Ambasada SAD: Sankcije Vulinu nisu usmerene ni na jednu instituciju u Srbiji; Opozicija traži smenu
Ambasada SAD saopštila je da je američko ministarstvo finansija uvelo sankcije direktoru BIA Aleksandru Vulina i istakla da ova akcija nije usmerena ni na jednu od institucija Srbije.
Foto: Pixabay
"SAD su nepokolebljive u naporima da razotkriju uključene u koruptivne i destabilizujuće aktivnosti koje podrivaju vladavinu prava na Zapadnom Balkanu i produbljuju maligni uticaj Rusije u regionu", navodi se u saopštenju Ambasade objavljenom na Tviteru.
Dodaje se da SAD nastavljaju sa podrškom građanima Srbije na putu ka reformi pravosudnog sistema, borbi protiv korupcije i stvaranju bolje budućnosti.
Američko ministarstvo finansija, koje je uvelo sankcije Vulinu, bivšeg ministra vojske i policije tereti za umešanost u "organizovani kriminal, trgovinu narkoticima", kao i da je zloupotrebom javne funkcije pomagao trgovcu oružjem Slobodanu Tešiću da se njegove "ilegalne pošiljke oružja slobodno kreću preko granica Srbije", a Rusiji obezbeđivao "platformu za dalji, maligni uticaj u regionu".
U objavi američkog ministarstva se navodi da BIA, ministarstvo odbrane i ministarstvo unutrašnjih poslova, na čijem je čelu Vulin ranije bio, nisu mete sankcija.
Evropski parlament je izrazio je ranije zabrinutost zbog imenovanja Aleksandra Vulina na čelo Bezbednosno-informativne agencije (BIA).
Nijedna institucija u Srbiji nije se do sada oglašavala o ovim sankcijama. Reagovali su predstavnici opozicije i Pokret socijalista.
Stranka slobode i pravde (SSP) ocenila je da bi u "svakoj normalnoj državi" vlada danas pala, a predsednik države podneo ostavku.
Potpredsednica SSP Marinika Tepić je u saopštenju navela da je Vulin "od danas inkriminisano lice umešano u trgovinu drogom, korupciju i kriminal", te dodala da je "jedan je od najbližih saradnika (predsednika Srbije)Aleksandra Vučića".
Navela je da "da je tri puta postavljen na mesto ministra, a trenutno je šef državne bezbednosti", te da bi u " svakoj normalnoj državi vlada danas pala, a predsednik države podneo ostavku".
Dodala je i da je ta opoziciona stranaka godinama upozoravala na, kako je navela, "nelegalnosti Vulina i njegovih najbližih saradnika".
Tu je, u saopštenja ubrojala i "neometano kriminalno delovanje Belivuk klana", kao i "promociju u Jovanjici, najvećoj fabrici droge u Evropi, za koju je suđenje u toku".
"I pored svega, kao i skandaloznih političkih izjava, uvreda i na račun srpske opozicije, ali drugih država, umešanosti u aferu prisluškivanja ruskih opozicionara, Vučić je Vulinu omogućavao da rukovodi najosetljivijim sistemima i na taj način ga sve vreme štitio", dodala je Tepić.
Ukazala je i na to da je " Vulin, u ministarstvima odbrane i policije, a sada i BIA" imao pristup najosetljivijim državnim tajnama, koje bi, kako je navela, trebalo da koristi u borbi protiv kriminala i terorizma, umesto da u njih bude umešan".
Predsednik PSG Pavle Grbović naveo je da ga brine što je Srbija zbog toga bezbednosno kompromitovana.
"Briga me što je Vulin pod sankcijama SAD i u dubokoj političkoj izolaciji, ali me brine što je pod sankcijama direktor BIA, što je Srbija zbog toga bezbednosno kompromitovana i što je takav čovek na takvom mestu direktna pretnja po sigurnost svakog građanina Srbije", napisao je Grbović na Tviteru.
Pokret slobodnih građana zahteva od premijerke Ane Brnabić da na prvoj narednoj sednici vlade po hitnom postupku smeni Aleksandra Vulina sa mesta direktora Bezbednosno informativne agencije, nakon što su mu uvedene sankcije od Ministarstva finansija SAD.
Direktor Bezbednosno informativne agencije (BIA) Aleksandar Vulin mora da bude smenjen jer je to zahtev protesta, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić mora da snosi odgovornost jer je na čelo BIA doveo čoveka koji je optužen za organizovani kriminal, trgovinu narkoticima i korupciju, saopštio je danas pokret Srbija centar (SRCE).
"Vulinova postavljenja na pozicije u vrhu bezbednosnog sektora su izazivala mnogo više od zgranutosti. Izazivala su zabrinutost, koja se pokazala opravdanom sve vreme Vulinovog obavljanja funkcija ministra unutrašnjih poslova i odbrane, a sada i direktora BIA", stoji u saopštenju.
Kako se dodaje, iako je Vučić znao ko je Vulin, "on zna zašto mu je na tako važnim pozicijama za nacionalnu bezbednost trebao čovek kao on, a teško da mu je neko ko je optužen za ovakve stvari trebao samo da prisluškuje i prati opoziciju i novinare".
Potpredsednik Narodne stranke Miroslav Aleksić je kazao da je stavljanje Vulina na spisak osoba koje su pod sankcijama SAD, predstavlja "bruku i sramotu za celu Srbiju".
Zamenik predsednika Stranke slobode i pravde Borko Stefanović je naveo da Srbija, prvi put u novijoj istoriji ima šefa tajne službe na crnoj listi SAD zbog, kako je naveo, korupcije, i umešanosti u trgovinu narkoticima.
On je na Tviteru napisao i da je "Vulin ogromna šteta za državu i interes građana"
Poslanik Demokratske stranke Srđan Milivojević je na istoj društvenoj mreži ocenio da su "sankcije koje su SAD uvele Vulinu, dokaz da je "Jovanjica" baš skupa rabota".
"Da li američke sankcije Vulinu uključuju i Kanadu? Pitam zbog tetke", napisala je na Tviteru kopredsednica stranke Zajedno Biljana Stojković.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Lopandić: Vučić priča o EU, a letos je išao u Moskvu i Peking - tako se ne otvaraju klasteri
10.12.2025.•
2
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras nakon sastanka sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen da su razgovarali i o energetskim brigama sa kojima se Srbija suočava.
Vučić u Briselu predložio da ceo Zapadni Balkan uđe u EU: "Saslušali su me, nisu ništa rekli"
10.12.2025.•
1
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je na sastanku sa evropskim zvaničnicima predložio da ceo Zapadni Balkan zajedno uđe u EU.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - dobar materijal i poklon
10.12.2025.•
12
Stiglo je novo izdanje 021.rs dnevnog kviza u kom smo pripremili poklon za vas.
Joca Amsterdam pušten na uslovnu slobodu
10.12.2025.•
1
Sreten Jocić poznatiji kao Joca Amsterdam pušten je na uslovnu slobodu odlukom Apelacionog suda u Beogradu.
Uhapšena dvojica Kineza zbog prevare s platnim karticama građana Srbije
10.12.2025.•
0
Uhapšena su dva kineska državljanina zbog sumnje da su zloupotrebljavali platne kartice građana Srbije.
Međak: Vučićeva ideja o zajedničkom ulasku u EU je zamka, put za sprečavanje proširenja
10.12.2025.•
9
Ideja predsednika Srbije Aleksandra Vučića o zajedničkom ulasku svih zemalja Zapadnog Balkana u EU je zamka i vodi zaustavljanju proširenja a ne ulasku svih, kaže za Danas potpredsednik Evropskog pokreta Vladimir Međak.
SafeJournalists: Ljudska prava nisu potpuna bez slobodnih medija
10.12.2025.•
0
U 2025. godini medijska sloboda i bezbednost novinara i novinarki u zemljama Zapadnog Balkana ostali su pod ozbiljnim i dugotrajnim pritiskom.
ALHem: Teški metali pronađeni u keramičkim šoljama na tržištu Srbije
10.12.2025.•
3
Organizacije Alternativa za bezbednije hemikalije - ALHem iz Srbije i Arnika iz Češke, objavile su najnoviji izveštaj "Gutljaj koji teže pada" o rezultatima ispitivanja sastava keramičkih šolja.
Advokatica: Svi vlasnici nelegalnih objekata da podnesu prijavu, da se neko drugi ne upiše kao vlasnik
10.12.2025.•
10
Svi vlasnici nelegalnih i neupisanih objekata trebalo bi da podnesu prijavu Agenciji za prostorno planiranje i urbanizam Srbije.
Viši sud u Beogradu osudio hrvatskog državljanina na šest meseci zatvora
10.12.2025.•
0
Viši sud u Beogradu je osudio hrvatskog državljanina Krunoslava Fehira na šest meseci zatvora zbog "organizovanje grupe i podsticanja na izvršenje genocida i ratnih zločina nad Srbima u Osjeku 1991."
Turski kamiondžija za mesec dana napravio 92 prekršaja u Srbiji: Kažnjen sa 4,3 miliona dinara
10.12.2025.•
4
Saobraćajna policija u Nišu zaustavila je na auto-putu kod Niša pedesetdvogodišnjeg turskog državljanina koji je upravljajući kamionom "mercedes" u prethodnih 28 dana izvršio 92 prekršaja.
Dodeljena priznanja: "Antikorupcijska povelja" za Anketnu komisiju i "Crna korupcijska značka" za MUP
10.12.2025.•
0
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, juče su u Vranju dodeljena korupcijska i antikorupcijska priznanja za 2025. godinu, a u okviru akcije "Čuvamo jug Srbije od korupcije".
Vučić: Mogao bih opet da budem premijer Srbije
10.12.2025.•
65
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da bi ponovo mogao opet da bude premijer.
Pravnica Mandić o tome da li je Selaković "pušten niz vodu": Videćemo da li će mu ukinuti imunitet
10.12.2025.•
1
Pravnica Centra za pravosudna istraživanja (CEPRIS) Sofija Mandić ocenila je da je rano govoriti o tome da li je ministar kulture Nikola Selaković, u slučaju "Generalšab", "pušten niz vodu".
Danas ponavljanje izbora na jednom biračkom mestu u Sečnju
10.12.2025.•
1
Na biračkom mestu broj sedam u OŠ "Veljko Đuričin", u naselju Jarkovac, u opštini Sečanj, danas će biti ponovljeno glasanje.
SPC sada ima nalog i na Instagramu
10.12.2025.•
4
Informativna služba Srpske pravoslavne crkve (SPC) je otvorila Instagram nalog.
Vučić: Predložiću Fon der Lajen da ceo Zapadni Balkan zajedno uđe u EU
10.12.2025.•
52
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da danas ima važan sastanak sa čelnicima EU Ursulom fon der Lajen i Antoniom Kostom u Briselu i dodao da će im predložiti da ceo Zapadni Balakan zajedno prime u EU.
Loš kvalitet vazduha širom Srbije: Najgore u Užicu, Novom Pazaru i Nišu
09.12.2025.•
0
U Užicu, Novom Pazaru, Lazarevcu i na dve merne stanice u Nišu, od 20 do 20.59 kvalitet vazduha je bio "izuzetno zagađen", objavila je Agencija za zaštitu životne sredine.
Pravnik: Ukidanje nezavisnosti TOK-a ugrozilo bi istrage protiv visokih funkcionera
09.12.2025.•
3
Diplomirani pravnik Nemanja Đurić kaže da će, prema saznanjima koje poseduje, izmene zakona o pravosuđu stupiti na snagu u martu.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - na pravom kursu
09.12.2025.•
14
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Beleška tužiteljke: Policija nije dozvolila uviđaj u šatorskom naselju ispred Skupštine
09.12.2025.•
12
List Danas je došao u posed službene beleške u kojoj tužiteljka Prvog osnovnog javnog tužilaštva Gordana Nedić Isailović opisuje na koji način joj je onemogućeno vršenje uviđaja u tzv. Ćacilendu.
Komentari 30
Nemanja
Imate li vi botovi i gram dostojanstva?
pobeci odavde
12.07.2023 • 06:36
Vulin
"Ne znam kakav je VULIN,ali dokle više da se razni belosvetski moćnici mešaju,"
ne znas kakav je Vulin ali zato znas da se "razni belosvetski mocnici mesaju".
muka mi je od ovakvih komentara.
Cc
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar