
Vučić najavljuje leteće automobile do 2027: "Za početak da nam točkovi autobusa ne otpadaju"
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u više navrata je najavljivao leteće automobile u Srbiji, a najnovije obećanje je da ćemo ih imati do 2027. godine.
Tako je 9. marta ove godine, prilikom obilaska Vojnotehničkog instituta u Žarkovu, Vučić naglasio da je ideja da se izložba "Ekspo 2027" dočeka sa letećim automobilima.
"Za našu zemlju je velika stvar što će da predsedava Globalnim partnerstvom za veštačku ineligeciju. To govori koliko je Srbija uspela da uradi. Ne znam da li smo ikada imali takav napredak. Sve to možemo zahvljajući inteligenciji naših ljudi. Mnogo toga ćemo da dobijemo i naučimo. Nema sumnje da ćemo 'Ekspo 2027' da dočekamo vozila bez vozača i nadam se da će to biti premijera za jugoistočnu Evropu takozvanih letećih automobila", kazao je on tada.
Pre nekoliko dana Vučić je najavio da će 8. i 9. aprila, za vreme boravka u Francuskoj, imati važne razgovore sa predsednikom te zemlje Emanuelom Makronom, a da je jedna od tema o kojima će se razgovarati i auto-industrija.
"Kinezi u svetu i Francuzi u Evropi su jedini u ovom trenutku sposobni za ono što je naš cilj, a to je da za 'Ekspo 2027' imamo leteći taksi, da imamo leteće automobile u Beogradu, ma kako to izgledalo čudno", naveo je Vučić.
On je dodao da će se truditi da Srbija bude prva ili druga zemlja u Evropi koja će da uvede leteće taksije i to do 2027. godine.
Podsećamo, još 2018. godine je Vučić, prilikom posete Kini, pričao o prototipu letećih automobila u toj zemlji i molio predsednika Si Đi Pinga da se i Srbija na neki način uključi u to.
Međutim, iz predsednikovih govora, ostaje nedorečeno da li pod "letećim" automobilima misli na automobile koji zaista lete ili na klasične automobile, ali kojima nije potrebna ljudska kontrola.
Autorka i urednica emisije "Vrele Gume" Lidija Piroški za Danas objašnjava pojam pravih letećih automobila.
"Pod pojmom leteći automobil podrazumeva se vrsta putničkog vozila koje može da prevozi putnike 'od vrata do vrata' vazduhom i putevima", pojašnjava ona.
Ona podseća da su u svojoj emisiji "Vrele gume" već predstavljali kompaniju "Archer".
"Tada je situacija bila takva da je američki startap već uveliko usavršavao 'Midnight', aerotaksi na električni pogon, namenjan za četiri putnika, plus pilota", kaže Piroški.
Ona podseća da je avio-kompanija United najavila da će 2025. godine sa flotom "Midnajta" povezati centre Njujorka, Čikaga i Hjustona sa tamošnjim aerodromima.
Globalno širenje Archera u prvoj etapi je predviđeno za Indiju i Ujedinjene Arapske emirate, navodi ova sagovornica beogradskog lista.
"Abu Dabi je definitivno zgodno mesto da se pronađu investitori široke ruke. U Kini, kompanija 'Xpeng Motors' počinje da prima porudžbine za leteća vozila od kraja ove godine", objašnjava Piroški.
Ona smatra da ova tehnologija svakako neće moći u skorije vreme da bude implementirana.
"Sve i da se reše brojna tehnička pitanja, s obzirom da za ova vozila još ne postoji regulativa, osiguranja i pre svega obuke, kao i da je za rešavanje ovih izazova potrebno pre svega vreme i bar neko iskustvo, veliko je pitanje njihova realna upotreba. Nadležnost kontrole letenja nad ovim vozilima je posebna velika tema", ukazuje ona.
Piroški naglašava da još ni autonomna vozila nisu ušla u svakodnevnu upotrebu i da smo daleko od pravih letećih.
"Za sada, što se naše teritorije tiče, bilo bi dobro da do 2027. prvo nađemo način da točkovi autobusa ne otpadaju i ne ubijaju ljude na ulicama, ali i da podmladimo nacionalni vozni park koji je u ovom momentu u proseku star 17 godina", poručuje ona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
AMSS: Pojačan intenzitet saobraćaja ka izletištima zbog Dana rada
01.05.2025.•
0
Vozače danas očekuju dobri uslovi za vožnju i pojačan saobraćaj od ranih jutarnjih sati ka izletištima, jezerima, planinama, manastirima i parkovima.
Gore stari napušteni vagoni kod železničke stanice Topčider
01.05.2025.•
0
Vatra je jutros zahvatila stare, parkirane vagone kod železničke stanice Topčider u Beogradu.
DNEVNI KVIZ: 2.000 pitanja je za nama
01.05.2025.•
0
Pred vama je 200. dnevni kviz koji objavljujemo na 021.rs.
Međak: Kos to nije rekla, ali uslovi za ulazak u EU rasturaju vlast SNS
01.05.2025.•
0
Potpredsednik Evropskog pokreta u Srbiji Vladimir Međak je ocenio da ton evropske komesarke za proširenje Marte Kos tokom posete Srbiji ukazuje da "poskupljuje" podrška EU vlastima predsednika Srbije.
Medicinski fakultet u Nišu preti studentima krivičnim gonjenjem ako ne odblokiraju fakultet
01.05.2025.•
1
Dekanski kolegijum Medicinskog fakulteta u Nišu dostavio je studentima u blokadi obaveštenje u kom ih je upozorio da će biti krivično i disciplinski gonjeni ako do 4. maja ne okončaju blokadu.
Dekan i uprava Pravnog fakulteta u Beogradu podneli ostavke
30.04.2025.•
4
Dekan Pravnog fakulteta u Beogradu Bojan Milisavljević i cela uprava fakulteta podneli su večeras ostavke.
BIRODI: Vučićevo ime na listi SNS za lokalne izbore kršenje Ustava i zakona
30.04.2025.•
3
Biro za društvena istraživanja upozorava da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prekršio Ustav i zakone jer je njegovo ime na listi SNS za lokalne izbore u Kosjeriću i u Zaječaru zakazane za 8. jun.
I "studenti koji hoće da uče" sastali se s Martom Kos
30.04.2025.•
3
Student Miloš Pavlović izjavio je da su predstavnici studenata koji kažu da hoće da uče imali "konstruktivan i ohrabrujuć" sastanak sa evropskom komesarkom za proširenje Martom Kos.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - šta nećete znati
30.04.2025.•
11
Dobro došli u 199. izdanje 021.rs dnevnog kviza.
Macut kupio vilu vrednu milion evra dan pre nego što je imenovan za premijera
30.04.2025.•
33
Novi premijer Srbije Đuro Macut sa suprugom je pre dve nedelje kupio vilu vrednu više od milion evra na Zvezdari od Tomislava Bogetića, nekadšnjeg direktora javnog preduzeća "Beograd put".
Novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi" počinje 1. maja
30.04.2025.•
0
Novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi" počinje u četvrtak, 1. maja.
Četvorica poginula u selu kod Topole: Muškarac upao u septičku jamu, ostali pokušavali da ga spasu
30.04.2025.•
10
Četiri osobe nastradale su u selu nedaleko od Topole.
Udruženje "Naš pRoTeSt": Rukovodstvo RTS-a ne odustaje od kršenja novinarskih načela
30.04.2025.•
0
Udruženje radnika RTS-a "Naš pRoTeSt" saopštilo je da će ostati upamćeno da se rukovodstvo javnog servisa tokom blokade nije obratilo gotovo nikom od zaposlenih.
Goran Bregović stavljen na listu nepoželjnih u Letoniji
30.04.2025.•
3
Muzičar Goran Bregović stavljen je na listu nepoželjnih osoba u Letoniji, rekao je za državnu televiziju ministar unutrašnjih poslova Rihards Kozlovskis.
RERI: Fabrika kreča Ziđin neometano radi više od tri godine bez potrebnih dozvola
30.04.2025.•
0
Ministarstvo zaštite životne sredine odbilo je da izda saglasnost na studiju kojom se procenjuju uticaji na životnu sredinu povećanja kapaciteta fabrike kreča Ziđin Zagrađe u Boru.
Druga godišnjica masovnog ubistva u "Ribnikaru": U subotu komemorativni program
30.04.2025.•
0
U Beogradu će u subotu, 3. maja komemorativnim programom biti obeležena druga godišnjica masovnog ubistva u OŠ "Vladislav Ribnikar".
Širi se "Ćacilend" ispred Skupštine: Kombi sa rotacijom dovezao nove šatore
30.04.2025.•
32
Šatorsko naselje postavljeno ispred Skupštine Srbije uoči mitinga Srpske napredne stranke 12. marta i dalje se širi.
Odložen početak suđenja po tužbi Branislava Jovanovića protiv predsednika Vučića
30.04.2025.•
1
Odloženo je prvo ročište na suđenju po tužbi Branislava Jovanovića, predstavnika grupe građana "Niš, naš grad", protiv predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Vlada traži od ministarstva da izmeni školski kalendar kako bi se nadoknadila nastava
30.04.2025.•
4
Vlada Srbije zatražila je od Ministarstva prosvete da bez odlaganja izmeni školski kalendar.
Dragan Vasiljević postavljen za direktora policije
30.04.2025.•
1
Vlada Srbije postavila je dosadašnjeg vršioca dužnosti Dragana Vasiljevića za direktora policije, saopšteno je danas.
Odobrena kupovina novih 100 seoskih kuća, najviše kod Sombora
30.04.2025.•
2
Ministar za brigu o selu Milan Krkobabić izjavio je da je danas odobrena kupovina novih 100 seoskih kuća širom Srbije.
Komentari 9
Pinokioooo
Pali narodnu masu svojim lažima
Zvončica
Lela
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar