
MUP objavio savete šta raditi, a šta nikako ne činiti za vreme oluje
Ministarstvo unutrašnjih poslova na svom Instagram profilu postavilo je savete za građane kako da se ponašaju u slučaju vremenskih nepogoda, među kojima su i oluje i udari groma.

Foto: 021.rs
Ističu da postoje dva koraka pomoću kojih možemo da procenimo i izračunamo udaljenost oluje - možemo izračunati vreme između sevanja i groma u sekundama, a izračunato vreme možemo podeliti sa tri kako bismo izračunali udaljenost oluje u kilometrima.
"Ova udaljenost je indikativna jer se oluje mogu pojaviti veoma brzo iznad vaše oblasti. Preduzmite sve što je neophodno pre nego što oluja zahvati vaše područje. Upamtite, sva pomenuta pravila povećanja sigurnosti mogu samo umanjiti rizik od potencijalne štete i gubitaka. Atmosferska pražnjenja su opasna, nepredvidiva i sigurnost nikada nije apsolutno zagarantovana", navodi se na u objavi MUP-a.
Šta ako ste u zatvorenom prostoru
Ukoliko se za vreme oluje nalazite u zatvorenom prostoru, savetuju da se obezbede svi objekti koji mogu da odlete usled jakog vetra ili obilne kiše i izazovu materijalnu štetu ili povrede građane.
Zatim da se obezbede prozori i spoljna vrata i zatvore sva unutrašnja vrata. Treba, kako navode, izbegavati kontakt sa slavinama, radijatorima i drugim metalnim predmetima, budući da su dobri provodnici.
Šta raditi ako ste na otvorenom
Kada se tokom oluje nađete na otvorenom, treba se skloniti od bilo kakvih visokih struktura (jarbola, stubova, tornjeva) i imati u vidu da je sigurno rastojanje jednako visini strukture.
Treba izbegavati visoke konstrukcije, visoko drveće, ograde, telefonske kablove i električne vodove. Pokušajte da pronađete zaklon u zgradi ili u automobilu, a ako to nije moguće, sedite na zemlju. Izbegnite stajanje u blizini zgrada ili automobila u koje ne možete da uđete kao u zaklon.
Ukoliko ste u šumi, zaštitite se ispod grana niskog drveća - nikada nemojte stajati ispod visokog drveća na otvorenom prostoru.
Izbegavajte granicu između šume i otvorenog prostora, bolje je da uđete u šumu.
Izbegavajte otvorena polja, vrhove brda i planina, obale, jarkove ili druga vlažna mesta.
Ne prelazite preko vode, ne plivajte, nemojte držati kišobran ili druge metalne provodne predmete u rukama (štapove za golf, štapove za pecanje i slično).
Izbegavajte da budete u blizini metalnih objekata, bicikala, opreme za kampovanje i slično, nemojte stajati uspravno, čučnite ili se makar sagnite, ne dodirujući zemlju rukama, a ako ste u grupi držite rastojanje od pet metara između sebe.
Ukoliko se nađete u automobilu za vreme jake oluje
Ukoliko se nađete u automobilu, prvo treba zaustaviti vozilo pored puta dalje od elektrovodova i drveća koje može pasti na automobil.
Treba ostati u vozilu sa upaljenim pozicionim svetlima dok ne prođe oluja.
Iz Sektora za vanredne situacije savetuju da se zatvore prozori i da se ne dodiruju metalni predmeti u automobilu.
Savet je i da se izbegavaju poplavljeni putevi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Novi šef Delegacije EU u Srbiji Andreas fon Bekerat: Veliki ljubitelj srpske košarke i evropskih vrednosti
01.08.2025.•
0
Novi šef Delegacije EU Andreas fon Bekerat izjavio je da mu je čast što preuzima tu poziciju, te da se u Srbiji raduje građanima, prirodi, hrani, tradiciji i kulturi i sportu.
Preminuo novinar Aleksandar Tanasijević
01.08.2025.•
0
Novinar i višedecenijski član Udruženja novinara Srbije Aleksandar Tanasijević (94) preminuo je u Pančevu, saopštilo je Udruženje novinara Srbije.
Dačić kaže da su akustični uređaji "LRAD" vraćeni u magacin: MUP želi da ih proda ili ponudi aerodromu
01.08.2025.•
1
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da su akustični uređaji "LRAD" na njegovo naređenje vraćeni u magacine.
MUP: Prevara na Fejsbuku u kojoj je zloupotrebljen premijer Macut
01.08.2025.•
7
MUP je upozorio građane da je na Fejsbuku identifikovana nova sofisticirana investiciona prevara u okviru koje je zloupotrebljen lik premijera Đura Macuta.
Goran Vesić operisan rano jutros
01.08.2025.•
14
Bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić primljen je juče hitno u bolnicu.
Kompanija Ringier raskinula ugovor sa Ivanom Ivanovićem
01.08.2025.•
23
Novinar i voditelj Ivan Ivanović saopštio je da se prekida emitovanje emisija "Veče sa Ivanom Ivanovićem" i "Četiri i po muškarca sa Ivanom Ivanovićem" na Blic televiziji.
Macut: Kao društvo u ovom trenutku nismo zreli za vanredne izbore
01.08.2025.•
31
Premijer Srbije Đuro Macut izjavio je da "kao društvo u ovom trenutku nismo zreli za vanredne parlamentarne izbore, jer su strasti podignute i nemamo protivtežu u standardnim partijama".
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - za kraj radne nedelje
01.08.2025.•
11
Za kraj radne nedelje još jedan 021.rs dnevni kviz.
U gradovima Srbije danas okupljanja uz pitanje: "Ko je kriv?"
01.08.2025.•
1
Studenti i građani danas će, osim u Novom Sadu, komemorativnim i protestnim skupovima i u drugim gradovima obeležiti devet meseci od pada nadstrešnice novosadske železničke stanice.
Olivera Kovačević: Smenjena sam zbog podrške studentima i što sam tužila Vučića
01.08.2025.•
18
Olivera Kovačević smenjena je sa mesta supervizorke i urednice festivala Pesma za Evroviziju, odlukom generalnog direktora Radio-televizije Srbije Dragana Bujoševića.
Profesor Filozofskog fakulteta: Ne može biti poništen prijemni zbog pitanja koje se vlasti ne dopada
01.08.2025.•
28
Profesor beogradskog Filozofskog fakulteta Oliver Tošković kaže da ne može biti poništen prijemni ispit na tom fakultetu zbog jednog pitanja koje se ministru prosvete i političkoj opciji koju podržava ne dopada.
Pojačan saobraćaj zbog nove smene turista
01.08.2025.•
0
Predstoji vikend i još jedna velika smena turista karakteristična za prve dane avgusta.
Od danas nova pravila za proizvode sa palminim uljem
01.08.2025.•
5
Od danas u Srbiji važe nova pravila za proizvode sa palminim uljem, tako da mlečni proizvodi koji sadrže palmino ili drugo biljno ulje neće moći da se označavaju ili predstavljaju kao da su u potpunosti od mleka.
VIDEO Šabac protiv iskopavanja litijuma: Dogovoreno zajedničko delovanje sa Valjevom i Loznicom
31.07.2025.•
12
U Šapcu je održan protest protiv iskopavanja litijuma u Srbiji, u kojem su učestvovali građani, predstavnici ekoloških organizacija, studenti i maturanti.
Policija u akciji suzbijanja “Netfliks” fišing prevare na internetu uhapsila osam osoba
31.07.2025.•
0
Policija je u nastavku akcije suzbijanja "Netfliks" fišing prevare na internetu uhapsila osam osoba, zbog sumnje da su falsifikovali i zloupotrebili platne kartice građana u vrednosti od više od dva miliona dinara.
VIDEO: Greta Tunberg na protestu u Beogradu
31.07.2025.•
22
Švedska klimatska aktivistkinja boravi danas u Beogradu, vidi se na video snimcima sa društvenih mreža.
Beograđanin star 86 godina vozio u suprotnom smeru kod Čačka: Izazvao udes, dobio prekršajnu
31.07.2025.•
6
Pripadnici Policijske uprave u Čačku podneli su prekršajnu prijavu protiv osamdesetšestogodišnjeg T. T. iz Beograda, koji je vozio suprotnim smerom na auto-putu Miloš Veliki kod Čačka i izazvao saobraćajni udes.
VIDEO: Na Novom Beogradu blokirane četiri raskrsnice u sklopu protesta Omladinska blokada
31.07.2025.•
2
Zborovi građana i studenti su večeras na Novom Beogradu blokirali četiri raskrsnice u ulici Omladinskih brigada, u okviru protesta "Omladinska blokada".
FOTO, VIDEO: Građani i studenti blokirali kružni tok u centru Novog Pazara
31.07.2025.•
3
Građani i studenti u blokadi Državnog univerziteta u Novom Pazaru blokirali su oko 17 časova kružni tok u centru grada.
Studenti Filozofskog: Pitanje o studentskim zahtevima na prijemnom je stvar opšte informisanosti
31.07.2025.•
3
Studenti u blokadi Filozofskog fakulteta u Beogradu saopštili su "da se zbog krize u državi pitanje o studentskim zahtevima na prijemnom ispitu podvodi pod opštu informisanost".
Nastavljena isplata zarada na fakultetima koji su obnovili nastavu
31.07.2025.•
3
Ministarstvo prosvete uplatilo je visokoškolskim ustanovama ostatak sredstva za plate nastavnog osoblja za februar mesec.
Komentari 13
„паметни” коментатор
G pen
@„паметни” коментато
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar