Šoškić o NIS-u: Kao društvo nismo sposobni da gazdujemo državnom imovinom
Profesor Ekonomskog fakulteta i nekadašnji guverner NBS Dejan Šoškić, govoreći o NIS-u, ocenio je da je ključni problem što mi "nismo, kao društvo, sposobni da kvalitetno gazdujemo sa državnom imovinom".
Kako Šoškić navodi za N1, dobro je da NIS nastavi da posluje neometano, ali ono što nije dobro, kaže, jeste da se moglo pretpostaviti godinama unazad da postoje nekakvi problemi u funkcionisanju NIS-a sa stranim partnerom, odnosno dominantnim vlasnikom.
"Bilo je osnova da se davno reaguje oko tog stanja. Čak bih rekao da je cela ta situacija počela vezivanjem vlasništva nad NIS-om za takozvani Južni tok, koji se nije realizovao. Prvo nije bilo dobro puštati stranog vlasnika u nacionalni resurs kakav je glavno snabdevanje energijom u zemlji, barem nafte i naftnih derivata. Druga stvar, trebalo je otvoriti odmah razgovore, ako se to već nije realizovalo u nekom paketu, da li se sada zbog bitnih i izmenjenih okolnosti mogu revidirati neki elementi ugovora. U celom ovom kontekstu vrednosti NIS-a, prodaje, ostanka, izlaska, mislim da je i strani partner svakako morao da bude svestan da ako se krene u otežano poslovanje NIS-a, to samo može dodatno da obori vrednost te kompanije", objašnjava profesor.
Kako navodi, ekonomski interes dominantnog vlasnika bio bi da proda na vreme kompaniju, dok još postoji vrednost NIS-a, jer bi poslovanje pod sankcijama automatski značilo ogromnu eroziju te vrednosti.
Ume li Srbija da gazduje?
Kako objašnjava Šoškić, kod nas je državna kompanija dominantni vlasnik naftne industrije, što samo po sebi govori u prilog tezi da smo negde ozbiljno grešili u prethodnom periodu.
"Dok je to bila u potpunosti državna kompanija u vlasništvu Srbije, ona je pravila gubitke. Jedan od razloga zašto se tada govorilo o tome da treba naći nekog strateškog partnera za privatizaciju jeste što NIS pravi gubitke. Međutim, videli smo već prve godine da je nakon jedne normalne uprave, čak i od strane državne kompanije iz inostranstva, NIS stao na noge, počeo da beleži dobitke, dosta investirao", napominje.
Kako ističe, čitav niz pune profitabilnosti te kompanije vraća nas na ključni problem zbog koga je uopšte došlo do toga da se razmatra prodaja nacionalnog resursa, a to je, kako kaže, jer mi "očigledno nismo kao društvo sposobni da kvalitetno gazdujemo sa državnom imovinom".
"Nismo u stanju da stavimo interes društva poreskih obveznika države u celini kao interes broj jedan u funkcionisanju javnih preduzeća. I to je boljka koju mi i dan danas imamo, kad vidimo sve što je u državnom vlasništvu da se rasipa kroz vrlo često nepovoljne ugovore, spominje se korupcija, nekompetentnost, preterano zapošljavanje, čitav niz neracionalnosti u poslovanju koje normalno ne bi trebalo da postoje", dodaje.
Ističe i da u našem okruženju, u malo bolje uređenim zemljama poput Poljske, Austrije, Mađarske, imaju svoje kompanije koje dobro posluju, koje se šire, eksploatišu naftu, proizvode naftne derivate i nikome ne smeta što su one u državnom vlasništvu.
"Prema tome, to je jedno pitanje koje smo mi, po mom mišljenju, linijom manjeg otpora rešili na način koji nije primeren dobro uređenim zemljama. Dobro uređene tržišne privrede vrlo često imaju značajne vlasničke pakete. Ne znači dominantnu, ne znači punu kontrolu i ne znači odsutnost konkurencije", ocenjuje.
Prema njegovom mišljenju, opcija je bila da Srbija bude dominantni vlasnik u takvom strateškom preduzeću, da mogu da postoje i privatni suvlasnici do određene mere, ali da ne mogu donositi ključne odluke.
"Da postoji jedna dobro organizovana profitabilna korporacija koja se bavi tim poslom i da pustimo i druge da konkurišu, da se niko ne ulenji na tržištu na štetu potrošača, nego da se kroz konkurenciju obezbedi i veći stepen efikasnosti", zaključuje Šoškić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Dve osobe uhapšene u Požarevcu sa 17 kilograma droge
21.07.2026.•
0
P. I. (31) i I. J. (32), kod kojih je nađena veća količina materije za koju se sumnja da je droga uhapšeni su u Požarevcu.
Preminula Olivera Katarina
21.07.2026.•
0
Legendarna glumica Olivera Katarina umrla je posle kraće bolesti u 86. godini, saopštila je dans njena porodica.
Da li je GPS navigacija jedan od "krivaca" za vožnju u suprotnom smeru?
21.07.2026.•
0
Zbog vožnje u kontra smeru koja se može kvalifikovati kao "nasilnička vožnja", MUP je apelovao na građane da budu oprezniji u saobraćaju. Takva reakcija usledila je nakon većeg broja zabeleženih slučajeva.
RHMZ: Krupan grad i orkanski naleti vetra mogući na jugu Srbije
21.07.2026.•
0
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) upozorio je danas na nevreme.
Skupština Pljevalja usvojila deklaraciju o nepriznavanju odluke Crne Gore o Kosovu
21.07.2026.•
0
Skupština Opštine (SO) Pljevlja usvojila je Deklaraciju o nepriznavanju odluke Crne Gore o priznanju jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.
EU kritikovala Kosovo jer nije dozvolilo srpskim tužiocima da se vrate na posao
21.07.2026.•
0
EU je izrazila zabrinutost zbog odluke Kosovskog tužilačkog saveta da prihvati ostavke srpskih sudija, tužilaca i pomoćnog osoblja, kao i odluke kosovske predsednice u tehničkom mandatu da ih proglasi važećim.
Ekspo: Više od 1.000 kandidata iz inostranstva prijavilo se da volontira na izložbi
21.07.2026.•
5
Više od 7.400 kandidata prijavilo se za volenterski program na specijlizovanoj izložbi Ekspo 2027 u Beogradu, među kojima je 1.025 iz inostranstva, saopšteno je danas.
Sednica o nepoverenju Vladi u ponedeljak: Posle glasanja moguće raspisivanje vanrednih izbora
21.07.2026.•
8
Sednica Narodne skupštine na kojoj će se naći tačka dnevnog reda Predlog glasanja o nepoverenju Vladi biće održana u ponedeljak.
Srednjoškolci iz Srbije osvojili tri medalje i pohvalu na Međunarodnoj hemijskoj olimpijadi
21.07.2026.•
4
Srednjoškolci iz Srbije osvojili su tri medalje i pohvalu na 58. Međunarodnoj hemijskoj olimpijadi u Taškentu, glavnom gradu Uzbekistana.
U avgustu počinje podela 30.000 turističkih vaučera za odmor u Srbiji
21.07.2026.•
2
Ministar turizma i omladine Srbije Husein Memić najavio je danas da će 3. avgusta početi podela 30.000 turističkih vaučera za odmor u Srbiji.
Ništa od otvaranja Klastera 3 sa EU do kraja leta
21.07.2026.•
8
Srbija do kraja leta neće otvoriti Klaster 3, s obzirom da ovo pitanje nije na dnevnom redu poslednjih sastanaka tela Saveta EU pred letnju pauzu.
Rektor Đokić u Raškoj: Početak kampanje za premijera?
21.07.2026.•
11
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić posetio je Rašku, ali tom prilikom nije želeo da komentariše da li će biti nosilac studentske liste na predstojećim izborima.
Obavljen uviđaj u smederevskom akvaparku u kojem se utopilo dete
21.07.2026.•
1
Tužilaštvo je obavilo uviđaj u akvaparku u kojem se juče dete utopilo u bazenu.
Više od 30 odsto građana Srbije priznalo da je dalo mito
21.07.2026.•
7
Korupcija i dalje predstavlja jedan od najvećih izazova za funkcionisanje institucija u Srbiji.
Koliko će koštati izbori: Spajanje parlamentarnih i predsedničkih neće smanjiti trošak
21.07.2026.•
2
Organizovanje izbora budžet košta gotovo isto bilo da su "objedinjeni" ili ne, ali razliku prave izdvajanja za finansiranje kampanja, pokazuju uporedni podaci o izdvajanjima iz budžeta iz prethodnih godina.
Srpska IT Asocijacija pokreće besplatnu obuku za AI stručnjake
21.07.2026.•
0
Srpska IT Asocijacija (SITA) pokreće intenzivan besplatan program obuke za stručnjake u oblasti veštačke inteligencije.
RHMZ upozorava na ekstremne nepogode, očekujte SMS obaveštenja
21.07.2026.•
0
Za područje južnih delova Zlatiborskog, Moravičkog i Raškog okruga, za područje Kosova i Metohije, kao i za jugoistočnu Srbiju izdat je najviši crveni stepen upozorenja na ekstremne vremenske nepogode.
Pokret "Marš sa Drine" tuži Evropsku komisiju zbog projekta Jadar
21.07.2026.•
11
Pokret "Marš sa Drine" će sa evropskim organizacijama tužiti Evropsku komisiju pred Sudom pravde EU, nakon što je odbila Zahtev za internu reviziju kojim je osporen status projekta Jadar kao strateškog projekta.
Komentari 8
Moje
Пантелија
LZN
Bolje pitanje bi bilo: Zašto su prodali NIS baš-rusima?
Rusi tj. rusko državno poslovanje je barabar s našim. Samo što su mnogo veći, a i ispranijeg mozga iz komunizma, pa se manje primeti lapanje...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar