SNS miting: "Sve sam ja ovo već video, i ove ljude, i ovaj autobus…"
Vučićev miting bio je retro miting, koji je pokazao da on ima jaku crtu pijeteta prema Slobodanu Miloševiću, ocenjuje programski direktor Demostata Zoran Panović.
Politikolog Mladen Mrdalj smatra da je cilj okupljanja 26. maja bio da se povrati samopouzdanje i predsednika, i njegovih pristalica.
On je u serijalu Kvaka 23 Novinske agencije FoNet konstatovao da je to samopouzdanje dodatno poljuljano, da je predsednik pokazao da je nesiguran i da ne drži stvari pod kontrolom, a da je opozicija dobila "jedan vruć krompir" u ruke.
"Sada se vidi da je režim ranjiv, da je režim ranjen, vidi se da postoji kritična masa građana koji su spremni da izađu protiv režima i samo je pitanje da li opozicija može da ih skoncentriše u istom pravcu", navodi Mrdalj.
Po njemu, najveći izazov pred opozicijom biće da stvori utisak da ne odbija ponuđeni dijalog, što bi Vučić iskoristio kao još jedan dokaz da je opozicija rušilačka, a da ipak ne napravi grešku kao Dragan Đilas i ode da razgovara iza zatvorenih vrata.
Mrdalj je u razgovoru s Tamarom Srkozza sugerisao da bi opozicija, ako može da formuliše zajednički front, trebalo da zatraži javni dijalog, na RTS-u, gde bi se razgovaralo o ključnim problemima našeg društva.
On još upozorava da bi trebalo razlikovati Vučićeve eventualne ustupke od njegovog manеvrisanja i ukazuje da je najava ukidanja "Zadruge" samo manevar.
"Njegov ustupak će biti ako na državnim televizijama, ili televizijama pod njegovom kontrolom, ponudi zaista kvalitetan prostor opoziciji, ili ako konačno nacionalnu frekvenciju da jednoj od televizija koje nisu pod njegovom kontrolom", smatra Mrdalj.
Opozicija, kako kaže, mora da nađe bar jedan ili dva konkretna i merljiva zahteva, da cela stane iza toga i da gnev ili mobilizaciju ljudi koji vidimo i koja je očigledna usmeri na tu stranu.
S druge strane, Vučićevo insistiranje na nacionalnom jedinstvu Panović vidi kao "simptom retardacije na jedno pretpolitičko stanje".
Kako je napomenuo, ovde inače nema elementarnih društvenih konsenzusa, dok će Vučić u jednom trenutku i sam možda shvatiti da je ove godine mogao da vlada i bez ovolike tenzije i psihotizacije društva.
"Sa 35 odsto glasova, on je i dalje najjača politička figura, a taj procenat bi i za svaku partiju u normalnim demokratskim društvima bio neverovatan uspeh", ocenio je Panović i ukazao da Vučić, međutim, sve doživljava kao neku vrstu bilansa globalne zavere protiv Srbije i SNS.
Njegova je procena da bi dijalog vlasti i opozicije bio neka vrsta marketinškog utvrđivanja pozicije jedne i druge strane, i da ne bi imao neke velike svrhe.
Navodeći da je iz nepoznatih razloga Vučić sada preuzeo barjak Miloševićeve antibirokratske revolucije, Panović je primetio da mi još od 1988. imamo "narod na revers", što znači da je ovaj narod sada uzeo Vučić, a da će ga sutra isto tako na revers uzeti neko drugi.
On u tom kontekstu citira repliku iz filma "Ko to tamo peva" kada jedan od likova kaže: "Sve sam ja ovo već video, i ove ljude, i ovaj autobus…".
"Ima tu neke tuge kod svih koji malo duže pamte. ”Koliko je tu proćerdanih godina i koliko smo se vratili u neku nultu tačku", zaključio je Panović u razgovoru za FoNet.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Poljoprivrednici: Zbog pretnje ministarstva se uspaničili oni koji nisu palili njive, šta rade poljočuvari?
28.10.2025.•
0
Ministarstvo poljoprivrede zatražilo je od seoskih domaćinstava, preko sistema eAgrar, da prijave njive na kojima je zapaljen biljni otpad kako bi te parcele za kaznu bile stavljene u pasivan status.
Novi sistem kontrole od danas i na granici sa Mađarskom: Prvo jedan prelaz, pa postepeno i ostali
28.10.2025.•
7
Primena novog ulazno-izlaznog sistema EES počinje danas u 8 časova na graničnom prelazu Tompa - Kelebija.
Najskuplji stan prodat u Beogradu na vodi za 1,8 miliona evra, najskuplje garažno mesto 56.000 evra
28.10.2025.•
10
Najskuplji stan u drugom kvartalu prodat je u Beogradu na vodi za 1,8 miliona evra, kao i najskuplji kvadrat po ceni od 9.056 evra.
FOTO: Na Gradini zaplenjeno više od 55 kilograma marihuane
27.10.2025.•
1
Policija je na graničnom prelazu Gradina zaplenila više od 55,5 kilograma marihuane.
Međak: Politika vlasti u Srbiji, spoljna i unutrašnja, raspala se za poslednjih godinu dana
27.10.2025.•
8
Pravnik i ekspert evropskih integracija Vladimir Međak izjavio je da Evropska komisija neće moći da ignoriše Rezoluciju Evropskog parlamenta o polarizaciji i represiji u Srbiji.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - prilika za rekord
27.10.2025.•
11
Novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Građani odaju poštu porodici stradaloj u saobraćajnoj nesreći na Novom Beogradu
27.10.2025.•
0
Građani Beograda odali su večeras poštu tročlanoj porodici koja je stradala u saobraćajnoj nesreći na Novom Beogradu, u noći između subote i nedelje.
Kamioni na Batrovcima čekaju četiri sata
27.10.2025.•
2
Teretna vozila na graničnom prelazu Batrovci ka Hrvatskoj čekaju na izlazu iz Srbije oko četiri sata.
Pritvor osumnjičenom za saobraćajnu nesreću na Novom Beogradu u kojoj je poginula porodica
27.10.2025.•
0
Viši sud u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana državljaninu Bosne i Hercegovine N.Đ. (24), osumnjičenom da je na Novom Beogradu izazvao saobraćajnu nesreću u kojoj su poginule tri osobe, a jedna teško povređena.
Vučić: Studentska lista prvi put beleži pad podrške
27.10.2025.•
105
Predsednik Srbije i član Predsedništva SNS Aleksandar Vučić izjavio je danas da novo "omnibus istraživanje" pokazuje da je studentska lista po prvi put u padu.
Dačić o udesu u kom je stradala porodica: Zbog ovakvih zločina žalim što je ukinuta smrtna kazna
27.10.2025.•
8
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je, povodom udesa na Novom Beogradu u kom je stradala tročlana porodica, da mu je zbog takvih "zločina" žao što je smrtna kazna ukinuta.
Vučić: Nadam se da ćemo ove ili naredne sedmice imati odgovore u vezi sa NIS-om
27.10.2025.•
6
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je kako očekuje da će krajem ove ili tokom naredne sedmice imati odgovore u vezi sa situacijom sa Naftnom industrijom Srbije (NIS).
Srbija 2024. imala najnebezbedniji saobraćaj u Evropi: Profesor o tome ko je odgovoran za to
27.10.2025.•
24
Srbija je najnebezbednija zemlja u Evropi po broju stradalih u saobraćajnim nesrećama, pokazuju podaci Evropske agencije za bezbednost u saobraćaju za 2024. godinu.
Trebalo da voze decu na ekskurzije, a bili pijani: 11 vozača autobusa isključeno iz saobraćaja
27.10.2025.•
1
Trideset i tri vozača autobusa, od kojih je 11 bilo pijano, a koji je trebalo da voze decu na ekskurzije, isključeno je iz saobraćaja od početka godine.
Više javno tužilaštvo zatražilo procenu da li je napad kod "Ćaćilenda" terorizam
27.10.2025.•
7
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu dostavilo je Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal na ocenu nadležnosti slučaj protiv V. A. (70) koji je osumnjičen za napad kod Ćaćilenda.
Krivična prijava protiv vozača "audija" koji je totalno pijan izazvao udes kod Knjaževca
27.10.2025.•
4
Policija će podneti krivičnu prijavu protiv 31-godišnjaka koji je sa 2,17 promila alkohola u krvi izazvao udes u okolini Knjaževca.
Oko 300 radnika fabrike u Vranju ostalo bez posla: To saznali preko ceduljice na zakatančenoj kapiji
27.10.2025.•
16
Radnici danske kompanije "Kentaur Balkans" u Vranju ostali su bez posla, jer se ta fabrika zatvara.
Ambasador Ukrajine: Rusija ucenjuje Srbiju preko nafte i gasa
27.10.2025.•
9
Ambasador Ukrajine u Srbiji Volodimir Tolkač ocenio je u intervjuu za list Danas da Rusija preko nafte i gasa ucenjuje Srbiju.
Vozač koji je pijan usmrtio porodicu na Novom Beogradu bio i drogiran za volanom
27.10.2025.•
27
Vozač koji je izazvao tešku saobraćajnu nesreću na Novom Beogradu, u kojoj je stradala tročlana porodica, osim pod dejstvom alkohola bio i pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
Šta je donela treća izmena uredbe o trgovačkim maržama: Cena jaja nije više ograničena
27.10.2025.•
5
Vlada Srbije usvojila je treću dopunu uredbe o trgovačkim maržama, a dve novine odnose se na ugovore između trgovaca i dobavljača, kao i na nabavne cene pojedinih proizvoda.
Komentari 1
I
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar