
DRI Ministarstvu prosvete kaže da poštuje zakonske obaveze, u izmeni zakona te obaveze - izbrisane
Umesto da posluša Državnog revizora i poštuje zakonske odredbe koje se tiču borbe protiv vršnjačkog nasilja u srednjim školama, Vlada Srbije iz zakona te odredbe - briše.

Foto: Pixabay
Vlada Srbije i Ministarstvo prosvete u izmenama zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju brišu stavke koje do sada nisu ni bile poštovane, a tiču se podrške učenju i bezbednosti đaka, što je suprotno preporukama Državne revizorske institucije.
Kako se navodi u izmenama Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju, koje se nalaze u skupštinskoj proceduri i čekaju usvajanje, izbrisane su odredbe koje se tiču postojanja lista stručnjaka i lista škola koje su primeri dobre prakse u borbi protiv nasilja nad decom, ali i u podršci đacima prilikom usvajanja znanja.
Ovi stručnjaci i škole bi, prema i dalje aktuelnom zakonu, trebalo da budu od pomoći onim srednjim školama koje imaju problem i žele da ga reše, bilo da je u pitanju opasna, diskriminišuća situacija za decu ili problem sa usvajanjem znanja. Državna revizorska institucija je prošle godine ustanovila da, iako ove stavke u zakonu postoje, ovi spiskovi i dobra praksa saradnje u najboljem interesu đaka ne postoji, za šta su odgovorne i škole i Ministarstvo prosvete.
U izveštaju "Prevencija i suzbijanje vršnjačkog nasilja u školama" državni revizor je školama preporučio da prilikom donošenja godišnjeg programa zaštite od nasilja, konkretizuju aktivnosti na prevenciji i intervenciji, uz uvažavanje specifičnosti škole. Preporučio je školama i da preciziraju mehanizme za praćenje i vrednovanje svojih aktivnosti, kao i da prate i dokumentuju efekte preduzetih mera i aktivnosti predviđenih operativnim planovima zaštite.
Ministarstvu prosvete je DRI preporučila da uputi smernice školama za izradu izveštaja o ostvarivanju programa zaštite od nasilja i da utvrdi listu škola i pojedinaca koji su svojim aktivnostima postali primeri dobre prakse u sprovođenju programa zaštite od nasilja.
"Sprovedena revizija, u četiri škole, pokazala je da su programi zaštite učenika od nasilja u ovim školama više formalni nego što odražavaju specifičnosti same škole, a da godišnje izveštavanje o prevenciji i suzbijanju vršnjačkog nasilja ne pruža informacije o efektima sprovedenih mera i aktivnosti. Ove škole nisu u svim evidentiranim slučajevima vršnjačkog nasilja procenile nivo nasilja i sačinile operativne planove zaštite za sve učesnike nasilja, a efekte preduzetih mera i aktivnosti predloženih u sačinjenim operativnim planovima zaštite za učenike, u većini slučajeva nisu dokumentovale. Rizik navedenog je otežano planiranje unapređenja mera i aktivnosti u oblasti zaštite od vršnjačkog nasilja i sagledavanje potreba za pružanjem dodatne podrške učenicima", zaključak je DRI.
Škole Ministarstvu prosvete, odnosno nadležnoj školskoj upravi, treba da podnose Izveštaj o ostvarivanju programa zaštite od nasilja kao sastavni deo godišnjeg izveštaja o radu, u skladu sa Protokolom postupanja u odgovoru na nasilje. Ovaj izveštaj treba da sadrži niz konkretnih rezultata rada na prevenciji nasilja.
"U reviziji smo utvrdili da od četiri posmatrane škole, samo jedna škola ima navedeni izveštaj, dok preostale tri škole aktivnosti na realizaciji programa zaštite od nasilja prikazuju kroz izveštaje o radu Tima za zaštitu od nasilja. Međutim, ni u jednom od ovih izveštaja nije prikazana analiza efekata postignutih sprovođenjem navedenog programa. Razlog ovakvog stanja je što škole smatraju da je dovoljno da efekte sprovedenih aktivnosti i mera razmotre tokom sastanaka tima za zaštitu od nasilja. Nepostojanje dokumentovanih efekata sprovedenog programa zaštite od nasilja ukazuje na rizik od toga da škole nisu u dovoljnoj meri posvetile pažnju vrednovanju uspešnosti preduzetih mera i aktivnosti u cilju kreiranja predloga za unapređivanje ovog programa", poručuje DRI.
Listu škola koje su svojim aktivnostima postale primeri dobre prakse u sprovođenju programa zaštite od nasilja utvrđuje ministar i javno je objavljuje. Ova lista, kaže revizor, nije utvrđena, a u Ministarstvu prosvete obrazlažu da "kompleksnost fenomena vršnjačkog nasilja i uticaj više faktora na manifestovanje vršnjačkog nasilja usložnjava proces određivanja kriterijuma za izradu pravične liste škola koje bi predstavljale primer dobre prakse".
"Posledica navedenog je propuštena prilika da se ukazivanjem na škole koje ostvaruju dobru praksu u sprovođenju programa zaštite od nasilja, ostalim školama obezbede praktične smernice za efikasnije definisanje i sprovođenje ovog programa", naglašava Državna revizorska institucija i traži da nadležni reaguju.
Reakcija je stigla u vidu zaključka nadležnih da nam ipak nija potrebna evidencija dobre prakse. U izmenama zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju, Ministarstvo je izbrisalo članove koji se odnose na liste značajnih, uspešnih pojedinaca i škola. To obrazlažu rečima da "sva lica u ustanovama obrazovanja i vaspitanja koja rade sa decom moraju da prolaze obuke u cilju prevencije i zaštite od nasilja (nastavno osoblje, stručni saradnici, sekretar ustanove, stručni saradnici)".
"Takođe, obuka lica za podršku ustanovama u prevenciji i zaštiti je već realizovana kroz institut savetnika spoljnih saradnika za zaštitu od nasilja i diskriminacije tako da takva lica postoje po drugom osnovu. Listu škole koje su svojim aktivnostima postale primeri dobre prakse u sprovođenju programa zaštite od nasilja nije moguće utvrditi zbog složenosti varijabli koje utiču na ovu praksu (npr. nemaju sve škole jednake resurse i identične polazne uslove važne za prevenciju, a na koje ne mogu da utiču, takođe nije moguće utvrditi listu koja bi važila za svaku školsku godinu jer praksa pokazuje da postoje razlike u primeni programa prevencije u okviru istih škola na godišnjem nivou)", navodi se u obrazloženju izmena.
Dakle, tvrdi ministarstvo, nije moguće utvrditi listu koja je pouzdana, objektivna i relevantna "zbog složenosti samog fenomena nasilja".
"Umesto toga ministarstvo će prikupljati primere dobre prakse i upućivati ustanove na horizontalno učenje i razmenu bez pravljenja posebne liste ustanova", obećavaju nadležni.
Umesto ustanova koje su primer dobre prakse, ministarstvo uvodi izraz "model ustanova", što upućuje na identičnu ulogu, samo drugačiju formulaciju. Budući da se ni dosadašnje zakonske obaveze nisu poštovale, upitno je koliko će i nove, "ušminkane" biti relevantne.
Izmenama se i u programe zaštite od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja i programe prevencije drugih oblika rizičnog ponašanja uvode neke novine. Osim borbe protiv upotrebe duvana, alkohola, psihoaktivnih supstanci i maloletničke delikvencije, nadležni će se boriti i protiv zavisnosti od interneta, video igrica i igara na sreću.
Od izmena koje su od ranije poznate, tu su novine da se dete ne može ispisati iz srednje škole dok je protiv njega u toku disciplinski postupak, ulazak ocene iz vladanja u prosek, pomeranje državne mature za školsku 2025/26. godinu, kao i slučajevi kad đaci mogu da budu oslobođeni praktične nastave fizičkog vaspitanja.
Interesantno je da se iste odredbe o listama pojedinaca i škola, kao primeri dobre prakse, nalaze i u Zakonu o osnovnom obrazovanju i vaspitanju - ali izmenama ovog zakona ove odredbe nisu izbačene. To znači da obaveza postojanja i javnog objavljivanja ovih lista i dalje postoji kad se govori o osnovnim školama.
Da postoje sumnje u ovaj postupak donosilaca odluka upravo pokazuju nalazi Državne revizorske institucije. Revizor je u svom izveštaju dokazao da četiri škole koje su bile obuhvaćene istraživanjem, ali ni Ministarstvo prosvete, nisu pratili efekte svojih programa protiv nasilja, niti je bilo operativnih planova zaštite dece.
"Izostankom ukazivanja na kvalitet izveštavanja o ostvarivanju programa zaštite od nasilja svim školama i primere dobre prakse u sprovođenju ovog programa, propušta se prilika da i na ovaj način Ministarstvo prosvete pruži praktičnu pomoć školama da unaprede funkcionisanje sistema zaštite učenika od vršnjačkog nasilja", jedan je od problema na koje ukazuje Državna revizorska institucija.
Podsetimo, početak nove školske godine u Srbiji praćen je posledicama masovne pucnjave i ubistava u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu, ali i najavama izmena seta prosvetnih zakona. Osim toga, pojedine lokalne samouprave u Srbiji pretrpele su i velike posledice olujnih nevremena u julu, kao što je Grad Novi Sad.
Prosvetni radnici danima ukazuju na to da im nije jasno kako će škola biti organizovana, da su donete mere nejasne i "šminkanje mrtvaca", a roditelji se pitaju da li su im deca bezbedna.
Kako je 021.rs pisao u analizi "svežeg" istraživanja Pokrajinske vlade, više od polovine lokalnih samouprava u Vojvodini nemaju nikakve protokole za zaštitu dece od nasilja, a oni protokoli koji postoje stari su skoro 10 godina.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Zbog praznika: Naplatne stanice rade bez pauze tokom produženog vikenda
01.05.2025.•
0
Zbog prvomajskih praznika i produženog vikenda očekuje pojačan intenzitet saobraćaja na svim putnim pravcima, zbog čega će naplatne rampe na autoputevima raditi non-stop.
Po nalogu Vučića: Srbija nudi pomoć Izraelu u gašenju šumskih požara
01.05.2025.•
0
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije ponudilo je pomoć Izraelu u gašenju šumskih požara u okolini Jerusalima.
Da nam živi rad(nik): Prvi maj u raljama prekarijata
01.05.2025.•
2
Studenti u Srbiji više puta su pozvali na generalni štrajk, ali njihovi pozivi uglavnom su prolazili bez odgovora sa druge strane.
AMSS: Pojačan intenzitet saobraćaja ka izletištima zbog Dana rada
01.05.2025.•
0
Vozače danas očekuju dobri uslovi za vožnju i pojačan saobraćaj od ranih jutarnjih sati ka izletištima, jezerima, planinama, manastirima i parkovima.
Gore stari napušteni vagoni kod železničke stanice Topčider
01.05.2025.•
0
Vatra je jutros zahvatila stare, parkirane vagone kod železničke stanice Topčider u Beogradu.
DNEVNI KVIZ: 2.000 pitanja je za nama
01.05.2025.•
2
Pred vama je 200. dnevni kviz koji objavljujemo na 021.rs.
Međak: Kos to nije rekla, ali uslovi za ulazak u EU rasturaju vlast SNS
01.05.2025.•
3
Potpredsednik Evropskog pokreta u Srbiji Vladimir Međak je ocenio da ton evropske komesarke za proširenje Marte Kos tokom posete Srbiji ukazuje da "poskupljuje" podrška EU vlastima predsednika Srbije.
Medicinski fakultet u Nišu preti studentima krivičnim gonjenjem ako ne odblokiraju fakultet
01.05.2025.•
4
Dekanski kolegijum Medicinskog fakulteta u Nišu dostavio je studentima u blokadi obaveštenje u kom ih je upozorio da će biti krivično i disciplinski gonjeni ako do 4. maja ne okončaju blokadu.
Dekan i uprava Pravnog fakulteta u Beogradu podneli ostavke
30.04.2025.•
6
Dekan Pravnog fakulteta u Beogradu Bojan Milisavljević i cela uprava fakulteta podneli su večeras ostavke.
BIRODI: Vučićevo ime na listi SNS za lokalne izbore kršenje Ustava i zakona
30.04.2025.•
4
Biro za društvena istraživanja upozorava da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prekršio Ustav i zakone jer je njegovo ime na listi SNS za lokalne izbore u Kosjeriću i u Zaječaru zakazane za 8. jun.
I "studenti koji hoće da uče" sastali se s Martom Kos
30.04.2025.•
4
Student Miloš Pavlović izjavio je da su predstavnici studenata koji kažu da hoće da uče imali "konstruktivan i ohrabrujuć" sastanak sa evropskom komesarkom za proširenje Martom Kos.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - šta nećete znati
30.04.2025.•
11
Dobro došli u 199. izdanje 021.rs dnevnog kviza.
Macut kupio vilu vrednu milion evra dan pre nego što je imenovan za premijera
30.04.2025.•
43
Novi premijer Srbije Đuro Macut sa suprugom je pre dve nedelje kupio vilu vrednu više od milion evra na Zvezdari od Tomislava Bogetića, nekadšnjeg direktora javnog preduzeća "Beograd put".
Novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi" počinje 1. maja
30.04.2025.•
0
Novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi" počinje u četvrtak, 1. maja.
Četvorica poginula u selu kod Topole: Muškarac upao u septičku jamu, ostali pokušavali da ga spasu
30.04.2025.•
10
Četiri osobe nastradale su u selu nedaleko od Topole.
Udruženje "Naš pRoTeSt": Rukovodstvo RTS-a ne odustaje od kršenja novinarskih načela
30.04.2025.•
0
Udruženje radnika RTS-a "Naš pRoTeSt" saopštilo je da će ostati upamćeno da se rukovodstvo javnog servisa tokom blokade nije obratilo gotovo nikom od zaposlenih.
Goran Bregović stavljen na listu nepoželjnih u Letoniji
30.04.2025.•
3
Muzičar Goran Bregović stavljen je na listu nepoželjnih osoba u Letoniji, rekao je za državnu televiziju ministar unutrašnjih poslova Rihards Kozlovskis.
RERI: Fabrika kreča Ziđin neometano radi više od tri godine bez potrebnih dozvola
30.04.2025.•
0
Ministarstvo zaštite životne sredine odbilo je da izda saglasnost na studiju kojom se procenjuju uticaji na životnu sredinu povećanja kapaciteta fabrike kreča Ziđin Zagrađe u Boru.
Druga godišnjica masovnog ubistva u "Ribnikaru": U subotu komemorativni program
30.04.2025.•
0
U Beogradu će u subotu, 3. maja komemorativnim programom biti obeležena druga godišnjica masovnog ubistva u OŠ "Vladislav Ribnikar".
Širi se "Ćacilend" ispred Skupštine: Kombi sa rotacijom dovezao nove šatore
30.04.2025.•
34
Šatorsko naselje postavljeno ispred Skupštine Srbije uoči mitinga Srpske napredne stranke 12. marta i dalje se širi.
Odložen početak suđenja po tužbi Branislava Jovanovića protiv predsednika Vučića
30.04.2025.•
1
Odloženo je prvo ročište na suđenju po tužbi Branislava Jovanovića, predstavnika grupe građana "Niš, naš grad", protiv predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Komentari 5
A3
CISTAC
Tata
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar