Ko je Miloš Vučević: Novosađanin na čelu naprednjaka i - budući premijer?
Nosilac liste "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" na parlamentarnim izborima koji se održavaju 17. decembra je Novosađanin Miloš Vučević.
Foto: 021.rs
Vučević je ušao u istoriju Novog Sada kao jedini gradonačelnik koji je bio na čelu vojvođanske prestonice u tri mandata zaredom i punih deset godina.
Nakon dugogodišnjih spekulacija o tome kako mu je namenjena fotelja u Beogradu, pa čak i premijerska, krajem oktobra prošle godine postaje ministar odbrane u novom sastavu Vlade Srbije.
O njemu se priča i kao o budućem premijeru Srbije. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u nedavnom intervjuu za NIN da u Srpskoj naprednoj stranci se mogu čuti barem dva imena koji bi mogli da budu kandidati za predsednika Vlade Srbije, ali nije otkrivao o kome se radi.
Prema kladionicama, kvota na Vučevića da će biti premijer 2,5, a manje kvote od njega imaju Siniša Mali i Ana Brnabić.
Krajem maja ove godine postao je i predsednik Srpske napredne stranke (SNS), čiji je član još od samog osnivanja, nakon što se sa čela povukao trenutni predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Dugo godina je bio i predsednik novosadskog odbora ove stranke.
Iako već deceniju u žiži javnosti, u poslednje vreme se najviše pričalo o njegovoj povezanosti sa bivšim načelnikom novosadske policije Slobodanom Malešićem, koji se u Specijalnom sudu tereti kao predvodnik organizovane kriminalne grupe.
Predsednik Vlade Kosova Aljbin Kurti je nakon sukoba u Banjskoj optužio Vučevića, kao ministra odbrane, i "Novosadski klan" za oružani napad koji se dogodio krajem septembra na severu Kosova. Ministarstvo odbrane je potom reagovalo i odbacilo ove optužbe.
Kako je Vučević došao na mesto gradonačelnika Novog Sada?
Miloš Vučević je rođen 10. decembra 1974. godine, oženjen je i otac dvoje dece. Išao je u OŠ "Vasa Stajić" u Novom Sadu, nakon čega je bio učenik Gimnazije "Jan Kolar" u Bačkom Petrovcu.
Odabirom Pravnog fakulteta krenuo je stopama oca Zorana, koji je bio advokat i predsednik Skupštine grada iz redova Srpske radikalne stranke. Diplomirao je 1999. godine i počeo da radi u porodičnoj advokatskoj kancelariji.
Gotovo i da ne postoji informacija o Vučeviću iz pre-SNS perioda, a javnosti postaje vidljiv tek nakon što pristupa Srpskoj naprednoj stranci 2008. godine i kada postaje predsednik novosadskog odbora stranke 2011. godine.
Godinu dana kasnije, nakon aktivne kampanje ove stranke i posle maratonske sednice, Vučević postaje gradonačelnik Novog Sada 13. septembra u 5.02 ujutru, umesto Igora Pavličića. Ovu sednicu 2012. godine obeležilo je prekomponovanje vlasti, duge pauze, tenzija i činjenica da je sve trajalo do jutarnjih sati.

Decenija kao prvi čovek Novog Sada
Nakon osvajanja vlasti, Vučević je narednih deset godina proveo na čelu drugog najvećeg grada u Srbiji - Novog Sada.
Za vreme njegovog mandata Novi Sad je bio Evropska prestonica kulture i Omladinska prestonica Evrope, a SNS ističe i da je za to vreme zaposleno više od 40.000 ljudi, privučen veliki broj investicija kompanija kao što su "Continental", "Lear", "Aptiv", "Nidek".
Izgrađene su Gradska koncertna dvorana, Baletska škola, obnovljeno je nekoliko objekata obrazovnih ustanova, uvedene su subvencije za roditelje čija deca idu u privatne vrtiće, dok su za đake prvake obezbeđeni besplatni udžbenici. U tom periodu Novi Sad je imao i rekordni budžet grada.
Portal 021.rs, prilikom Vučevićevog odlaska sa mesta gradonačelnika, ukazao je na to da je on na funkciji bio u pravo vreme. Od 2012. godine i dolaska naprednjaka na vlast, globalna ekonomija je počela da se oporavlja, tako i srpska, te se to preslikalo i na grad.
Kritičari ukazuju na to da je za vreme njegovog mandata Novi Sad urbanistički izmenjen, prvobitno zbog izlazaka u susret željama privatnih investitora. Njegov dolazak na mesto gradonačelnika podudario se sa velikim brojem radova pojedinih građevinskih kompanija. Osim toga, za vreme njegovog mandata započeta je realizacija "Novog Sada na vodi", što je dovelo i do sukoba aktivista sa policijom i privatnim obezbeđenjem.

Uspevao je ponekad da uskomeša javnost izjavama, poput one da bi najbolje bilo da se na mestu sadašnjeg Spensa izgradi "manji, funkcionalniji, ekonomičniji i efikasniji" objekat.
Protiv njega se vodio prekršajni postupak, koji je pokrenula Državna revizorska institucija, zbog toga što je iz gradskog budžeta potrošeno oko 126 miliona dinara više nego što je predviđeno. Vučević je novčano kažnjen, ukazujući da je tokom postupka učinio "sve u svojoj moći kako bi sprečio da se prekršaj ne dogodi".
Jedna od novosadskih afera koja je obeležila 2019. godinu jeste krivična prijava koja se odnosi na Miloša Vučevića, njegovog bivšeg savetnika Slobodana Milića Bocaru i njegovu suprugu Biljanu. Anonimnu krivičnu prijavu je na društvenim mrežama objavio tadašnji šef Narodne stranke u Novom Sadu Borislav Novaković, nakon čega je krenuo u kampanju, optužujući Vučevića i Bocaru za korupciju. Kako piše u prijavi, Slobodan i Biljana Milić preko svojih preduzeća "Es Capital 2013" i "Es Capital rent" kupili su zemljišne parcele koje tada nisu imale veliku vrednost.
U momentu kada je KRIK objavio podatke o imovini gradonačelnika Novog Sada, u tužilaštvu su naveli da proveravaju navode krivične prijave. Ova krivična prijava nije dobila svoj epilog.
Prvi čovek Novog Sada i prvi čovek policije
Bivši načelnik novosadske policije Slobodan Malešić, optužen da je organizator kriminalne grupe je aprila 2022. godine, kontaktirao je Vučević uoči hapšenja, kako je objavio Insajder.
Malešić je u to vreme bio načelnik policije, pa se neposredno pre hapšenja dopisivao sa tadašnjim gradonačelnikom Novog Sada - Milošem Vučevićem, ali i drugim ljudima iz vrha vlasti. Uprkos tome, ta komunikacija do sada nije bila predmet istrage. Ove informacije izašle su u javnost sredinom oktobra ove godine, u momentu kada je Vučević na poziciji ministra odbrane.

Prema navodima optužnice tražio je od njih da mu pomognu da se slučaj protiv njega, ako ga bude, vodi u redovnom postupku. Ipak je uhapšen. Pritvor mu je ukinut nakon tri meseca, tokom istrage - i sada na suđenja pred Specijalnim sudom dolazi sa slobode.
Vučević se do sada nije oglašao povodom ovih navoda.
Vučićeva "desna ruka"
Miloš Vučević je još tokom svog mandata kao gradonačelnik Novog Sada u javnosti stekao imidž osobe u koju Aleksandar Vučić ima poverenja.
Protiv Vučića je i dva puta podnosio krivičnu prijavu, oba puta u slučajevima kada se predsednik države dovodio u vezu sa kriminalnim aferama.
Pažnju javnosti je skrenuo na sebe i prilikom izbora za savete mesne zajednice u Novom Sadu, kada se vodila žestoka kampanja vladajuće stranke protiv samostalno organizovanih građana. Tada je Vučić otkrio da ga je Vučević zvao i upitao ga da li da se ponište izbori u pojedinim mesnim zajednicama u kojima kandidati SNS-a nisu dobili većinu.

Kao ministar u Vladi Srbije zarađuje 124.650 dinara. Agenciji za borbu protiv korupcije prijavio je posedovanje dva stana, četvorosobnog i dvosobnog, kao i jedne garaže. Ovu imovinu stekao je kupovinom.
Njegovom imovinom bavio se KRIK, koji je otkrio više nekretnina koji su se vodili na ime njegovog (sada pokojnog) oca, majke i sestre.
Dobitnik je više priznanja, od Povelje počasnog senatora Senata privrede Srbije do Ordena Svetog vladike Maksima Eparhije sremske.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Ministar Vujić predao garancije u Hagu: Zatraženo puštanje Mladića zbog zdravstvenog stanja
20.04.2026.•
1
Ministar pravde Srbije Nenad Vujić posetio je danas u zatvoru u Hagu osuđenike za ratne zločine Ratka Mladića i Miću Stanišića i predao garancije Vlade Srbije uz molbu za Mladićevo puštanje radi lečenja u Srbiji.
Za komandanta Jedinice za zaštitu postavljen Radoje Vasojević
20.04.2026.•
0
Za komandanta Jedinice za zaštitu u Direkciji policije MUP-a Srbije postavljen je potpukovnik policije Radoje Vasojević.
U Srbiji se reciklira tek 17 odsto prikupljenog otpada, uglavnom ambalažnog
20.04.2026.•
5
U Srbiji se reciklira tek 17 odsto prikupljenog otpada, uglavnom ambalažnog, a taj procenat bio bi znatno veći kada bi se uz postojeći model "zagađivač plaća" uveo sistem depozita, piše mesečnik Biznis i finansije.
Marta Kos: Procenjujemo da li Srbija i dalje ispunjava uslove za isplate iz Plana rasta
20.04.2026.•
13
Evropa i dalje razmatra da li će Srbiji isplatiti novac njoj namenjen iz Plana rasta, jer je veoma zabrinuta zbog stanja u Srbiji, objavila je Marta Kos na sastanku Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta (AFET).
Umanjeni računi za struju, gas ili grejanje za 193.000 domaćinstava
20.04.2026.•
5
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je da su za 193.000 domaćinstva sa statusom energetski ugroženog kupca umanjeni računi za struju, gas ili grejanje 20 do 60 odsto tokom grejne sezone.
FOTO Carinici zaplenili luksuznu robu vrednu šest miliona dinara: Dijamante, tompuse, rolekse...
20.04.2026.•
2
Carinski službenici su tokom proteklog vikenda sprečili krijumčarenje neprijavljene robe čija ukupna vrednost prelazi iznos od šest miliona dinara.
Vreme: Pregovori o kupovini N1 - čelnik investicione grupe povezan sa Orbanom
20.04.2026.•
10
Investiciona grupa Alpak kapital, vlasnica mreže kanala Juronjuz, uveliko je u pregovorima da kupi N1, Novu S, Danas, Radar i druge medije koji pripadaju Junajted grupi.
FOTO Marta Kos nakon sastanka sa rektorom Đokićem: Cenim njegovu posvećenost
20.04.2026.•
16
Komesarka za proširenje Evropske unije Marta Kos saopštila je da ceni posvećenost rektora Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića u odbrani autonomije i dostojanstva te visokoškolske ustanove.
Vučić: Do Đurđevdana ili koji dan posle znaće se kad će biti izbori
20.04.2026.•
12
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da veruje da će se do Đurđevdana (6. maja) ili koji dan posle znati kada će biti vanredni parlamentarni izbori u Srbiji.
Šapić: Voleo bih da se most na Savi zove "Novi srpski most"
20.04.2026.•
15
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio je da sutra počinje izmeštanje svih instalacija u okviru pripreme izgradnje novog tunela na Bulevaru despota Stefana.
Reljić: Ulazak balkanskih zemalja koštao bi EU do 10 evra godišnje, ali nema ambicije za proširenjem
20.04.2026.•
2
Stručnjak za spoljne poslove i pitanja Evropske unije Dušan Reljić rekao je da bi prijem kandidata sa Zapadnog Balkana koštao od 10 centi do 10 evra godišnje.
Brnabić: Sumnjam da će Marta Kos tražiti zamrzavanje novca, stigao nacrt miljenja Venecijanske komisije
20.04.2026.•
20
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da ne smatra da će Evropska komesarka za proširenje Marta Kos tražiti zamrzavanje fondova za Srbiju.
Vlada naložila: Svi državni organi kad pripremaju zakone moraju da ih usklade sa EU propisima
20.04.2026.•
1
Vlada Srbije naložila je svim državnim organima da u pripremi zakona ili podzakonskih akata posebnu pažnju posvete njihovoj usklađenosti sa pravnim tekovinama EU.
Ogranak kineske firme koji gradi Nacionalni stadion oslobođen optužbi za ilegalne radnike - nije pravno lice
20.04.2026.•
8
Prekršajni sud u Beogradu oslobodio je beogradski ogranak firme "Power China International Group Limited" optužbi da je angažovala četvoricu kineskih radnika bez radnih dozvola na izgradnji Nacionalnog stadiona.
EU će zamrznuti 1,5 milijardi evra namenjenih Srbiji
20.04.2026.•
67
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos danas će na sednici Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta (AFET) objaviti da će EU zamrznuti paket od 1,5 milijardi evra namenjenih Srbiji zbog "Mrdićevih zakona".
Rektor Đokić se sastaje sa Martom Kos, razgovaraće o protestima, situaciji na univerzitetima...
20.04.2026.•
9
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić sastaće se danas sa evropskom komesarkom za proširenje Martom Kos u njenom kabinetu u Briselu.
Za sedam dana pojačane kontrole otkriveno 40.000 prekršaja prekoračenja brzine
20.04.2026.•
4
Otkriveno je oko 40 hiljada slučaja prekoračenja dozvoljene brzine tokom sedam dana pojačane kontrole saobraćaja, rekao je za Tanjug pukovnik Dejan Stević iz Uprave saobraćajne policije.
Danas je Pobusani ponedeljak ili Vaskrs za mrtve - ovo su običaji i verovanja
20.04.2026.•
0
Srpska pravoslavna crkva obeležava Pobusani ponedeljak, odnosno "Vaskrs za mrtve", dan kada se uređuju grobovi i kada se na groblja iznose farbana jaja.
Skupština Srbije nastavlja raspravu o 40 tačaka dnevnog reda
20.04.2026.•
0
Poslanici u Skupštini Srbije nastaviće danas Drugu redovnu sednicu prolećnog zasedanja.
Vučić nastavlja konsultacije oko izbora, na redu Alternativa za promenu i Ujedinjena seljačka stranka
20.04.2026.•
2
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nastaviće danas konsultacije sa predstavnicima stranaka.
Komentari 31
@Jelisaveta
Jelisaveta
mile
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar