Država investitorima poklanja građevinsko zemljište - stiglo 1.200 zahteva

Oni koji su do sada samo koristili građevinsko zemljište, mogu da postanu vlasnici, i to besplatno.
Država investitorima poklanja građevinsko zemljište - stiglo 1.200 zahteva
Foto: Pixabay
To im je omogućio novi Zakon o planiranju i izgradnji. 
 
Agenciji za prostorno planiranje i urbanizam stiglo je oko 1.200 zahteva privrednih društava, za dobijanje potvrda o vlasništvu nad zemljištem. 
Zahteve su podnele kompanije, zbog proširenja proizvodnje, ali i kupci nekadašnjih fabrika, koji na tim parcelama planiraju izgradnju stambeno-poslovnih zgrada, piše RTS. Konverzijom je stavljena tačka na privatizaciju preduzeća, a vredno građevinsko zemljište je poklonjeno - tvrde stručnjaci.
 
U Agenciji za prostorno planiranje i urbanizam kažu da zahtevi za sticanje prava konverzije stižu iz cele zemlje, a potvrdu o vlasništvu moraju da im izdaju u roku od osam dana.
Reč je o 5.000 lokacija, odnosno privrednih subjekata koji su imali jednu vrstu ograničenja u raspolaganju imovinom.
 
"Kada je upisano pravo korišćenja pogledamo koji je udeo i srazmerno tom udelu izdajemo potvrdu i dajemo nalog u katastru da se izvrši upis prava svojine. Ukoliko postoji neki spor, to su sve neki prethodni zahtevi koje je potrebno rešiti kako bi se stekli uslovi za konverziju", objašnjava Đorđe Milić iz Agencije za prostorno planiranje i urbanizam Srbije.
 
U Agenciji naglašavaju da podnosioci zahteva nisu u obavezi da dostave informacije šta će graditi na tim parcelama. 
 
Upravo je to sporno za stručnu javnost koja, kao primer, navodi lokaciju koja je više od 20 godina napuštena.
 
"Suština je da nisu imali pravo gradnje, niti jedno ozbiljno pravo na zemljištu. Izmenama Zakona o planiranju i izgradnji  sva prava su dobili bez ikakve nadoknade, što je katastrofalno za Srbiju, jer se radi o poklonu države u korist određenih povlašćenih pojedinaca", ukazuje Mile Antić iz Mreže za restituciju.
Ovakva odluka, prema rečima Danijele Rabrenović, arhitekte iz Projektnog biroa, predstavlja praktično tačku na proces privatizacije, jer su na ovaj način investitori koji su kupili fabrike došli do jeftinog građevinskog zemljišta.
 
"Zapravo, zemljište ih, zahvaljujući ovakvoj odluci, košta nula dinara. Ako bismo posmatrali to s investicione strane, njihova ulaganja su u startu manja za vrednost zemljišta. Oni nemaju potrebe da plate lokaciju, da raseljavaju ljude u odnosu na nekoga ko gradi samostalno ili ko kupuje lokaciju. Mogu samo da sruše te fabrike koje su postojale i da nastave da grade", navodi Rabrenović.
 
Građevinci ukazuju i na još jedan problem konverzije - ne postoje precizni podaci o veličini parcela na koje se zakon primenjuje, kao ni o vlasništvu ni o načinu na koji su se parcele kupovale.
  • Niste

    22.02.2024 09:28
    @ Naivčina
    Zemljište se poklanja "stranim investitorima", uz subvencije, a domaćim poklanja za dž. kao izmišljena "konverzija". Preko 90% pijaćih voda je prodato. Još samo da se nađe način za "pakovanje" vazduha, a i to će ministarka Begović rešiti uz pomoć svemogućeg BIO4 kampusa. Ako pre toga RT ne "sredi" i vodu i zemlju i vazduh. Ovo sve verovatno vidite i sami i ne očekujte odgovor od onih kojima ste postavili pitanje.
  • Obradivo zemljište

    22.02.2024 09:13
    @ Đorđe Tičerić
    Obradivo zemljište,valjda vidite, se poklanja "investitorima" (uz subvencije, naravno), grade se stanovi, betonira, gradi se EXPO (koji narod neće), postavljaju se često solarni i vetroparkovi koji su u modi sada, a zajedno daju ukupno manje od 0,44% struje.
    O obradivom zemljištu se u ozbiljnim zemljama i te kako vodi računa. Ovde imamo uvoznički lobi i nestručnu ministarku - bankarku koja se pojavljuje samo kad mora, a i tada od nje nikakve koristi nema.
  • naivcina

    22.02.2024 08:32
    .
    Jedno sasvim obicno pitanje drzavnim glavesinama.Da li ima nesto u ovoj drzavi a da je drzavno,ili da je od strateskog znacaja za opstanak drzave ? sve je rasprodato resursi vlasnistva parkovi.....ostala je vazdusarina koja se spominje onako iz potaje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija