
Vučić za CNN: Pozivam na mir, Srbija primenila sve međunarodne obaveze - Kosovo nijednu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u intervjuu za CNN rekao da su od dolaska Aljbina Kurtija na vlast u Prištini bila 353 etnički motivisana napada na Srbe.
Kako je istakao, od početka ove godine šest osoba je upucano, od kojih dvoje dece.
Vučić je pozvao Srbe na mir i da učine sve da se situacija koju je destabilizovala Priština smiri.
"Srbija je ispunila sve što je dogovreno u sporazumima s Prištinom od 2013, a Priština je imala jednu jedinu obavezu - formiranje Zajednice srpskih opština i to nije učinjeno i ne nameravaju to da ispune", rekao je predsednik Srbije večeras za CNN.
Odgovarajući na pitanje o lokalnim izborima na Kosovu, predsednik Srbije je bio izričit da nije bilo ucena i pritisaka na Srbe da ne izlaze na glasanje.
"Da li ste ikad čuli za izbore koji su legalni i legtimni, a na njih je izašlo svega 3,41 odsto birača", upitao je.
On je naveo da je od dolaska kosovskog premijera Aljbina Kurtija na vlast zabeležen veliki broj etnički motivisanih napada i pucnjava.
"Srbi žele zaštitu za sebe i svoje bližnje. Od kad je Kurti došao na vlast, desilo se više od 353 napada na Srbe. Samo od početka ove godine bilo je pet pucnjava na srpske civile, pa i na decu", rekao je Vučić.
On je podsetio na to da Srbi do 2013. nikada nisu učestvovali na izborima koje je organizovala Priština, a da su od tada učestvovali četiri puta i da nikada nije bilo problema dok Kurti nije došao na vlast. On je, kako je rekao predsednik Srbije, zabranio Srbima učešće na referendumu koji je organizovao Beograd i zabranio učešće na parlamentarnim izborima i povrh svega nije formirao ZSO, što je čak i pre 11 godina bio preduslov Srba da uopšte učestvuju na izborima.
Na pitanje kako deeskalirati situaciju, on je naveo da je Beograd posvećen pozivu Srbima da ostanu mirni.
"Mi utičemo na Srbe da budu mirni i želimo da stabilizujemo situaciju koju je prištinski režim destabilizovao", rekao je predsednik Srbije.
On je podsetio na to da je u dešavanjima na severu Kosova i Metohije pre dva dana jedan Srbin pogođen s dva metka u leđa i izrazio žaljenje zbog toga što su povređeni i neki NATO vojnici.
"To smo i javno rekli neposredno nakon što se to dogodilo. Juče i danas organizovani su veoma mirni protesti na kojima su učestvovali doktori, medicinsko osoblje, nastavnici... Svi su protestovali. Da li te ljude neko ucenjuje? Ne. Oni samo žele da se specijalne kosovske policijske snage povuku iz onih zgrada koje im nikada nisu pripadale kao i nelegalni gradonačelnici", rekao je predsednik Srbije.
On je naveo da Beograd ne kontroliše Srbe koji protestuju na severu, ali ističe da veruje da će oni uvek poštovati odluku svoje zemlje.
"Ono što mi možemo da uradimo sa našim međunarodnim parterima iz EU, SAD i celog sveta je da postignemo stabilnost u regionu. Zašto to kažem? Jer je Srbija je 50 odsto ekonomije Zapadnog Balkana, to je 63 procenata direktnih stranih investicija u regionu. Nama ne treba nikakva eskalacija, nama treba mir. Zato sam i pokrenuo inicijativu Otvoreni Balkan", kazao je Vučić.
Na pitanje šta je potrebno da bi Srbija priznala kosovsku nezavisnost, Vučić kaže da to nikada nije bilo pitanje. On ističe da nezavisnost Kosova nije na stolu, i da se na Ohridu i u Briselu govorilo o normalizaciji, a ne priznanju. Normalizacija je, dodao je, preduslov za budući napredak Srbije, a isto je, kaže i sa Prištinom. Na ponovljeno pitanje o priznanju rekao je da "mi priznajemo samo Povelju UN i rezolucije UN".
"I to je sve što priznajemo. Ali smo uvek spremni da razgovaramo o kompromisnim rešenjima. I to smo uvek radili. Pravo pitanje je zašto neko želi da eskalira situaciju. Čuo sam u raznim medijima kako će Srbija po Putinovom nalogu napasti nekoga. I naravno, to se nije desilo", kazao je predsednik.
Voditeljka je citirala izjavu američkog ambasadora na Kosovu Džefrija Hovenijera o tome da se Kurti oglušio o zahteve za deeskalaciju na severu i upitala šta su "crvene linije" Beograda.
Vučić je naveo da je zadovoljan izjavama američkog državnog sekretara Entonija Blinkena i da je izjava francuskog predsednika takođe dobra ocena situacije.
"Govoreći o obavezama Srbije, mi se ponašamo 100 odsto u skladu sa Kumanovskim sporazumom, Vojno-tehničkim sporazumom koji smo postigli s NATO i u skladu sa Rezolucijom 1244. Nijedan jedini vojnik nije ušao na teritoriju Kosova, niti smo kršili bilo koji međunarodni sporazum. Striktni smo po tom pitanju, i imamo stalno dobre razgovore sa vojnicima Kfora na terenu. Do sada sam imao 1.000 konsultacija sa Stoltenbergom, i nadam se da ćemo očuvati taj nivo komunikacije i profesionalne saradnje", kazao je Vučić.
On ističe i da je bratstvo manastira Dečani pohvalilo italijanski kontingent Kfora, koji je štitio manastir od albanskih napada u gotovo 20 godina.
Vučić je naveo da zna da su ljudi koji protestuju na severu odlučni da se na miran način bore za svoja prava.
"Oni samo hoće da prežive, da sačuvaju svoja imena i prezimena, svoju veru i da žive tu gde su živeli oduvek. Moja molba je da sve rade mirno, da sačuvaju mir i stabilnost za sve. Moramo da pričamo sa Albancima, kako bismo postigli dogovore u budućnosti. Ali još jednom pozivam međunarodne organizacije da preduzmu odlučne akciju protiv onih koji su tvrdoglavi, preduzimaju opasne akcije na terenu, i ugrožavaju mir i stabilnost vih nas", zaključio je on.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Incidenti u Valjevu: Napadnute prostorije SNS, izbio požar, policija juriša na demonstrante
16.08.2025.•
0
U Valjevu su mladi sa prikrivenim identitetom bacali pirotehnička sredstva ka prostorijama SNS, a izbio je i požar koji je ubrzo i ugašen.
Preminuo Den Tana
16.08.2025.•
0
Nekadašnji biznismen, fudbaler, glumac i predsednik fudbalskog kluba Crvena zvezda Dobrivoje Tanasijević - Den Tana, preminuo je u 90. godini.
VIDEO "Srbija se umiriti ne može": Četvrti dan protesta širom Srbije, Valjevo epicentar
16.08.2025.•
0
Građani Srbije se večeras, po četvrti put okupljaju na protestima širom zemlje, a povodom brojnih slučajeva policijske brutalnosti i napada na demonstrane koji su se odigrali u više gradova.
Austrijske socijaldemokrate: Šokantne slike iz Srbije, Vučićev jedini odgovor - nasilje
16.08.2025.•
0
Socijaldemokratska partija Austrije objavila je na Iksu da su "slike iz Srbije šokantne".
Tepić se obratila Brnabić otvorenim pismom: Predsednica Skupštine nije osudila napad na narodnog poslanika
16.08.2025.•
0
Šefica poslaničke grupe Stranke slobode i pravde u Narodnoj skupštini Marinika Tepić obratila se otvorenim pismom predsednici Narodne skupštine, Ani Brnabić.
Kosovske bezbednosne snage dobile 50 američkih oklopnih vozila
16.08.2025.•
0
Sjedinjene Američke Države predale su kosovskoj vladi 50 vojnih oklopnih vozila koje će koristiti Kosovske bezbednosne snage, potvrdila je američka ambasada.
Figaro: Mirni protesti u Srbiji postali opasni jer su vlasti angažovale maskirane batinaše
16.08.2025.•
0
Francuski list Figaro javlja da su u Srbiji, pretežno mirne demonstracije predvođene studentima postale opasne, jer su maskirane pristalice vlasti, naoružane batinama i pirotehničkim sredstvima napale demonstrante.
Studenti se opraštaju od preminulog kolege iz Mauritanije i prikupljaju pomoć za sahranu
16.08.2025.•
0
Studenti u blokadi objavili su da prikupljaju novac kako bi pokrili troškove transporta tela svog preminulog kolege Brahima Dieyea u rodnu Mauritaniju.
Uhapšena osoba koja je širila lažne vesti da je demonstrant u Valjevu preminuo
16.08.2025.•
1
Policija je uhapsila S.M. iz Mionice zbog sumnje da je putem društvenih mreža pozivao na protest "šireći lažne navode da je jedan demonstrant u Valjevu preminuo".
VIDEO: Vučić posle 13 godina najavljuje ispumpavanje cena - na stolu mleko, ulje, kobasica, krompir ...
16.08.2025.•
17
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će za sedam do deset dana predstaviti ekonomske mere kojima će biti, kako tvrdi, spušten "hiperinflatorni pritisak".
Zaječarska gitarijada ostala bez glavnih izvođača: Ko je sve otkazao?
16.08.2025.•
9
Poslednja grupa u nizu koja je, zasad, otkazala nastup na Zaječarskoj gitarijadi je zagrebački bend "Brkovi".
Svih pet hidroelektrana u Srbiji ostalo bez vatrogasaca i radnika za održavanje i remont
16.08.2025.•
5
Svih pet hidroelektrana u Srbiji, uključujući i Đerdap 1 i Đerdap 2, ostalo je od 28. jula bez vatrogasaca i radnika za održavanje i remont.
Bakarec objavio fotografije demoliranih prostorija SNS na Paliluli u Beogradu
16.08.2025.•
7
Poslanik Srpske napredne stranke Nebojša Bakarec saopštio je da su demolirane prostorije Srpske napredne stranke na Paliluli u Beogradu.
Studenti za večeras najavili nove proteste u više gradova: "Srbija se umiriti ne može"
16.08.2025.•
4
Studenti u blokadi objavili su lokacije večerašnjih protesta u gradovima širom Srbije, koji će biti održani pod sloganom "Srbija se umiriti ne može".
Poverenica poručila da je neprihvatljiva retorika nasilja i podsticanje atmosfere straha, reagovala Brnabić
16.08.2025.•
4
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković ocenila je da do sukoba na ulicama dolazi jer je poverenje građana izgubljeno.
Pravo na vodu: Tokom leta 108 lokacija u Srbiji bilo bez čiste pijaće vode
16.08.2025.•
2
Inicijativa "Pravo na vodu" saopštila je da je tokom juna, jula i avgusta prijavljeno 108 lokacija širom Srbije na kojima nije bilo pijaće vode.
Oslobođen mladić iz Hrvatske koji je uhapšen u Beogradu: Kažnjen novčano i bez ulaska u Srbiju na godinu dana
16.08.2025.•
0
Državljanin Hrvatske, Bruno Horvat, star 23 godine, kojeg je MUP priveo zbog navodnog "napada na Žandarmeriju" na protestu u Beogradu, oslobođen je i vratio se u Hrvatsku.
Igor Popović više nije pomoćnik direktora Kancelarije za KiM
16.08.2025.•
1
Igor Popović više ne obavlja funkciju pomoćnika direktora Kancelarije za KiM.
Beogradski nadbiskup pozvao da se zaustavi nasilje
16.08.2025.•
3
Beogradski nadbiskup Ladislav Nemet pozvao je sve donosioce odluka i građane Srbije da zaustave nasilje.
Grupa socijalista i demokrata u Evropskom parlamentu osudila napad na poslanika Peđu Mitrovića
16.08.2025.•
1
Grupa socijalista i demokrata u Evropskom parlamentu ocenjuje kao neprihvatljiv napad na narodnog poslanika Peđu Mitrovića, generalnog sekretara Stranke slobode i pravde.
ANEM: Policijsko oslepljivanje novinara Vuka Cvijića
16.08.2025.•
4
Dok je pratio protest, novinaru Vuku Cvijiću je u petak uveče, kod Generalštaba u Beogradu, s leđa prišao policajac u opremi za razbijanje demonstracija i poprskao ga hemijskim sredstvom po vratu.
Komentari 17
Goran Simonović
Hani
TBL
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar