
Medicinari u otvorenom pismu ministarki Grujičić: Podnesite ostavku, samo pravite nove probleme
Grupa medicinskih radnika, članova Stranke slobode i pravde (SSP) ocenila je da je situacija u zdravstvu ostala loša i u mandatu ministarke zdravlja Danice Grujičić i zatražila njenu ostavku.
SSP je prenela "otvoreno pismo" 12 lekara i medicinskih radnika iz Resornog odbora te stranke za zdravstvo, upućeno ministarki u kojem piše da od kada je ona preuzela mandat "nikome nije bolje".
"Posle nepunih 300 dana od kada ste preuzeli odgovornost za zdravstveni sistem možemo samo da konstatujemo da nikome od vašeg ministrovanja u Srbiji nije bolje", navedeno je u pismu.
Navedeno je i da je ministarka, "umesto da ponudi rešenja za nedostatak zdravstvenih radnika, loše uslove rada, liste čekanja" proizvodila nove probleme.
"Od početka vređate i ponižavate kolege, naročito najmlađe kojima ste poručili da su razmaženi, a onda im praktično onemogućili da samostalno biraju šta će specijalizirati", piše u pismu.
Navedeno je i da je ministarka "povećala broj pregleda koje lekar treba da obavi" i ukazano da je "tako skratila vreme koje zdravstveni radnici imaju da posvete pacijentu".
"Zahtevali ste da se zdravstvenim radnicima ukine dopunski rad u privatnoj praksi, ali se niste izborili za značajno povećanje plate", dodaje se u pismu.
Ukazano je i da su plate zdravstvenih radnika u Srbiji manje nego u Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Sloveniji, Hrvatskoj, Rumuniji", a pogotovo u zapadnoj Evropi.
"Mirno sedite u Vladi Ane Brnabić koja najavljuje izgradnju stadiona, a pacijenti ne mogu da se leče u najbližim domovima zdravlja koji se rekonstruišu unedogled", dodaje se. Kao primer su u pismu naveli rekonstrukcju Doma zdravlja u beogradskom naselju Železnik.
Smatraju i da ministarka, iako se biranim rečima obraćala medicinskim sestrama, ništa nije učinila da im obezbedi veća primanja, reguliše status i da ih oslobodi održavanja soba, kreveta...
"Zbog toga one masovno odlaze iz Srbije", navodi se u pismu.
Navedeno je i da je ministarka "potpisala ugovor sa kockarnicama koje krše zakone" i, kako je ukazano, ne obaziru se na zahteve da objekte izmeste na propisane razdaljine od škola,
"Nakon toga ste dopustili da dnevna bolnica za bolesti zavisnosti u Paunovoj ulici (u Beogradu) dođe na korak od zatvaranja", piše u pismu.
Navedeno je i da je Grujičić pre svega koleginica i lekar, i da bi trebalo da je, kako je ukazano, pre svega obavezuje Hipokratova zakletva.
"Jedini način da to dokažete je da podnesete ostavku", dodaje se u pismu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Radnik poginuo na gradilištu u Vrnjačkoj Banji, uhapšen vlasnik firme
09.07.2025.•
0
Radnik iz Turske preminuo je nakon pada na gradilištu u Vrnjačkoj Banji.
Vlast štiti Dragana J. Vučićevića: Podrška uredniku Informera stigla od Vučevića
09.07.2025.•
0
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević osudio je napad na kuću urednika Informera Dragana J. Vučićevića.
RHMZ objavio upozorenje o niskom vodostaju
09.07.2025.•
0
Republički hidrometeorološki zavod objavio je upozorenje o niskom vodostaju reka u Srbiji.
Srbija za devet godina ostala bez pola miliona stanovnika
09.07.2025.•
5
Ministarka za brigu o porodici i demografiju Jelena Žarić Kovačević izjavila je danas da je u periodu od 2015. do 2024. godine broj stanovnika u Srbiji, na osnovu prirodnog priraštaja, smanjen za 437.205.
Advokatska komora Srbije u znak protesta zbog pritvora kolegi na tri dana obustavila rad
09.07.2025.•
5
Upravni odbor Advokatske komore Srbije doneo je danas odluku o stupanju u trodnevnu obustavu rada u krivičnim postupcima, na teritoriji cele Srbije, potvrdio je agenciji Beta advokat Vladimir Terzić.
Ninić: Novica Antić štrajkuje glađu u zatvoru u Beogradu
09.07.2025.•
0
Advokat Ivan Ninić je kazao da je posetio u Centralnom zatvoru petoricu osumnjičenih za "pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije" i da jedan od njih Novica Antić i dalje štrajkuje glađu.
I maloletnici učestvuju u blokadama: Mogu li roditelji da odgovaraju za to?
09.07.2025.•
17
Centar za socijalni rad nema ovlašćenja da preduzima mere prema roditeljima čija deca učestvuju na protestima, niti može zbog toga da kazni roditelje, ukazuju stručnjaci iz domena socijalne zaštite.
Afrička kuga svinja se ponovo pojavila u mačvanskim selima
09.07.2025.•
0
U Bogatiću se ponovo pojavila afrička kuga svinja, a u Crnoj Bari je u gazdinstvu gde je zaraza afričke kuge potvrđena eutanazirana 41 svinja.
MUP dobio veliki broj prijava da deca idu na ekskurzije a da niko ne kontroliše autobuse i vozače
09.07.2025.•
7
Ministarstvu unutrašnjih poslova, u prethodnih nekoliko dana, dostavljen je veliki broj obaveštenja da se organizovani prevoz dece na rekreativne nastave i kampove realizovao bez kontrole autobusa i vozača.
I posle pet meseci ista meta, isto odstojanje: Ništa od Skupštine Kosova ni iz 44. pokušaja
09.07.2025.•
0
Pre tačno pet meseci, 9. februara, održani su izbori za Skupštinu Kosova, a njeni poslanici ni danas, u 44. pokušaju, nisu uspeli da konstituišu kosovski parlament.
Upozorenje na novu prevaru: SMS poruke o navodnom preuzimanju nagrade
09.07.2025.•
1
Narodna banka Srbije upozorila je građane na lažne SMS poruke u kojima piše da su navodno ostvarili određeni broj poena koje mogu da iskoriste i preuzmu nagradu.
Određen pritvor osobi koja je pretila sutkinji koja je odbila da studentima odredi pritvor
09.07.2025.•
1
Sindikat sudske vlasti saopštio je da je određen pritvor osobi koja je pretila sutkinji Višeg suda u Beogradu Kseniji Marić, nakon njene odluke da pusti na slobodu studente i odbije predlog da im odredi pritvor.
Crveni krst otvorio namenski račun za pomoć građanima ogroženim požarima
09.07.2025.•
0
Crveni krst Srbije saopštio je da je otvorio namenski račun za prikupljanje novčane pomoći za građane ugrožene požarima koji su zadesili delove Srbije.
Velika statua pala na trotoar u Beogradu, usput oštetila jedno vozilo
09.07.2025.•
3
Velika statua pala je na trotoar sa fasade u Ulici kneza Miloša u Beogradu.
Ministar Vuk Stanković: Ideja države je da obrazovni sistem postane nacionalno senzitivan
09.07.2025.•
32
Nacionalni komplet udžbenika obuhvata sve što potpada pod duhovnost i kulturu jednog naroda, a ideja države je da obrazovni sistem postane nacionalno senzitivan i da se stvori nacionalna svest kod učenika.
Jedno dete zaraženo legionelom na Institutu za majku i dete u Beogradu
09.07.2025.•
3
Jedno dete zarazilo se legionelom, bakterijom koja je nedavno otkrivena na Institutu za majku i dete "Dr Vukan Čupić" u Beogradu, preciznije u vodovodnom sistemu ove bolnice.
Sedmorici uhapšenih u Užicu određeno po mesec dana pritvora
09.07.2025.•
2
Sedmorici uhapšenih u Užicu, osumnjičenih za napad na službeno lice tokom blokade magistrale, određen je pritvor do 30 dana.
Sedam meseci blokada u Srbiji: Da li su one zakonite i ko to određuje
09.07.2025.•
39
Iako protesti bez prestanka traju duže od osam meseci, tek je početak blokada saobraćajnica u javnosti nametnuo pitanje - gde je granica između prava na javno okupljanje i prava ostalih građana na slobodu kretanja.
Anesteziolog koji je bio devet dana u pritvoru: Tužilac mi nudio da priznam da sam kriv, iako nisam
09.07.2025.•
12
Anesteziolog Vladimir Stefanović iz Zrenjanina ispričao je da mu je tužilac rekao da ako želi može da prizna da je napao policiju i plati 10.000 dinara, što je odbio.
U Topličkom kraju prethodnih dana bilo više od 100 požara: Trenutno situacija mirna
09.07.2025.•
4
U Topličkom kraju, gde je prethodnih dana registrovano više od 100 požara na otvorenom prostoru, jutros je situacija mirna.
Komentari 14
Branko vujicic
Lošmi
Svojim izjavama pokušava da se udvara određenim slojevima društva, proizvodi nove probleme a to još više šteti i ovako lošem stanju u zdravstvu. Treba pot hitno da podnese ostavku.
Đedo (72 g)
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar