U Beogradu dva odvojena protesta: Zašto "Srbija protiv nasilja" danas nije na Gazeli?
U Beogradu su za danas najavljeni protest "Srbija protiv nasilja" i, u organizaciji Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS), blokada mosta Gazela.
Foto: 021.rs (arhiva)
Na 17. protestu "Srbija protiv nasilja", po najavi organizatora, šetaće se do sedišta Radio televizije Srbije (RTS) i Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Početak protesta zakazan je za 19h ispred Skupštine Srbije, a potom će protestna šetnja biti organizovana Dečanskom, Makedonskom, Takovskom ulicom do RTS, a onda do REM-a.
SEOS je najavio da će, zbog Zakona o planiranju i izgradnji da blokira most Gazela, od 14 do 22 sata.
Na društvenim mržama SEOS je objavio da traži da se razmatra narodna inicijativa kojom bi se van snage stavio taj pravni akt, koji smatra "nakaradnim i nenarodnim".
Na pitanje zbog čega se organizuju dva protesta u istom danu bez koordinacije, imajući u vidu bliskost i više puta javno pokazanu saradnju opozicije koja se predstavlja kao tehnički organizator protesta i ekoloških organizacija, Biljana Stojković, kopredsednica stranke Zajedno kaže za Danas da se "na sastancima organizacije protesta 'Srbija protiv nasilja' nije se specifično pričalo o litijumu".
"Protest koji traje već četiri meseca i ima svoju formu ne može biti lako izmenjen, o čemu govore iskustva prethodnih serija protesta. Svako iz opozicije ko želi da podrži SEOS može da se pojavi u nekom trenutku tokom dana na Gazeli i ja sam sigurna da će nas biti dosta. Pozivam i sve građane da dođu. Ova borba je zajednička", kaže Stojković i dodaje da će ona biti na Gazeli sa SEOS-om.
"Stranka Zajedno apsolutno podržava zahteve o zabrani kopanja litijuma i bora i naravno da podržava protest u organizaciji SEOS-a", zaključuje.
Zoran Lutovac, predsednik Demokratske stranke kaže da će takođe danas biti na protestu SEOS-a i da će učestvovati u blokadi Gazele, a i Miroslav Aleksić, lider Narodnog pokreta Srbije, navodi da podržava SEOS.
Robert Kozma iz Zeleno-levog fronta kaže da ta stranka podržava opravdano nezadovoljstvo i bunt građana protiv iskopavanja litijuma i uništavanja njihove životne sredine.
"Naši predstavnici će biti na protestu", kaže Kozma.
Međutim, za razliku od prošlog puta kada je SEOS blokrao auto-put i kada su se blokadi pridružili i građani u protestu "Srbija protiv nasilja", ovog puta opozicija, najavljujući svoj protest, nije pomenula blokadu Gazele.
"Mi smo njih pozvali. A sa nekima smo se lično videli i rekli su da će doći. Ali videćemo ko će doći, jer se svi slažu da je zakon problematičan", rekao je za Danas Zlatko Kokanović iz udruženja "Ne damo Jadar".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO: Vozio 196 km/h na auto-putu, dozvola mu oduzeta pre pet godina
11.04.2026.•
0
Policija je na teritoriji Surčina zaustavila četrdesettrogodišnjaka koji je vozio kola brzinom od 196 kilometara na čas na auto-putu gde je ograničenje 130.
Bekerat povodom godišnjice ubistva Ćuruvije: Pravda još nije dostignuta
11.04.2026.•
0
Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Andreas fon Bekerat objavio je da na današnji dan, 11 godina nakon ubistva novinara Slavka Ćuruvije, pravda još uvek nije dostignuta.
Tadić: Samo naše podele stoje na putu naše pobede
11.04.2026.•
3
Nekadašnji predsednik države, lider Socijaldemokratske stranke Boris Tadić izjavio je da je potrebno ujedinjenje i dogovor svih antirežimskih snaga.
Demokratska stranka će se obratiti sudu u Strazburu zbog Vladana Petrova
11.04.2026.•
5
Predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević najavio je da će se ta stranka obratiti Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu povodom krađe izbora.
Blokiranjem EU sredstava Srbiji bili bi pogođeni svi građani
11.04.2026.•
7
Mogućnost ukidanja finansijskih sredstava EU namenjenih Srbiji, u iznosi od 1,5 milijardi evra, trebalo bi ozbiljno razumeti, kaže Jelica Minić iz Evropskog pokreta.
Devojka nastradala, troje mladih povređeno u nesreći kod Aleksinca
11.04.2026.•
0
Devetnaestogodišnja devojka je nastradala, a još troje mladih je povređeno, u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila rano jutros u selu Donji Adrovac kod Aleksinca.
Ubijen mladić u nargila baru u Leskovcu, uhapšen osumnjičeni
11.04.2026.•
0
Dvadesetpetogodišnji mladić ubijen je sinoć, oko 1.30 časova, u jednom nargila baru u Leskovcu. Uhapšen je osumnjičeni V. D. iz Leskovca.
Studenti pokrenuli akciju: Poruka koja najviše nervira vlast
11.04.2026.•
17
Studenti u blokadi pokrenuli su akciju u kojoj pozivaju građane da istaknu parolu "Studenti pobeđuju".
Vučević: Manje bitno da li će izbori biti za tri ili šest meseci
11.04.2026.•
19
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević izjavio je da očekuje parlamentarne izbore do kraja godine.
Razgovor sa Vučićem ugasio poslanički klub u Skupštini Srbije
11.04.2026.•
17
Sonja Pernat i Slavica Radovanović ubuduće će samostalno, van poslaničkih klubova, obavljati funkciju narodnih poslanica u Skupštini Srbije.
Đurđević Stamenkovski: Blagoje Jovović, atentator na Antu Pavelića, biće sahranjen u Srbiji
10.04.2026.•
23
Ministarka za rad Milica Đurđević Stamenkovski navela je da je pokrenuta procedura da se posmrtni ostaci Blagoja Jovovića atentatora na poglavnika NDH Antu Pavelića prebace iz Argentine u Srbiju i sahrane uz sve počasti.
Izbori u Mađarskoj: Šta bi pad Orbana značio za Vučića?
10.04.2026.•
26
Izbori koji se u nedelju, 12. aprila, održavaju u Mađarskoj mogu uticati i na spoljnopolitički položaj Srbije. Zato se s pažnjom prate i u Beogradu.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - i još samo ovo
10.04.2026.•
8
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Joveva: Srbi zaslužuju novi, demokratski put; Brnabić: Joveva nema pravo da poziva na promene u Srbiji
10.04.2026.•
17
Poslanica Evropskog parlamenta iz grupe Obnovimo Evropu (Renew Europe) Irena Joveva objavila je danas da je Srbija pod vlašću predsednika Aleksandra Vučića videla samo nasilje i korupciju, kao i da je vreme za promenu.
Sindikati: Institucionalno nasilje prema Filozofskom fakultetu u Nišu, direktno ruganje zakonu i struci
10.04.2026.•
5
Sindikalne organizacije fakulteta iz Novog Sada, Beograda i Niša apelovali su da se zaustavi "institucionalno nasilje nad Filozofskim fakultetom u Nišu".
Patrijarh Porfirije u Uskršnjoj poslanici: Srbi sa Kosova nisu prepreka nekom navodno boljem životu
10.04.2026.•
16
Patrijarh Porfirije poručio je, u Uskršnjoj poslanici, da Srbi sa Kosova i Metohije nisu prepreka nekom navodno boljem životu, već deo jedno istog, srpskog, naroda i "jedno Telo u Hristu".
Jedna devojčica poginula, druga teško povređena u sudaru automobila i trotineta u Novom Pazaru
10.04.2026.•
8
Devojčica stara 16 godina poginula je danas u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u Novom Pazaru.
Evropski pokret: Srbija na pogrešnom putu na kome se sunovrat ubrzava
10.04.2026.•
9
Evropski pokret u Srbiji ocenio je da su osnove demokratskog poretka, slobode izražavanja i vladavine prava ugrožene u Srbiji.
Prvi dan novog EES sistema: Velike gužve na granici sa Hrvatskom
10.04.2026.•
30
Puna primena EES sistema (Entry/Exit System) za ulazak u zemlje EU i Šengena počela je danas, pa se na nekim graničnim prelazima od jutros stvaraju gužve.
Žena se porodila na benzinskoj pumpi u okolini Beograda
10.04.2026.•
7
Na parkingu benzinske pumpe kod Malog Požarevca žena je četvrtak u poslepodnevnim časovima rodila bebu.
Komentari 11
Neveseli
Mira
Чеја
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar