Država za Hram Svetog Save do sada dala 72 miliona evra

Srbija je od 2017. godine uložila oko 72 miliona evra u izgradnju Hrama Svetog Save u Beogradu, piše Nova ekonomija.
Država za Hram Svetog Save do sada dala 72 miliona evra
Foto: 021.rs

Poslednja pomoć države došla je pre nedelju dana iz tekuće budžetske rezerve, kada je rešenjem Vlade Srpskoj pravoslavnoj crkvi dato 472 miliona dinara (četiri miliona evra) za ove namene.

Predsednik Aleksandar Vučić rekao je u avgustu 2020. godine da je država u prethodne tri godine uložila 43 miliona evra, a da će radovi na Hramu biti završeni do oktobra.

Međutim, umesto završetka radova, pristizale su nove pomoći države. Od predsednikove izjave do danas iz tekuće budžetske rezerve Srbija je dala najmanje 29 miliona evra, piše Nova ekonomija.
 
Ukoliko se sve to sabere, dolazi se do iznosa od više od 72 miliona evra.
 
Sumi koju je predsednik izrekao može se delimično ući u trag.
 
Naime, od 2016. do danas, samo prema javno objavljenim rešenjima Vlade, Srbija je iz tekuće budžetske rezerve dala 7,4 milijardi dinara (62,7 miliona evra) za izgradnju i uređenje Hrama i platoa ispred njega.
 
Tekuća budžetska rezerva u republičkom budžetu služi da se pokriju neplanirani troškovi u toku godine ili za svrhe za koje se pokaže da u budžetu nije opredeljeno dovoljno novca.
 
Takođe, Srbija gotovo svake godine izdaje doplatne poštanske marke "Izgradnja Spomen-hrama Svetog Save".
 
Uredbu o izdavanju ovih poštanski marki država je donosila od 2016. do 2021. svake godine, sa izuzetkom 2020.
 
Prihod od prodaje poštanskih marki država prenosi Svetom arhijerejskom Sinodu Srpske pravoslavne crkve.
 
U budžetu za ovu godinu navodi se da se poštanska marka prema Uredbi izdaje svake tekuće budžetske godine u tiražu od 7,6 miliona komada, u apoenu u visini od 10 dinara.
 
Ukoliko se prodaju sve poštanske marke, za Hram Svetog Save se godišnje samo na ovaj način da 76 miliona dinara, što je 646.800 evra.
 
Ukoliko su poštanske marke izdavane 2016, 2017, 2018, 2019. i 2021. godine, to je ukupno 151,8 miliona dinara (1,3 miliona evra).
  • Pera52

    02.07.2023 19:51
    Samo da svi znaju
    Da se objavi kojom imovinom koja konfesija raspolaže i kome je šta vraćeno sa restituciom!
    Siguran sam da nisu sirotinja kako se kaže - ka crkveni miševi!
    Pa ako posle toga imaku obraza da traže barem će narod znati skim imaju posla, ko je zbog vere a ko zbog novca i komotnog života na račun cele nacije!
  • 72 mil.€

    02.07.2023 14:10
    i
    koliko je to neizgradjenih škola, vrtica, dečijih igrališta, biblioteka, pozorišta....!?!?
  • 9

    02.07.2023 13:06
    Za Dr.Vuleta
    Zaduži se rabe božiji kod banke , ima ih dovoljno , može i u kešu , doniraj crkvi SVOJU kintu ,a ne od drugih poreznih obveznika. To se onda zove zaduživanje , a crkva će ti se sigurno zahvaliti . Možeš se upisati i u listu ktitora jedino ne znam hoće li ti ovozemaljska banka otpisati dugovanja za hiljadu godina .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija