Nemački mediji o puštanju Radoičića: Javno je priznao odgovornost
Nemački mediji pomno prate dešavanja sa Milanom Radoičićem, koji je pušten iz pritvora samo dan nakon hapšenja.
Agencija dpa navodi da je istražni sudija Višeg suda u Beogradu odbio zahtev tužioca za određivanje istražnog pritvora od 30 dana dodajući da "kosovsko-srpskom biznismenu i političaru nije dozvoljeno da napusti Srbiju ili mesto prebivališta, ne sme da putuje na Kosovo i mora da se javlja policiji početkom i sredinom svakog meseca" kao i da mu je oduzet pasoš, prenosi Dojče vele (DW) pisanje nemačkih medija.
Agencija podseća da je Radoičić "javno priznao odgovornost za napad srpskih militanata na policajce na severu Kosova 24. septembra".
Dodaje se i da je Radoičić, kako je saopšteno iz javnog tužilaštva, optužen da je od januara 2023. do 24. septembra u Tuzli u BiH nabavljao oružje, municiju i eksplozivna sredstva velike razorne moći i skrivao ih u napuštenim objektima i šumama na Kosovu i da je kao vođa grupe doveo ljude u opasnost tokom akcije 24. septembra u Banjskoj.
List Tagesšpigel prenosi da nemački ministar odbrane Boris Pistorijus (SPD) ne isključuje mogućnost povećanja broja nemačkih vojnika u misiji Kfora, ali i da je dodao da to trenutno nije planirano.
"Pratimo situaciju i reagovaćemo ako bude bilo potrebno veoma, veoma brzo", rekao je Pistorijus.
Mediji prenose i izjavu nemačkog ministra poljoprivrede Džema Ozdemira (Zeleni) koji se trenutno nalazi na turneji po zemljama Zapadnog Balkana, a koji ocenjuje da su "nedavni preteći gestovi Srbije, a posebno napadi na Kosovo, koji su došli sa srpske teritorije, potpuno neprihvatljivi".
"Agresija mora da prestane, Srbija mora da deeskalira i smanji svoje trupe u pograničnom području", rekao je Ozdemir.
Prema njegovom mišljenju, Nemačka i EU moraju jasno da stave do znanja da će dalja agresija imati posledice i da one neće sedeti skrštenih ruku.
Švajcarski Noje Cirher cajtung piše da su se, nakon pucnjave na severu Kosova, Beograd i Priština ponovo vratili ratu reči.
"Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u ponedeljak uveče imao je netipičan nastup na Si-En-Enu (CNN). Vučić, koji svoje nastupe na srpskim medijima često inscenira kao drame, kada grmi, uzdiše i grdi novinare, bio je gotovo pokoran u odnosu na Kristijan Amanpur iz Si-En-Ena. Rekao je da poštuje saznanja američkih obaveštajnih službi, ali da ona nisu tačna u vezi navodnog raspoređivanja srpske vojske."
List prenosi i Vučićevu izjavu iz tog intervjua da je "na 'administrativnoj liniji' sa Kosovom trenutno samo 4.400 ljudi, a trupe nisu u povećanoj pripravnosti, već prate situaciju. Vučić je apelovao na snage Kfora koje predvodi NATO, da preuzmu odgovornost za bezbednost na severu Kosova. Jedino tako će se, smatra, Srbi tamo osećati bezbedno".
Namera predsednika Srbije je, kako ocenjuje švajcarski list, "da dodatno oslabi kontrolu Prištine nad tim područjem".
Vučić takođe "i dalje negira da je Srbija bila umešana u napad u Banjskoj". On je osudio taj čin i rekao da je to izraz očaja Srba koji su ugnjetavani od strane Prištine i da takvi unilateralni postupci štete njegovoj zemlji. Na kraju krajeva, nedavni pregovori sa Kosovom išli su na ruku Beogradu, prenosi Noje Cirher cajtung reči Aleksandra Vučića i ocenjuje da je to tačno.
"Kosovski premijer Aljbin Kurti je, čini se, bio kočnica pregovaračima, jer je odbio da formira dogovorenu Zajednicu srpskih opština. Zbog toga je Kosovo tokom leta bilo suočeno s blagim sankcijama Evropske unije i SAD", piše švajcarski list i dodaje da je "srpski napad sada jednim potezom pomerio ravnotežu".
"Kritičari 'popuštanja' Vučiću sada su dobili podršku dve Srbiji susedne države. Premijeri Albanije, Edi Rama, i Hrvatske, Andrej Plenković, pozvali su EU da uvede sankcije protiv Beograda. A sama činjenica da je Srbija proglasila nacionalnu žalost nakon napada, govori o Vučićevoj umešanosti u aferu", zaključuje Noje Cirher cajtung.
Nemački Zidojče cajtung podseća da će se "nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok 6. oktobra u Tirani sastati sa kolegama iz šest država Zapadnog Balkana, kao i sa predstavnicima Evropske unije i drugih zemalja-članica navodeći da sastanak ima za cilj podsticanje saradnje između zemalja regiona i njihovo približavanje EU.
"Nemačka vlada se nadala da će biti nekih pozitivnih vesti iz regiona. Verovali su da se sporazumi o saradnji koji su započeti prošle godine mogu dalje unaprediti. Ali, raspoređivanje srpskih trupa na granici sa Kosovom zasenilo je sastanak, koji će verovatno postati mesto diplomatskih napora za rešavanje krize, baš kao i neformalni samit EU koji se istog dana održava u Granadi", prenosi Zidojče cajtung, dodajući da ujedno "i u BiH rastu tenzije između predsednika RS Milorada Dodika s jedne, i državnih vlasti u Sarajevu i međunarodne zajednice, s druge strane".
Isti list objavljuje i komentar Tobijasa Cika u kojem se ocenjuje da "još nije jasno koja je tačna namera bila iza terorističkog napada u kojem su teško naoružani srpski napadači prošle nedelje ubili kosovskog policajca" iako je jasno da je "Milan Radoičić, koga su kosovske vlasti preko snimka dronom identifikovale kao šefa bande, preuzeo odgovornost za zločin".
"Taj osumnjičeni, teški kriminalac, koji je pod američkim sankcijama, jedan je od najmoćnijih političara na severu Kosova i važi za bliskog saradnika predsednika Srbije Vučića. Obojica sada tvrde da je Radoičić, bez znanja vlade, izrazio nezadovoljstvo lokalnih Srba prema kosovskim vlastima, koristeći spontani izliv oružanog besa. Međutim, to je pod velikim znakom pitanja", ocenjuje autor.
"Da Vučić nije potpuno odbacio delovanje dobro naoružanih napadača dokazuju njegove reči: nedugo nakon napada, žalio se na navodna 'etnička čišćenja' kojima su izloženi Srbi na Kosovu. Posrednici EU nisu dovoljno reagovali na tu potpuno preuveličanu i ponekad podstrekivačku retoriku u proteklim mesecima, već su nesrazmerno povećali pritisak na kosovsku stranu", piše nemački novinar.
Autor zaključuje da iako Vučić javno tvrdi da ne želi rat, pitanje je šta zaista želi. Evropske diplomate trebalo bi odlučnije da traže obavezujuće odgovore, ako žele da budu ozbiljno shvaćeni u zemljama Zapadnog Balkana, navodi se na kraju komentara u Zidojče cajtungu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Rotert: EK daje Vučiću odrešene ruke pod uslovom da ne započne direktnu vojnu agresiju na susede
20.08.2026.•
0
Za Evropsku komisiju je Srbija važan kandidat za članstvo, koji treba da obezbedi stabilnost u konfliktnom regionu, ali srpski zvaničnici se ističu po sve provokativnijim izjavama i Srbija sve više naginje Rusiji i Kini.
CRTA: Nepravilnosti na biračkom mestu se ne mogu rešiti paravanima
20.08.2026.•
0
Izborne nepravilnosti koje se dešavaju na biračkim mestima ne mogu se rešiti paravanima, već kvalitetnijim radom biračkog odbora i savesnim ponašanjem birača.
Ekonomista Arsić: Pad Univerziteta u Beogradu na Šangajskoj listi izgovor vlasti da preuzme kontrolu nad njim
20.08.2026.•
3
Profesor Milojko Arsić sa Ekonomskog fakulteta kazao je da lošiji plasman Univerziteta u Beogradu na Šangajskoj listi ne predstavlja "sunovrat" te visokoškolske ustanove, iako predstavnici vlasti to uporno ponavljaju.
OSMOSMERKA: Školarci poletarci
20.08.2026.•
1
Igra koja će vam pomoći da zagrejete male sive ćelije je spremna.
Saobraćajna policija pojačano kontroliše turističke autobuse i vozače
20.08.2026.•
0
Saobraćajna policija pojačano kontroliše vozače autobuse i autobuse.
Direktor RGZ: Za 24 sata obrađeno 6.700 predmeta u vezi sa propisom "Svoj na svome"
20.08.2026.•
4
Novi vršilac dužnosti direktora Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) Dalibor Babić kazao je da je ta ustanova u 24 sata obradila 6.700 predmeta u vezi sa propisom "Svoj na svome".
Pevačica iz Srbije kažnjena u Hrvatskoj zbog krajiške pesme i neprijavljenog boravka
20.08.2026.•
7
Pevačici iz Srbije Svetlani Spajić (54) sud u Zadru je izrekao kaznu od pet dana zatvora, uslovno godinu dana i novčanu kaznu od 50 evra, zbog objave videosnimka iz marta 2024. godine pesme u kojoj se spominje Krajina.
Vučić: Izumiremo kao nacija, žao mi je što nemam više dece
20.08.2026.•
28
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je prirodni priraštaj u Srbiji od 1,63 promila izuzetno mali i da je za opstanak nacije potrebno da se poveća na 2,2 promila, te najavio nove mere države na tom planu.
Trgovci će od septembra morati svakodnevno da objavljuju cenovnike proizvoda
20.08.2026.•
2
Ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević izjavila je da će trgovci od septembra morati svakodnevno da objavljuju cenovnike svojih proizvoda i poručila da neće biti odlaganja.
NIS: Pušten u rad modernizovani industrijski kolosek u Rafineriji nafte Pančevo
19.08.2026.•
2
Modernizovani industrijski kolosek pušten je u rad u Rafineriji nafte Pančevo, a vrednost investicije iznosi gotovo 3,8 milijarde dinara, saopštila je danas Natna industrija Srbije (NIS).
MUP upozorio građane na sve učestalije telefonske prevare u Srbiji
19.08.2026.•
3
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) upozorilo je večeras građane da je na teritoriji Srbije sve učestalija pojava krivičnih dela prevara koja se izvršavaju putem telefonskih poziva.
Ruski "iljušin" stigao Srbiju: Od sutra u akciji gašenja požara u Deliblatskoj peščari
19.08.2026.•
18
Ruski avion Iljušin Ministarstva za civilnu zaštitu, vanredne situacije i otklanjanje posledica elementarnih nepogoda Rusije, koji će biti angažovan na gašenju požara u Deliblatskoj peščari, sleteo je večeras u Srbiju.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - stiže i poklon
19.08.2026.•
9
Novo izdanje 021.rs dnevnog kviza u kom vas darujemo nalazi se pred vama.
Selaković: Izgradnja kompleksa na mestu Generalštaba bi bila jedna vrsta izvinjenja Srbiji od strane SAD
19.08.2026.•
72
Ministar kulture Nikola Selaković rekao je da bi izgradnja poslovnog kompleksa na mestu Generalštaba koji je pogođen tokom bombardovanja 1999. godine bila jedna vrsta izvinjenja Srbiji od strane američke administracije.
Lokalizovan požar kod Kladova na površini od oko 1.300 hektara
19.08.2026.•
1
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je večeras da je požar na teritoriji između sela Velika Kamenica, Podvrška i Velesnica, na području opštine Kladovo, lokalizovan na površini od oko 1.300 hektara.
Novi Pazar: Advokat traži odlaganje suđenja optuženim za napad na policiju, studenti zovu na protest
19.08.2026.•
1
Studenti Državnog univerziteta u Novom Pazaru pozvali su građane da se sutra okupe ispred Osnovnog suda u tom gradu, povodom početka suđenja grupi optuženoj za navodni napad na pripadnike policije 29. jula prošle godine.
Uhapšen zbog sumnje da je pričinio štetu od 40 miliona dinara preduzeću u Arilju
19.08.2026.•
0
Policija u Kraljevu uhapsila je B.M. (50) iz Bajine Bašte zbog sumnje da je oštetio privredno društvo iz Arilja za 40.187.475 dinara.
Komentari 24
Pitanje
Nažalost, roditelji vas nisu naučili da čitate sa razumevanjem i da ne stavljate svoje lažljive reči i izvitoperene interpretacije u tuđa usta.
Da se ne lazemo
Mićo
Jel to hoćeš da kažeš?
Mene su roditelji učili da se ugledam na bolje od sebe, a ne one gore od sebe, izgleda da su tebe su tvoji učili mržnji i ugledanju na lošijeg od sebe(tipa ako može on, što ne bi i ja mogao).
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar