
Da li "selfi", "lajk" i "skrol" ugrožavaju srpski jezik?
Uprkos tome što u bukvarima i standardnim rečnicima srpskog jezika nema reči kao što su "skrol", "lajk", i "selfi", malo ko će se zbuniti kada se sa njima susretne, čak iako ne govori engleski.
Kako piše Euronews Srbija, u eri interneta, pozajmljenice iz tog jezika postale sastavni deo svakodnevne konverzacije gotovo svuda u svetu. Međutim, mnogi smatraju da njihova upotreba izvan engleskog govornog područja "kvari" i osiromašuje jezike i zalažu se za osmišljavanje novih reči, koje bi mogle da ih zamene na drugim jezicima.
"Jezik je otvoren sistem"
Profesorka sociolingvistike Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu dr Jelena Filipović, smatra da se u takvim pokušajima očuvanja čistog standardnog jezika polazi od ideje da ga kontakt sa drugim jezikom ugrožava.
"Iz socio-lingvističke perspektive, prema mom ličnom mišljenju i iskustvu, to nije tačno, jer su jezici uvek u kontaktu", kaže Filipović za Euronews Srbija.
"Dok god su živi, jezici su otvoreni sistemi. A kada je sistem otvoren, on mora da bude u komunikaciji sa drugim sistemima, odnosno drugim jezicima. Onog trenutka kada jezik umre, odnosno kada nestane ljudi koji ga govore, on može da bude zatvoren i da se čuva, kao što se čuvaju latinski i starogrčki", objašnjava sagovornica ovog medija.
Ona podseća da je kroz istoriju oduvek bilo različitih uticaja na srpski jezik, zbog čega i danas u standardnim rečnicima imamo veliki broj pozajmljenica iz turskog, francuskog, nemačkog i mnogih drugih jezika.
"Uvek postoje različite vrste međusobnih uticaja, koje jezici vrše jedni na druge. Kako su društvene, etničke i religijske zajednice manje ili više uticajne, tako su i jezici koje te zajednice koriste manje ili više uticajni. Sa dominacijom interneta, koji je pokrenut kao prevashodno anglosaksonski sistem u kom engleski jezik ima najznačajniju ulogu i najveću zastupljenost, sasvim je normalno da uticaj engleskog dominantan na globalnom planu, pa tako i u srpskom jeziku", kaže Filipović.
Kakav će jezik biti, zavisi od govornika
Kada bismo smislili adekvatne reči za izraze na engleskom jeziku koji su u duhu srpskog jezika, kakve bi bile šanse da one zažive? I šta je uopšte potrebno da bi neke nove reči zaživele u svakodnevnoj upotrebi?
Dr Violeta Kecman, profesorka srpskog jezika u Petoj beogradskoj gimnaziji, smatra da sudbina reči, zavisi od jezičkih navika govornika.
"One su uspostavljene ličnim odnosom prema maternjem jeziku, ali i nacionalnim strategijama. Ukoliko ne postoji odgovarajući sinonim u maternjem jeziku za reč koja potiče iz stranog jezika, njena upotreba je opravdana", kaže Kecman za Euronews Srbija.
Ona smatra da je najvažnije da govornik ima izgrađenu svest o važnosti čuvanja maternjeg jezika i ljubav prema njemu.
"Dužnost majke je da nauči svoje dete da voli svoj jezik, obaveza društva je da mu, obrazovanjem i medijskim sadržajima, omogući da ga očuva", kaže naša sagovornica.
Profesorka srpskog jezika ističe da je reč o živoj tvrorevini koja trpi promene.
"Da li će jezik usled promena biti siromašniji ili bogatiji, zavisi od govornika. Ni jedan jezik ne može biti mrtav, niti asimilovan sa drugim jezikom, dokle god ga njegovi govornici aktivno koriste, uspevajući da pomoću njega predstave svoje i tuđe mišljenje, osećanja, ideje, drugu epohu i prostor", objašnjava Kecman.
Autorka više udžbenika i priručnika za srednju školu u oblasti srpskog jezika, smatra da je u "naletu leksičke oluje iz engleskog jezika važno zadržati utemeljenje u srpskom standardnom jeziku".
"Važno je da se jezik odbrani od uticaja drugih jezika, ukoliko je taj uticaj poguban za postojanje tog jezika. U našem današnjem društvu insistiranje na izolaciji našeg jezika od spoljašnjeg uticaja jednako je naivno kao i uverenje da će se jezik stihijski očuvati, bez brige i napora njegovih govornika", smatra profesorka srpskog jezika.
Ipak, objašnjava da se značajan deo leksike koja se danas svakodnevno koristi ne može prevesti na srpski jezik, a da značenje bude istovetno.
"Reči poput 'skrol', 'frontpejdž' i 'fid' u srpski jezik stigle su sa predmetima koje označavaju. Sličan put prešli su svi neologizmi u našem jeziku, novonastale reči, pre nego što su postale opšteprihvaćene. Lekseme poput 'pegla', 'supermarket' i 'minisuknja' svojevremeno su bile nove reči u srpskom i sigurno su nailazile na otpor kod jezičkih puritanaca", objašnjava Kecman.
Neke reči će pregaziti vreme
Profesorka Filipović podseća i na to da mnoge od reči na engleskom jeziku koje su sada u svakodnevnoj upotrebi, neće ni stići da nađu adekvatnu zamenu na srpskom jeziku, jer će ih pregaziti vreme.
"CD i CD plejer, više ne postoje kao konstrukti, jer ih više niko ne koristi - da ne govorimo o flopi disku. Tehnologije utiču na dinamiku uvođenja novih reči, ali i na zaboravljanje onih koje nisu u funkciji. Mi se time bavimo više nego neke prethodne generacije jer se tehnološki razvoj jako ubrzao, pa se ono za šta je nekad bilo potrebno sto godina, sada dešava u roku od šest meseci. Tehnološki razvoj se ubrzao toliko, da bi nam, ukoliko bismo na tome insistirali nove reči sada stalno bile potrebne", zaključuje sagovornica Euronews Srbija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Studenti u blokadi pozvali na masovnu obustavu rada od 1. jula
30.06.2025.•
2
Studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Srbiji pozvali su građanke i građane republike na masovnu obustavu rada od utorka, 1. jula.
VIDEO Blokade raskrsnica širom Srbije: U Kosjeriću tenzije pred ponavljanje izbora
30.06.2025.•
0
Širom Srbije su u toku blokade raskrsnica, ponegde i magistralnih puteva, a građani svoju "građansku neposlušnost" praktikuju na različite načine.
Policija odblokirala magistralu ka Crnoj Gori, dvojica mladića privedena
30.06.2025.•
0
Primenom fizičke sile novopazarska policija uklonila je večeras građane koji su nešto više od sat vremena držali u blokadi magistralni put ka Crnoj Gori.
VIDEO: Vučić uživo na TV-u ispričao kako je "sredio" čoveku platu od 5.000 evra, tužioci - tajac
30.06.2025.•
7
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ispričao je u nedelju, prilikom obraćanja uživo iz Palate Srbija, da je zaposlio osobu u javnom sektoru na platu od 5.000 evra.
FOTO: Blokirani Ibarska magistrala i Kameni most u Raški
30.06.2025.•
0
Stotinak građana Raške blokiralo je večeras Ibarsku magistralu ka Kosovskoj Mitrovici i Novom Pazaru, kao i Kameni most u centru grada.
Požar u Tešici pored Aleksinca: Zahvatio dve kuće, njive i voćnjake
30.06.2025.•
0
Požarom koji je oko podneva izbio na području aleskinačkog sela Tešica zahvaćene su dve kuće i velika površina poljoprivrednog zemljišta i vočnjaka.
SSP. SRCE i ZLF neće učestvovati u radu Narodne skupštine
30.06.2025.•
9
Stranka slobode i pravde, Zeleno-levi front i Srbija centar Srce saopštili su da neće učestvovati u radu Narodne skupštine Republike Srbije.
Šta su disperzovane blokade: Koncentracija otpora na ključnim mestima - teža reakcija
30.06.2025.•
3
Građani blokiraju ključne saobraćajnice u svojim sredinama, a ovakav vid otpora stručnjaci nazivaju "disperzovanim blokadama".
EK prati situaciju: Zaštititi pravo na mirno okupljanje, očekujemo istragu navoda o prekomernoj sili
30.06.2025.•
16
Evropska komisija pažljivo prati razvoj situacije, kao i slučajeve upotrebe sile nad demonstrantima, masovna hapšenja i optužbe protiv studenata za navodni pokušaj organizovanja državnog udara.
VJT o neredima u Beogradu: Od deset osumnjičenih, dvojica priznala krivicu, osmorica negirala
30.06.2025.•
0
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušano je deset, od ukupno 30 osumnjičenih za napad na policiju i nasilničko ponašanje, nakon protesta, 28. juna na Trgu Slavija, saopšteno je danas.
Češki mediji: Vučić na Vidovdan ostao zatečen, tabloidi odražavaju nervozu vlasti
30.06.2025.•
4
Češki mediji pišu da je "propala nada da se jednostavno sačeka da studentski i građanski protesti protiv vlasti utihnu sami", ali i da je predsednik Aleksandar Vučić "ostao zatečen".
Učenici Matematičke gimnazije osvojili medalje na olimpijadi iz fizike
30.06.2025.•
4
Četiri učenika Matematičke gimnazije u Beogradu osvojili su tri medalje i jednu pohvalu na sedmoj balkanskoj olimpijadi iz fizike, koja je održana u Ohridu.
MUP: Krivične prijave protiv više od 650 osoba u okviru "borbe protiv korupcije"
30.06.2025.•
7
U okviru takozvane akcije borbe protiv korupcije podnete su krivične prijave protiv 657 osoba, zbog 506 koruptivnih i privrednih krivičnih dela.
BCBP: U poslednja dva dana ozbiljna kršenja Zakona o policiji, zahtevamo da se nasilje obustavi
30.06.2025.•
1
Beogradski centar za bezbednosnu politiku zatražio je od pripadnika policije da momentalno prestanu sa, kako su naveli, neadekvatnom i neproporcionalnom primenom sile protiv mirnih demonstranata.
Pomoćnik direktora policije: Saobraćaj sinoć bio blokiran na više od 100 raskrsnica u Srbiji
30.06.2025.•
7
Pomoćnik direktora policije Željko Brkić rekao je da je sinoć u Srbiji bilo blokirano 108 raskrsnica.
Carinici zaplenili 27 vazdušnih pušaka, vozač i suvozač predati policiji
30.06.2025.•
0
Carinici su u saradnji sa policijom u četvrtak, 26. juna, sprečili pokušaj krijumčarenja 27 vazdušnih pušaka skrivenih u jednom kombiju.
VIDEO Čačanski maturanti odbili da se rukuju sa gradonačelnikom: Nosili bedževe i pištaljke
30.06.2025.•
23
Danas je u Čačku organizovana dodela nagrada najboljim đacima osnovnih i srednjih škola.
Žiofre: EU od Srbije očekuje napredak u vladavini prava - onda možemo napred
30.06.2025.•
7
Odlazeći šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Emanuele Žiofre izjavio je danas da Danska preuzima predsedavanje Unijom u specifično vreme za ceo svet, i za Evropu, i za proširenje.
Vučić moli ljude da razumeju koliko je policiji teško: Gledaju da ne povrede, vode računa o ljudima
30.06.2025.•
67
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, komentarišući blokade da je država uradila svoj posao i da će ga raditi svakog dana.
Poznato koliko Vučević zarađuje kao Vučićev savetnik
30.06.2025.•
23
Nakon odstupanja sa mesta premijera Miloš Vučević je postao savetnik predsednika Aleksandra Vučića.
Akademski krizni centar: Pravna i psihološka podrška studentima i profesorima
30.06.2025.•
2
Oformljen je Akademski krizni centar koji će prikupljati informacije o hapšenjima i pritiscima na studente i predstavnike akademske zajednica i obezbeđivati pravnu i psihološku podršku.
Komentari 24
versus
"Jedan narod - jedan jezik."
Pa baš i neće biti da je tako.
- Kanađanin, Amerikanac, Australijanac, Novozelanđanin, Englez: engleski.
- Austrijanac: nemački.
- Španac, Meksikanac, Argentinac, Kubanac, Čileanac...: španski.
- Brazilac, Portugalac: portugalski.
- Egipćanin, Saudijac, Tunižanin, Libijac, Marokanac, Alžirac...: arapski
- Iranac, Avganistanac, Tadžikistanac: persijski
- Belgijanac: francuski i holandski
- Švajcarac: nemački, francuski, italijanski
Itd...
Vujaklija
"Cool" Magazin, mali oglasi, '90.
Laloš
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar