 
                                                                                                                CRTA: Građani zabrinuti zbog povećanja nasilja, nemaštine i korupcije
Građani su u velikoj meri svesni pogubnog efekta koje sveprisutno nasilje ima po društvo, kao i nespremnosti države da se izbori s tim problemom, pokazuje Crtino istraživanje.
						
																									.jpg) 
																	Foto: 021.rs
															
	Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) je tokom septembra uradio istraživanje javnog mnjenja o stavovima građana Srbije o nasilju. 
															
                                
                                
                                
                                
							
							
	"Iako ekonomski problemi muče ljude više nego nasilje, ipak se odsustvo socijalne pravde i korumpiranost sistema prepoznaju kao nasilništvo države nad sopstvenim građanima. U izuzetno velikom broju građani su ne samo zabrinuti zbog rasprostranjenosti vršnjačkog, porodičnog i drugih evidentnih oblika fizičkog i psihološkog nasilja, nego su i svesni tereta strukturnog nasilja koje pritiska Srbiju", navode iz ove organizacije.
							                                
							
                            
                            
                            
                            
                            
	"Nemaština, nezadovoljstvo, nepoverenje" 
	Uprkos naporima države da istakne kako pokušava da materijalno pomogne svima i prikaže se kao prijatelj "običnog čoveka", najviše građana navodi tešku ekonomsku situaciju (inflaciju, odnosno rast cena) kao problem koji ih lično pogađa.
	U tom poretku nedaća ekonomiju slede sveprisutnost nasilja u društvu, korupcija, bahatost i nemar vlasti.
	"Tri četvrtine građana smatra da su u Srbiji donekle ili veoma rasprostranjeni vršnjačko nasilje, nasilje nad ženama, porodično nasilje i generalno nasilni zločini. Čak 77 odsto građana kaže da nikada ne možete biti dovoljno oprezni u odnosu s ljudima, a manje od petine njih iznosi stav da se većini ljudi može verovati", navode iz ove organizacije.
	Kako ocenjuju odgovor države na nasilje?
	Građani su podeljeni u odnosu na pitanje da li je država adekvatno reagovala posle masovnih ubistava počinjenih 3. i 4. maja. 
	"Dok 41 odsto veruje da je reakcija bila adekvatna, 42 odsto ima suprotan stav. Kao potvrda primerenog delovanja ističu se tri stvari: hapšenje počinilaca, veće prisustvo policije u školama i akcija za predaju oružja", pokazuje istraživanje.
	Nešto manje od polovine građana veruje da je država posle zločina u "Ribnikaru" i selima oko Mladenovca i Smedereva počela sistemski da traži rešenja za sprečavanje nasilja, a 40 odsto njih smatra da država samo pokušava da skine sa sebe svaku odgovornost. 
	"U odnosu na obustavljeni rad skupštinskog anketnog odbora, 46 odsto građana smatra da je time propuštena prilika da se preduprede slični događaji u budućnosti, a 18 odsto misli da bi to telo ugrozilo istragu o zločinima", navode iz Crte.
                                                            
                                                                    
                                    
                                                                
                            
	Strukturno nasilje
	Građani vide Srbiju kao zemlju socijalne nepravde.
	Tri četvrtine ističe da je barem donekle rasprostranjena nejednakost građana u pogledu šansi za školovanje, zaposlenje, lekarsku pomoć ili pravičan tretman na sudu, a skoro polovina njih (48 odsto) smatra da je takvo strukturno nasilje veoma rasprostranjeno.
	"Čak 90 odsto građana smatra da je nekažnjavanje nasilnika u slučajevima nasilja nad ženama ili među vršnjacima svojevrstan oblik nasilja državnih organa, 70 odsto njih nasiljem označava i pristrasnost i nedoslednosti u radu sudstva i tužilaštva. Još je veći udeo onih koji nemogućnost ostvarivanja zagarantovanih prava bez potezanja veza ili davanje dozvola za gradnju objekata koji ugrožavaju životnu sredinu smatraju čestim primerima nasilja  – ima ih po 72 odsto", navode iz Crte.
	Preko 80 odsto građana kao medijsko nasilje prepoznaje emitovanje neprimerenih sadržaja, plasiranje lažnih informacija i govora mržnje. 
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Vučić se izvinio studentima zbog uvreda
													31.10.2025.•
													
														
														0													
												
												
													Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da mu je "žao zbog nekih stvari koje je izgovorio o studentima i demonstrantima" i da se zbog toga izvinjava.												
											Nemačka partija Levica traži da Berlin i EU podrže demonstrante u Srbiji
													31.10.2025.•
													
														
														0													
												
												
													Nemačka parlamentarna stranka Levica saopštila je da vlada u Berlinu i Evropska unija moraju da stanu uz demonstrante u Srbiji i podrže njihov zahtev za demokratijom i za održavanjem novih, poštenih izbora.												
											Ninić: Sud poništio rešenje EPS-a o otkazu radniku Kolubare Goranu Perišiću
													31.10.2025.•
													
														
														0													
												
												
													Advokat Ivan Ninić objavio je da je sud poništio rešenje Elektroprivrede Srbije o otkazu radniku Kolubare Goranu Perišiću. 												
											Počela isplata povrata 50 odsto školarine studentima
													31.10.2025.•
													
														
														1													
												
												
													Ministarstvo prosvete saopštilo je da je počela isplata novca samofinansirajućim studentima za pokriće 50 odsto plaćene školarine u prošloj školskoj godini.
												
											Hapšenje zbog "pomaganja Bačulovu u lažiranju trovanja"
													31.10.2025.•
													
														
														2													
												
												
													Policija je u Beogradu, po nalogu beogradskog Višeg javnog tužilaštva, uhapsila D.C.												
											Beogradski sajam: Deo prihoda od ulaznica za Sajam knjiga porodicama stradalih u Novom Sadu
													31.10.2025.•
													
														
														0													
												
												
													Beogradski sajam je danas saopštio da će deo prihoda od prodatih ulaznica donirati porodicama nastradalih u padu nadstrešnice u Novom Sadu.												
											Vučić razgovarao sa šefom Delegacije EU u Srbiji: "Dobar razgovor"
													31.10.2025.•
													
														
														3													
												
												
													Predsednik Aleksandar Vučić razgovarao je sa šefom Delegacije EU Andreasom fon Bekeratom o evropskom putu Srbije i sprovođenju reformske agende.												
											Srbijavoz: Zaustavljeni svi vozovi, dojavljene bombe
													31.10.2025.•
													
														
														60													
												
												
													Polasci svih vozova na železnicama u Srbiji obustavljeni su zbog dojave bombi, saopštio je Srbijavoz.												
											Sudar dva kamiona u tunelu Železnik, iz jednog curi tečni gas
													31.10.2025.•
													
														
														0													
												
												
													Nema povređenih u sudaru dva kamiona u tunelu Železnik na obilaznici oko Beograda. Iz jednog kamiona curi propan-butan, tečni naftni gas. 												
											Supruga Borkovića napustila zemlju: Snimak je autentičan, Vučić da ne zloupotrebljava moje ime
													31.10.2025.•
													
														
														17													
												
												
													Bivša supruga sportskog vozača Dušana Borkovića, Andrijana, oglasila se nakon tvrdnje Aleksandra Vučića da je ona snimala razgovor između Borkovića i naprednjaka Branka Malovića o raspodeli novca.												
											DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - nije tako teško
													31.10.2025.•
													
														
														4													
												
												
													Još jedan 021.rs dnevni kviz je tu za vas.												
											Vučić se danas obraća javnosti
													31.10.2025.•
													
														
														82													
												
												
													Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas će se opet obratiti građanima Srbije.												
											AMSS: Dobri jesenji uslovi za vožnju
													31.10.2025.•
													
														
														0													
												
												
													I danas će biti dobri jesenji uslovi za vožnju zahvaljujući lepom vremenu koje će se nastaviti i tokom vikenda.												
											Direktori televizije N1 traže otkup od Junajted grupe
													31.10.2025.•
													
														
														8													
												
												
													Televizija N1 obeležila je 11 godina izveštavanja, a programski direktori iz četiri države traže priliku da otkupe ovaj medij od Junajted grupe.												
											Učenici Matematičke gimnazije osvojili šest medalja na Međunarodnoj olimpijadi u znanju
													30.10.2025.•
													
														
														11													
												
												
													Na Međunarodnoj olimpijadi u znanju, koja se održava u Antaliji, učenici Matematičke gimnazije u Beogradu osvojili su pet zlatnih i jednu srebrnu medalju.
												
											Portparolka Evropske komisije: Srbija i dalje može da uvozi ruski gas
													30.10.2025.•
													
														
														14													
												
												
													Portparolka Evropske komisije Ana Kaisa Itkonen izjavila je da je EK jasno stavila do znanja da Srbija i dalje može da uvozi ruski gas, uprkos nekim tumačenjima nove uredbe koja zabranjuje uvoz ali samo članicama Unije.												
											AFP: Srbija duboko izmenjena i polarizovana godinu dana posle tragedije u Novom Sadu
													30.10.2025.•
													
														
														6													
												
												
													Francuska novinska agencija AFP danas piše da je Srbija duboko izmenjena i polarizovana dok se sprema da u subotu obeleži prvu godišnjicu tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu.												
											MUP: Uhapšen muškarac jer je na TikToku pozivao na nasilnu promenu ustavnog uređenja
													30.10.2025.•
													
														
														4													
												
												
													Policija je uhapsila M.V. (48) iz Beograda koji je osumnjičen za "pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja".												
											Nemačka štampa: Vučić traži novog Dodika?
													30.10.2025.•
													
														
														13													
												
												
													Štampa na nemačkom jeziku piše o ukidanju američkih sankcija protiv Milorada Dodika što je, navodno, bilo povod za slom odnosa Banjaluke i Beograda. Da li Vučić sada igra na druge političare u Republici Srpskoj?
												
											Vučić o snimku razgovora Borkovića i Malovića: I šta sa tim, nema ničeg spornog
													30.10.2025.•
													
														
														21													
												
												
													Aleksandar Vučić kaže da nema ništa sporno u razgovoru koji je objavio Radar u kojem, kako piše taj nedeljnik, funkcioneri SNS razgovaraju o raspodeli budžetskog novca van institucija.												
											 
                                                                                                                 
                                                                                                                 
						 
						 
						 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													 
													
Komentari 21
Nadežda
Laki
ako vas stalno boli zub, najbolje je otići kod zubara i izvaditi pokvaren zub i rešiti se velike brige !
@Bogosav
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar