Dačić: Beograd nema veze s naoružanom grupom u Banjskoj, ne znam ko ju je organizovao
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da Beograd nema veze sa naoružanom grupom koja je u nedelju vodila oružani sukob s kosovskom policijom u selu Banjska.
Rekao je da ne zna ko je organizovao tu grupu, ali je ukazao na to da "onaj ko ih organizuje u borbi za slobodu srpskog naroda mora da vodi računa o efektima".
Dačić je u emisiji "Pravi ugao" na RTV rekao da sukob u Banjskoj, u kojem je poginuo jedan albanski policajac i trojica Srba, "nije u interesu Beograda", a da su rešenje za nastalu situaciju deeskalacija, veće prisustvo Kfora na severu Kosova i tamošnji novi izbori.
Prema njegovim rečima, kosovska policija "nema pravo" da bude na severu Kosova, jer tamošnji Srbi i Srbija ne priznaju Kosovo kao državu.
Na pitanje o tome što Priština tvrdi da je Beograd direktno organizovao i naoružao tu grupu, rekao je da ne zna ko ju je organizovao, ali da je "zvanična koncepcija" Prištine da se za sve optuži Beograd.
Upitan da li je potpredsednik Srpske liste Milan Radoičić predvodio naoružanu grupu u Banjskoj, Dačić je rekao da ne može da odgovori.
Takođe je rekao da ne zna da li se Radoičić leči u Beogradu, a nije direktno odgovorio na pitanje o video-zapisu na kojem se navodno pojavljuje Radoičić i na pitanje da li je taj zapis direktna veza naoružane grupe sa Beogradom.
Dačić je potom pitao zašto Srbima sa Kosova "niko ne dozvoljava da se bune, a reč je o autohtonim Srbima koji imaju legitimno pravo da iskažu svoje mišljenje i nezadovoljstvo" ponašanjem kosovskog premijera Aljbina Kurtija.
"Isto pravo su imali Albanci (tokom 1990-ih godina), da formiraju svoje oružane formacije, a njihov predvodnik Hašim Tači bio je na pregovorima u Rambujeu", rekao je Dačić.
Upitan da li bi Beograd procesuirao Radoičića ako bi se utvrdilo da je on organizovao naoružanu grupu, Dačić je pitao: "Za šta?" i ocenio da su "na delu dvostruki standardi".
Dačić je rekao da Srbiji nije u interesu da dolazi do gubitaka ljudskih života ni Srba ni Albanaca, i da bi bilo najbolje kada bi se ceo proces vratio na ono što je pre 10 godina postavljeno: da se dijalogom pokuša doći do normalizacije svakodnevnog života, ne ulazeći u statusna pitanja.
"A tu dolazimo do ključnog problema, a to je da Kurti uopšte ne prihvata da su pregovori statusno neutralni. Da smo se toga držali, ne bi došlo do ovih incidenata", ocenio je Dačić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Narodnom pozorištu i Ateljeu 212 otkazane predstave na Nušićevim danima
01.12.2025.•
0
Narodnom pozorištu iz Beograda i Ateljeu 212, nekoliko dana pred početak manifestacije "Nušićevi dani" u Smederevu, javljeno je da njihove predstave neće učestvovati, iako su bile pozvane.
Gašić: Više od 70 odsto građana je za uvođenje obaveznog vojnog roka
01.12.2025.•
7
Ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić izjavio je da je, prema istraživanju, 74 odsto građana Srbije za uvođenje obaveznog vojnog roka.
ORF: Lokalni izbori pokazali da se u Srbiji teško može računati na slobodne i fer izbore
01.12.2025.•
0
Lokalni izbori u tri male srpske opštine, Negotinu, Mionici i Sečnju, pokazuju da se u Srbiji teško može računati na slobodne i fer izbore, navodi austrijska televizija ORF.
Jakšić: Srbija je na pragu opasne faze, vlast se učaurila kao jež i podigla bodlje
01.12.2025.•
1
Politički komentator Boško Jakšić izjavio je da se Srbija nakon poslednje posete predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen Beogradu još više udaljila od evropskog puta.
Dačić: Birači prepoznaju SPS kao stub pouzdanosti
01.12.2025.•
10
Lider SPS-a Ivica Dačić ocenio je da rezultati lokalnih izbora u Mionici, Negotinu i Sečnju potvrđuju da "birači prepoznaju tu stranku kao stub pouzdanosti i da socijalisti imaju jasno izražen identitet".
EU očekuje brzu i transparentnu istragu o incidentima na lokalnim izborima
01.12.2025.•
0
Evropska unija (EU) je saopštila da očekuje "brzu i transparentnu istragu" svih događaja i incidenata koji su obeležili lokalne izbore u tri opštine u Srbiji održane 30. novembra.
VIDEO: Kandidat SNS za gradonačelnika Negotina proglasio "četvorotrećinsku pobedu" na izborima
01.12.2025.•
16
Vladimir Veličković, kandidat Srpske napredne stranke za predsednika opštine Negotin, proglasio je "četvorotrećinsku" pobedu te stranke.
Mrdić rekao da se deo tužilaštva "oteo od države", tužioci napustili sednicu odbora pre glasanja
01.12.2025.•
5
Odbor Skupštine Srbije za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu danas je preporučio parlamentu da ne prihvati izveštaje o radu republičkog javnog tužilaštva od početka 2020. do kraja aprila ove godine.
Evropske demokrate: SNS se održava na vlasti kroz nasilje i manipulaciju biračima
01.12.2025.•
4
Evropska demokratska partija saopštila je, povodom lokalnih izbora u Mionici, Negotinu i Sečnju, da je stranka predsednika Srbije Aleksandra Vučića sve više izolovana i da se održava na vlasti kroz nasilje i strah.
Tužiteljka Paunović: Selaković više nije osumnjičeni, on je okrivljeni
01.12.2025.•
0
Nikola Selaković više nema status osumnjičenog u slučaju "Generalštab", već okrivljenog, pošto je doneta naredba o sprovođenju istrage, ocenila je tužiteljka u penziji Jasmina Paunović.
Vučić najavio mogućnost da sebi skrati mandat: "Ušli smo u izbornu godinu"
01.12.2025.•
18
Predsednik Srbije Aleksnadar Vučić kaže da je Srbija "ušla u izbornu godinu".
Analitičar: Pustićemo NIS da propadne, dok čekamo nepostojeću licencu i ostaviti ga Rusima
01.12.2025.•
19
Rešenje za Naftnu industriju Srbije nazire se u pravcu u koji niko ne gleda - pustiće se da kompanija propadne i ostaviće se nefunkcionalni entitet Gazpromu, ocenio je analitičar Vladan Pavlović.
Peticija za smenu predsednika opštine Lučani zbog maltretiranja sveštenika
01.12.2025.•
1
Više od hiljadu građana potpisalo je peticiju kojom se traži da predsednik Opštine Lučani i lokalnog odbora SNS-a Milivoje Dolović podnese ostavku ili da bude razrešen, nakon navoda da je "pijan zlostavljao sveštenika".
Skuplje cigarete od srede
01.12.2025.•
3
Cena se povećava u skladu sa šestomesečnim usklađivanjem, odnosno u skladu sa Zakonom o duvanu i Zakonom o akcizama.
EDS vas podseća: Očitajte i prijavite struju do 6. decembra, ako platite do 20. u mesecu - popust
01.12.2025.•
17
Svi koji žele samostalno da prijave stanje brojila i dobiju popust od šest odsto na račun za struju to mogu da urade od 1. do 6. preko aplikacije ED Srbije.
Aca Lukas, Naser Orić i Mile Dodik: Jarane, ko nas zavadi?
01.12.2025.•
8
Politika i estrada na ovim prostorima odavno su izmešane. Da je tako pokazuje i novo estradno-političko prepucavanje koje je izazvala slika turbofolkera Ace Lukasa sa Naserom Orićem.
Preliminarni rezultati izbora u Mionici, Negotinu i Sečnju: SNS listi u sva tri mesta većina glasova
01.12.2025.•
46
Objavljeni su preliminarni rezultati lokalnih izbora u Mionici, Negotinu i Sečnju, koji su održani u nedelju, 30. novembra.
ANEM: Više napada na novinare tokom izbora u Negotinu, Sečnju i Mionici, Dačić da podnese ostavku
01.12.2025.•
2
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) najoštrije osuđuje napade i ometanje u radu medijskih radnika u Negotinu i apeluje na nadležne organe da hitno reše ove slučajeve.
Izveštaj državnog revizora: Čije su parcele otišle za Nacionalni stadion i koliko hektara je "izvučeno" iz PKB
01.12.2025.•
2
Devet katastarskih parcela poljoprivrednog zemljišta u Surčinu preneto je sa nekadašnje PKB Korporacije, dela preostalog posle privatizacije, na državu, i to bez naknade, a za potrebu izgradnje Nacionalnog stadiona.
Državljanin Crne Gore sa Interpolove poternice uhapšen u Srbiji
01.12.2025.•
0
V. M. (30) iz Podgorice uhapšen je u Srbiji na osnovu međunarodne poternice koju je raspisao NCB Interpol Podgorica.
Komentari 29
Jakoje
Marko
Nikola
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar