Bivši diplomata: SAD neće dostaviti Srbiji dokaze o Vulinu, o tome nema šta da se razgovara
Bivši diplomata Vladislav Jovanović izjavio je danas da Ministarstvo finansija SAD neće dostaviti vladi Srbije dokaze o umešanosti direktora BIA Aleksandra Vulina u međunarodni šverc droge i oružja.
Foto: 021.rs
Objasnio je da nije praksa američke vlade da svoje odluke naknadno dokazuje ili potvrđuje.
"Takve odluke su kasacione prirode, dakle, nema odstupanja. SAD smatraju da je definitivno utvrđeno ono što se na teret stavlja Vulinu i da o tome nema šta da se razgovara. Ne verujem da bi američka vlada ušla u razgovor s bilo kojom stranom čije su pojedince ozloglasili teškim optužbama", rekao je Jovanović.
Prema njegovim rečima, američka vlada ne otkriva izvore svojih saznanja.
"To što mi očekujemo da nam SAD dostave dokaze o Vulinu je prirodno, ali oni do sada nisu ulazili u dijalog o nečemu što su već utvrdili i što smatraju apsolutnim. Ne verujem da će nam bilo šta dostaviti iz razloga da ne bi otkrivali izvore svojih saznanja, a i zbog prepotencije svoje sile i moći", objasnio je Jovanović.
Komentarišući političke optužbe da je direktor BIA Aleksandar Vulin koristio svoje pozicije da omogući maligni uticaj Rusije u Srbiji, Jovanović je naveo da i pored toga, SAD ne žele da naruše odnose sa Srbijom.
"SAD ne žele da vide Vulina na mestu šefa BIA, ali će pokušati da diskretno porazgovaraju sa srpskim vlastima da ovaj problem u odnosima neutrališu", ocenio je bivši diplomata.
Jovanović je rekao da ne očekuje da direktor BIA bude smenjen.
"Ako bi Srbija pristala da smeni Vulina zbog optužbi iz SAD, bez konkretnih dokaza, onda bi ona pristala da abdicira od sopstvenog suverenog odlučivanja", zaključio je Jovanović.
Direktor Bezbednosno informativne agencije Aleksandar Vulin stavljen je na crnu listu SAD zbog umešanosti u međunarodni organizovani kriminal, ilegalnu trgovinu narkoticima i zloupotrebu javne funkcije, objavljeno je na sajtu američkog Ministarstva finansija.
Navodi se da je Vulin je održavao obostrano koristan odnos sa srpskim trgovcem oružjem Slobodanom Tešićem, koji se takođe nalazi pod sankcijama SAD, pomažući mu da se njegove ilegalne pošiljke oružja slobodno kreću preko granica Srbije.
"Vulinovi postupci su unapredili korupciju u institucijama vlasti u Srbiji. Ova dela uključuju korišćenje njegovog autoriteta radi lične koristi, uključujući umešanost u lanac trgovine drogom. On je koristio svoje javne pozicije da podrži Rusiju, omogućujući maligni uticaj Rusije, čime je umanjena bezbednost i stabilnost Zapadnog Balkana, a Rusiji obezbeđena platforma za dalje širenje svoj uticaja u regionu", piše na sajtu Ministarstva finansija SAD.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao sinoć da će Vulin biti procesuiran ukoliko američka vlada dostavi dokaze o umešanosti direktora BIA u trgovinu drogom i oružjem.
Američki ambasador Kristofer Hil izjavio je da su SAD "vrlo pažljivo" posmatrale aktivnosti Aleksandra Vulina i da su zaključile da Vulin nije neko koga žele da vide u SAD, niti da imaju kontakte sa njim.
Hil je rekao da su sankcije Vulinu uvedene kako bi se zaštitile Sjedinjene Države, a podrazumevaju da Vulinu ne može da bude odobrena američka viza, niti da on može da sklapa poslovne ugovore u toj zemlji. Američki ambasador je istakao da su odnosi SAD i Srbije "dobri" i da se "poboljšavaju", dodajući na to da je Srbija jasno stavila do znanja da želi da se pridruži Zapadu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Pred povlačenje investitora, RGZ odbio 22 žalbe na brisanje statusa kulturnog dobra kompleksa Generalštaba
30.12.2025.•
6
Deset dana pre nego što je kompanija "Afiniti partners" saopštila da se povlači iz projekta izgradnje luksuznog kompleksa na mestu Generalštaba, Republički geodetski zavod (RGZ) odbio je 22 žalbe.
Ukinut pritvor bivšoj gradonačelnici Niša Dragani Sotirovski
30.12.2025.•
0
Viš sud u Nišu ukinuo je pritvor bivšoj gradonačelnici Niša Dragane Sotirovski, saznaje agencija Beta u toj pravosudnoj ustanovi.
Vučić o studentskim potpisima: "Ni sedam odsto od onoga što tvrde nisu skupili"
30.12.2025.•
27
Studenti u blokadi objavili su da su u nedelju sakupili 393.045 potpisa građana koji su podržali zahtev da se raspišu vanredni parlamentarni izbori.
Kosovo: Podignuta optužnica protiv 21 osobe za ratne zločine u selu Račak
30.12.2025.•
1
Specijalno tužilaštvo Kosova podiglo je optužnicu u odsustvu protiv 21 nekadašnjeg pripadnika Vojske Jugoslavije i MUP-a Srbije zbog navodnog ratnog zločina u selu Račak 1999. godine, saopšteno je danas.
Koliko Srbiju već košta uvođenje vojnog roka?
30.12.2025.•
19
Država Srbija je u poslednje dve godine potrošila oko 9,5 milijardi dinara za "služenje vojnog roka".
ANEM: Nećemo predlagati kandidate za Savet REM
30.12.2025.•
0
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) saopštila je večeras da se neće odazvati javnom pozivu za učešće u novom predlaganju kandidata za četiri člana Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Vučić na godišnjoj konferenciji: Ciljevi Srbije za 2026. su mir, stabilnost i ekonomski rast
30.12.2025.•
49
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić održao je danas godišnju konferenciju, na kojoj će se obratio građanima.
Desetu godinu zaredom Vranje odustaje od dočeka Nove godine: Novac ide za lečenje dece
30.12.2025.•
5
Desetu godinu zaredom u Vranju neće biti organizovanog dočeka Nove godine, već će Grad pola miliona dinara uplatiti za lečenje dece koja boluju od teških bolesti.
Rok za NIS 15. januar - hoće li biti prodat ili preuzet?
30.12.2025.•
10
"Ključni presek u vezi sa energetskim pitanjima biće napravljen 15. januara", najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić - a šta će se dogoditi tada?
Specijalno tužilaštvo Kosova podiglo još jednu optužnicu zbog ratnog zločina
30.12.2025.•
0
Specijalno tužilaštvo Kosova podiglo je optužnicu protiv S. A. zbog krivičnog dela "ratni zločin protiv civilnog stanovništva".
Vlada produžila primenu Strategije za borbu protiv rodno zasnovanog nasilja do 2027. godine
30.12.2025.•
0
Vlada Srbije usvojila je danas Odluku o produženju sprovođenja Strategije za sprečavanje i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja prema ženama i nasilja u porodici za period od 2021. do 2025. godine, do 2027. godine.
Isplaćen povraćaj školarine za još 2.558 samofinansirajućih studenata
30.12.2025.•
0
Troškovi u iznosu od 50 odsto školarina danas su isplaćeni za još 2.558 samofinansirajućih studenata u Srbiji pa je do sada 52.499 studenata dobilo sredstva za povraćaj školarine, saopštilo je Ministarstvo prosvete.
Osumnjičeni koji je izbo ženu u ulazu na Novom Beogradu branio se ćutanjem, određen mu pritvor
30.12.2025.•
2
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušan je T. K. (44) zbog sumnje da je 27. decembra u hodniku jedne zgrade na Novom Beogradu prilikom razbojništva pokušao da ubije S.Ć.
Marko Kričak imenovan za načelnika Uprave kriminalističke policije: "Požrtvovano branio ustavni poredak"
30.12.2025.•
28
Marko Kričak danas je rešenjem direktora policije postavljen za načelnika Uprave kriminalističke policije, saopštio je MUP.
VIDEO Umesto da proliju: Farmeri u Kraljevu dele mleko građanima i u humanitarne svrhe
30.12.2025.•
5
Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja je odlučilo da mleko pokloni građanima i u humanitarne svrhe.
Sud naložio da hirurg Vladimir Dugalić bude vraćen na posao u Kliničkom centru Srbije
30.12.2025.•
6
Nakon nezakonitog otkaza prof. dr Vladimiru Dugaliću, Prvi osnovni sud u Beogradu je usvojio predlog njegovog advokata i doneo privremenu meru kojom se nalaže Kliničkom centru Srbije da ga vrati na posao.
Macut na prvoj sednici Saveta za demografiju: Prioritet stvaranje uslova da mladi ostanu u zemlji
30.12.2025.•
15
Predsednik Vlade Srbije Đuro Macut kazao je danas da je jedno od glavnih pitanja Saveta za porodicu i demografiju stvaranje uslova da mladi ostanu u zemlji i tu zasnivaju porodice.
Vukanović na ulasku u Srbiju zadržan više od četiri sata: "Nisu dobro došli Srbi koji nisu 'ćaci'"
30.12.2025.•
6
Predsednik Liste za pravdu i red i poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Nebojša Vukanović objavio je na svom blogu da ga je srpska granična policija sinoć zadržala više od četiri sata na graničnom prelazu Rača.
Narodna banka Srbije o rezultatima u 2025: Кurs dinara prema evru gotovo je nepromenjen
30.12.2025.•
14
Inflacija u Srbiji je u granicama cilja Narodne banke Srbije gde će ostati i u srednjem roku, a duže od deset godina uporediva je sa inflacijom u zemljama regiona sa istim režimom monetarne politike, saopštila je NBS.
Ogorčeni farmeri danas dele i prosipaju mleko; ministarstvo: "Prijavite nam ako imate probleme"
30.12.2025.•
5
Ministarstvo poljoprivrede pozvalo je danas poljoprivredne proizvođače da se jave ukoliko su suočeni sa prekidom otkupa mleka ili drugim ozbiljnim poremećajima u poslovanju sa otkupljivačima.
Komentari 30
Професор
У најмању руку би прогласили угрожавање опште безбедност САД, Британије ма свемира.
Marta
Precednik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar