Prošlo godinu dana od obećanja, a od realizacije još ništa: Produženje porodiljskog ni na vidiku
Prošlo je godinu dana od kada je ministarka za brigu o porodici Darija Kisić izjavom o produženju porodiljskog odsustva obradovala trudnice i majke širom zemlje. Ipak, do toga još ništa.
Foto: Pixabay
I dok mame na različitim adresama, od domova zdravlja do portala za roditelje, tragaju za informacijom da li će se obećano produženje odsustva obistiniti, vrtići ostaju puni, a porodilje u strahu da će zbog proširenja porodice ostati bez posla, piše Danas.
Još u decembru 2022. Kisić je najavila produžetak porodiljskog odsustva za prvo dete sa 12 na 15, a za drugo sa 15 na 18 meseci, i to u prvoj polovini 2023. Sredinom godine već je bilo jasno da se na najavljene izmene zakona zaboravilo, kao i na 8,4 milijarde dinara koje je trebalo izdvojiti iz budžeta za sprovođenje pomenute mere.
Osim toga, ta izjava izazvala je zabunu među roditeljima, s obzirom na to da prema Zakonu o radu, mame i za prvo i za drugo dete mogu biti odsutne godinu dana. Preciznije, tri meseca za porodiljsko (mesec dana pred porođaj i dva meseca nakon) plus devet meseci vezano radi nege deteta. Iz tog razloga majke dobijaju poziv da se vrate na posao pre bebinog prvog rođendana, jer se bolovanje obično otvara od 45 dana do 28 dana pre termina za porođaj.
S druge strane, da Srbija ima problem sa padom nataliteta govore i podaci Republičkog zavoda za statistiku, koji ukazuju da se u našoj zemlji, u periodu od januara do novembra 2023. beleži pad od 806 živorođenih beba, odnosno 1,4 odsto u poređenju sa istim periodom godinu dana ranije.
Jelena Ćirić-Nikolić sa portala "Bebac" kaže za Danas da mame zaista imaju velike probleme prilikom vraćanja na posao, a dodatnu poteškoću predstavlja nemogućnost upisa u vrtić, za koji dete treba da ima godinu dana, a u kojima, sve češće - nema mesta.
"Sve je ostalo na izjavi ministarke. Ta izjava je bila dovoljna da se poremete planovi, ili daju nove nade mamama koje su održavale trudnoću ili planirale proširenje porodice. S tim u vezi, izjava je unela dosta nemira, i razočarenja majki u sistem i državu, posebno jer znamo da je predlog dat zato što mnoge majke ne mogu da upišu decu u vrtić po završetku porodiljskog, pošto se u većini vrtića to radi nakon prvog rođendana. Takođe, mnogi su računali da će se ona realizovati, pa se majke konstantno raspituju da li će doći do izmene zakona, jer su dosta nade polagale u to što je ministarka najavila", pojašnjava sagovornica lista Danas.
Ona dodaje da se, ukoliko dete ima zdravstvenih ili razvojnih poteškoća, porodiljsko može produžiti na dodatnu negu deteta, ali na osnovu mišljenja lekarske komisije.
"Produženu negu deteta uglavnom dobijaju samo deca koja imaju velike razvojne poteškoće, a u poslednje vreme komisije nisu toliko velikodušne, kako je to ranije bilo. Uglavnom, bez obzira da li je beba prohodala ili ne, mame decu upisuju u vrtić", poručuje ona.
Kako ističe, deluje da postojeći zakon dodatno diskriminiše majke koje su već u teškom položaju nakon povratka sa porodiljskog, a kao rešenja vidi ili produženje perioda porodiljskog odsustva, ili skraćenje starosne granice za upis u vrtiće, u kojima sada nema mesta.
"One kada se vrate na posao uglavnom još doje. Osim toga, ženama se nakon povratka sa porodiljskog ili degradira plata, pozicija na kojoj su bile ili im se daje otkaz. Tako da se stvara još veća neravnopravnost na tržištu rada, zbog toga što ne postoji mogućnost da se majčinstvo uskladi sa radom. A sada i dodatno, jer poslodavci gledaju da li žene imaju u planu da osnivaju ili proširuju porodicu. Još kada su mlade majke, to im podrazumeva odsustvo sa posla zbog bolesti deteta, pa se i tu stvara diskriminacija", ukazuje Ćirić-Nikolić.
S druge strane, Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku, stava je da produženje porodiljskog odsustva nije optimalno rešenje, već da je neophodno srediti sistem, tako da majke decu mogu smestiti u jaslice ili imati sredstva da plate privatnu negu za svoju bebu.
"Porodiljsko odsustvo je samo kod nas regulisano na period od godinu dana, a u Evropi su ta rešenja različita. Po dužini odsustva mi smo već u vrhu evropskih zemalja, jer postoje razvijenije zemlje gde ono traje četiri, šest, osam ili više meseci. Međutim, u tim zemljama je sistem sređeniji. Ako država želi da poveća natalitet, to je legitimno, ali ne može tu funkciju potpuno prebacivati na firme. Problem je što je osobi koja sa posla odsustvuje godinu ili godinu i po dana teško da se adaptira, jer se mnogo toga na poslu promeni", pojašnjava ovaj sagovornik.
On dodaje da za poslodavca nije dobro da zaposleni odsustvuje dugo, jer, kako kaže, njegov učinak opada, što dalje povlači veće troškove, a samim tim i inflaciju, dok ujedno smanjuje konkurentnost zemlje.
Na pitanja Danasa zašto izmene Zakona o radu po ovom pitanju nisu sprovedene u 2023. godini, i da li se produženje porodiljskog odsustva može očekivati u toku tekuće, Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju nije odgovorilo.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Sedmoro mladih poginulo za sedam dana na putevima Srbije, MUP apeluje na oprez
09.07.2026.•
0
Ministarstvo unutrašanjih poslova (MUP) saopštilo je danas da je za sedam dana na putevima Srbije poginulo sedam mladih ljudi i apelovalo na mlade da ne voze brzo i da ne upravljaju vozilom pod dejstvom alkohola.
Počinje rok za konstituisanje Skupštine Kosova, Kurti poziva opoziciju na sastanke
09.07.2026.•
0
Ustavni rok za konstituisanje Skupštine Kosova danas je zvanično počeo, dan nakon što je Centralna izborna komisija (CIK) potvrdila konačne rezultate parlamentarnih izbora od 7. juna.
Slovenija potvrdila učešće na izložbi Ekspo u Beogradu, za volontiranje se javilo 7.000 ljudi
09.07.2026.•
0
Vlada Slovenije je saopštila da je na današnjoj sednici potvrdila učešće Slovenije na Specijalizovanoj svetskoj izložbi Ekspo 2027 Beograd.
Radovi na auto-putu između petlje Batajnica i Beograd, biće zatvorena zaustavna traka
09.07.2026.•
0
Radovi na između petlje Batajnica i petlje Beograd, u smeru Novi Sad - Beograd izvodiće se u petak, 10. jula, od 9 do 16 časova.
Radnik poginuo na gradilištu kod Padinske Skele
09.07.2026.•
0
Jedan radnik poginuo je danas u beogradskoj opštini Palilula, nezvanično saznaje agencija Beta.
Antonijević upozorio na uvredljive navode TV Informer o novinarkama lokalnih medija
09.07.2026.•
0
Poverenik za zaštitu ravnopravnosti Milan Antonijević upozorio je danas na "uvredljive i neprimerene" navode koje je objavila televzija Informer o pojedinim novinarka lokalnih medija u Srbiji.
Advokatu bliskom Siniši Malom i vrhu vlasti dodeljen treći posao za Ekspo: Do sada 36 miliona dinara
09.07.2026.•
0
Advokat Igor Isailović, blizak saradnik ministra finansija Siniše Malog i predsednice skupštine Ane Brnabić, treći put je dobio posao pružanja advokatskih usluga za Specijalizovanu izložbu Expo 2027, piše KRIK.
Goci: Vučić glavna prepreka za EU, vlast skandalozno negirala zvučni top
09.07.2026.•
0
Generalni sekretar Evropske demokratske partije i poslanik u Evropskom parlamentu Sandro Goci ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić glavna prepreka evropskom putu Srbije.
Slučaj "Senjak": Da li Veselin Milić nakon ukidanja pritvora može da se vrati na posao?
09.07.2026.•
5
Bivšem načelniku beogradske policije Veselinu Miliću ukinut je pritvor i on je pušten da se brani sa slobode, pa se nameće pitanje da li bi on posle svega mogao da se vrati na posao i kakva je njegova sudbina u MUP-u.
Totalno pijan po Surdulici vozio električni bicikl: Imao 4,04 promila alkohola u krvi
09.07.2026.•
0
Saobraćajna policija u Surdulici je zaustavila vozača koji je totalno pijan vozio električni bicikl.
Od "Beograda na vodi" svakom građaninu po četiri dinara: Državi uplaćeno ono što je zarađeno na 12 stanova
09.07.2026.•
11
Za 12 godina otkako je počela gradnja Beograda na vodi, koji je vlast proglasila za "projekat veka", istoimena firma je u državnu kasu u vidu dividende po osnovu ostvarenog profita do sada uplatila oko 3,7 miliona dinara
Poslanik Lukić tokom rasprave u Skupštini: Zakon o oružju izgleda kao da su ga pisale žene
09.07.2026.•
7
Predsednica Skupštine Ana Brnabić izrekla je opomenu poslaniku pokreta "Mi, snaga naroda" Branku Lukiću, nakon što je tokom rasprave po amandmanima na Zakon o oružju, kazao da mu deluje kao da su taj zakon pisale žene.
Ponoš: Posle izbora neki će biti lustrirani, neki će ići u zatvor, a neke stranke raspuštene
09.07.2026.•
15
Predsednik stranke Srbija centar - Srce Zdravko Ponoš izjavio je da će posle izbora neki biti lustrirani, ići u zatvor, neke stranke raspuštene i poručio: "Na našoj strani je istina i na našoj strani je budućnost".
FOTO: Četvorica uhapšena zbog više od 30 teških krađa u Novom Sadu, Somboru, Subotici...
09.07.2026.•
4
Četiri osobe uhapšene su u Paraćinu zbog teških krađa.
VIDEO: Milan Ostojić Sandokan ranjen u Šapcu, hitno prebačen na VMA
09.07.2026.•
21
Milan Ostojić zvani Sandokan upucan je sinoć oko 23 časa u Šapcu, preneli su beogradski mediji.
Međak: Srbija neće ući u EU dok je pod vlašću Vučića i SNS
09.07.2026.•
15
Ekspert za evrointegracije Vladimir Međak izjavio je da država u kojoj ne postoje vladavina prava i slobodni mediji i slobodni izbori, ne može biti integrisana u Evropsku uniju.
Evropska komisija bila za otvaranje Klastera 3 sa Srbijom, a Evropski parlament protiv - evo zašto
09.07.2026.•
11
Predstavnica Evropskog pokreta u Srbiji Dragana Đurica ocenila je da je nova rezolucija Evropskog parlamenta o Srbiji, najoštrija do sad, kao i da detaljno kritikuje mnoge oblasti.
O planiranoj obnovi Marakane i gradnji stambenog kompleksa: "Zašto građani da plaćaju privatni profit?"
09.07.2026.•
7
Informacija da će rekonstrukcija stadiona "Rajko Mitić" uključiti i izgradnju poslovno-stambenog kompleksa izaziva oprečne rekacije u javnosti.
Komentari 8
Jelena
Marija... Ana
Obecanje
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar