Cepanje Narodne stranke treće u poslednjih šest godina: "Potvrda osećanja građana da su svi isti"

Kakve su posledice cepanja Narodne stranke? Analitičari kažu da je do toga dolazilo i u drugim partijama na vlasti i u opoziciji, ali, navode da je sporan sam proces.
Cepanje Narodne stranke treće u poslednjih šest godina: "Potvrda osećanja građana da su svi isti"
Foto: FoNet (Miki Jevtović)
Kako su analitičari rekli za N1, taj proces kod građana potvrđuje osećanje da su svi političari isti i da se bore samo za svoje interese.
Ne dočekavši da odmeri snage na stranačkoj skupštini krajem oktobra, Miroslav Aleksić krenuo je svojim putem. Narodna stranka se ponovo pocepala.
Za nepunih šest godina rada iz Narodne stranke nastala su tri pokreta - "Da se struka pita" Vladimira Kovačevića, "Srbija centar" Zdravka Ponoša i najnoviji, "Narodni pokret Srbije" Miroslava Aleksića.
 
"Stranka je izgubila autoritet, izgubili su nivo identifikacije svih članova sa strankom. To posledično znači nivo njihovog kapaciteta i potrebe da politički participiraju i da se bore za njihove političke ciljeve, izgubili su jednog od važnih lidera unutar te stranke, koji je bio vrlo vidljiv i vrlo upečatljiv i negde najavljivao jačanje, a ne slabljenje stranke. Desilo se obrnuto", rekao je profesor Fakulteta političkih nauka Miloš Bešić.
 
Sagovornici N1 ocenjuju da na političkoj sceni, u svim strankama, vlasti i opozicije postoji narcisoidnost lidera.
 
"Čim jedan političar oseti imalo organske podrške u narodu, on će pokušati da preuzme stranku, ili, ako ne uspe, da je napusti. To smo videli ranije i to ćemo videti i ubuduće", ocenio je politkolog Mladen Mrdalj.
 
"Narodna stranka, pa čak i pokret Miroslava Aleksića, ostaće kratkih rukava. Pokazali su da ne mogu na demokratski način, unutar svoje partije, unutar svoje partijske skupštine, unutar svojih partijskih organa, da reše različite poglede ili sukob sujeta, ako ih imaju", dodaje Mrdalj.
 
"Imamo naglašenu narcisoidnost u politici, pa i kod političkih lidera. Tradicionalno, to više nije ni ego, to je egomanija ljudi koji imaju, kako se to kolokvijalno kaže, 'Isusov sindrom'. Misle da im po prirodi stvari pripada da budu prvi u nekoj hijerarhiji. Mislim da je to problem", smatra Bešić.
Politička scena dobija još jednu partiju, ali šta dobijaju birači.
 
"Ništa. Ništa! Mi ćemo dobiti još jedan pokret, još jednu partiju, koja će adresirati probleme koji su posledica, a ne koji su uzrok", navodi Mrdalj.
 
Narodna stranka se pojavila 2017. godine, ne kao nova, već preimenovana postojeća stranka Miroslava Aleksića. Na mestu predsednika od osnivanja je Vuk Jeremić, a okupila je nekada istaknute članove drugih partija, poput DS-a i DSS-a. Predizborna istraživanja nisu joj davala velike šanse da samostalno pređe cenzus, a na izborima je učestvovala u opozicionim koalicijama.
  • da da

    07.08.2023 18:05
    Nisu svi isti, razlikuju se po nazivu strakne i imenima i prezimenima.
    Po lopovluku, neradu i bogađenju na račun naroda su identični.
    E sada botovi i jednih i drugih shvatite da se većini naroda okreće prazan stomak na pomen bilo koje stranke i bilo kog političara.

  • Iskreni opozicionar

    07.08.2023 15:33
    Razočaran
    Ajde sada sve realno:
    Prvi koji se otcepio - Vladimir Kovačević ( novi pokret - Da se struka pita) je toliko stručan da su mu sve firme u dubokoj i dugogodišnjoj blokadi (Fine group,... dalje sami istražujte, inače bar 5 firmi ugašenih/blokiranih...) toliko o njegovoj stručnosti...
    Dalje, Miroslav Aleksić, bar 2 blokirane/ugašene firme... Sam predsednik Jeremić je odavno ugasio sa čitavim nizom afera (kod svih ovih se sve na kraju svodi na finansije )... Jedino mi je žao čestitog profe Vladete Jankovića, koji se naivno upustio u zajednički projekat sa nedoraslim, zlonamernim i pre svega glupavim klincima - I na ovom će završiti svoju političku karijeru ( jer godine su mu prošle)...
  • @Ni Kurta ni Murta

    07.08.2023 15:23
    Ali, prijatelju, mi znamo da si SNS bot, možeš do mile volje da glumiš "razočaranog građanina".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija