebno muški deo koji nisu uspeli da postanu muškarci. Tucite sebi ravne ili jače od sebe ako smete. Isti uzrok je i silovanju, pokazivanje nadmoći i mržnja prema ženama.
  • Femicid

    18.05.2023 13:45
    ...je ubistvo iz mržnje jer je taj neko ženskog pola. Previše muškaraca mrzi žene (svaki ima svoj bolesni razlog, obično su njihove nemogućnosti da prihvate raznorazne besmislice). Kada muškarac iz mržnje ubije ženu, kao ovi iz teksta - batinanjem do smrti, to je mržnja prema polu. Da je muškarac bio, ne bi ga toliko tukao jer nema toliko mržnje prema sopstvenom polu. Mržnaj je orema ženama, što se viid u blažem slučaju kod 80% mupkaraca.
    Kada dođe do ubistva žene/partmerke/ćerke/rođake jer je žensko, to se zove femicid.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija