Dr Krstev: Država ne čini ništa kako bi se smanjio broj pušača, cigarete moraju drastično da poskupe

U svetu svaki peti čovek puši, što je znatno bolje nego 2000. godine kada je svaki treći stanovnik planete konzumirao duvan.
Dr Krstev: Država ne čini ništa kako bi se smanjio broj pušača, cigarete moraju drastično da poskupe
Foto: Pixabay
U Evropi najviše se puši u bivšim zemljama SSSR-a i na Balkanu, a nekadašnja predsednica Republičke komisije za kontrolu duvana dr Srmena Krstev napominje da se u Srbiji ništa posebno ne preduzima kako bi se smanjio broj pušača. 
 
Kao najefikasniju meru koja bi mogla da se preduzme, a da ne šteti budžetu, predlaže značajno poskupljenje paklice cigareta, čime bi se znatno smanjio broj pušača među siromašnima i među mladima.
Krstev za RTS kaže da je zastrašujuće to što danas svaki treći stanovnik planete puši i time dovodi sebe u veliki rizik od veoma ozbiljnih i često fatalnih bolesti.
 
Napredak se beleži kod onih zemalja koje su, kako ističe, preduzele sve mere koje SZO propisuje, a problem imaju ona društva u kojima države ne prepoznaju taj problem kao prioritet, dok agresivna duvanska industrija vrši pritisak na države i utiče na politike javnog zdravlja.
"U Evropi postoje velike razlike, najviše se puši u bivšim državama SSSR-a, na Balkanu i u tom delu južne i jugoistočne Evrope. Mere nisu preduzete kako treba, i kada se donesu zakoni se ne poštuju dovoljno, niti su izdvojena dovoljna sredstva za to", kaže Krstev.
 
Za takvo stanje krivi institucije koje, kaže, treba da donesu mere koje će doprineti da pušenje više ne predstavlja normalan način ponašanja.
 
"Kada je svuda zabranjeno, kada se značajno podižu cene duvana, kada je zabranjeno reklamiranje, kada se vrši propaganda među decom da je to štetna navika", navodi dr Krstev i dodaje da je značajna i uloga zdravstvenih radnika koji pacijentima treba da savetuju da se odviknu od pušenja.
 
Povećanje cene proizvoda od duvana istraživači su označili kao najefikasnije sredstvo za smanjenje broja pušača, pa tako u Australiji cena paklice košta i do 30 dolara.
 
"Povećanje akciza mora da ide iznad nivoa inflacije i nivoa procenta povećanja prihoda stanovništva, da cigarete postanu nepristupačne, da bude suviše skupe. To je izuzetno efikasna mera. Države se toga boje, ali imamo podatke Ekonomskog instituta iz Beograda, reč je o istraživanju rađenom na nivou Srbije, koji pokazuju da ako se povećava cena cigareta kroz akciza i poreze, dolazi do pada pušača među siromašnima i mladima, a država ne gubi prihode", ukazuje dr Krstev.
Dodaje da se u Srbiji ništa posebno ne preduzima kako bi se smanjio broj pušača – nema nikakve medijske kampanje na nivou države, skoro da nema službi za odvikavanje od pušenja, a cigarete su manje-više pristupačne.
  • Milica Nikolic

    24.01.2024 09:02
    U ovoj drzavi se zakon odavno ne postuje ! Uzas jedan. Pocev o salonu dobrobiti zivotinja !
  • Snežana

    21.01.2024 17:27
    Dom zdravlja u Mirijevu ceo smrdi na duvanski dim od ulaznih vrata
  • Mira

    21.01.2024 17:20
    Cigare su štetne a parizer je zdrav. Jedite ga svaki dan ako vam se život ogadio

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija