Hrana za godinu dana poskupela osam odsto: Koje namirnice najviše?

Hrana je u proteklih godinu dana, prema zvaničnoj statistici, poskupela osam odsto.
Hrana za godinu dana poskupela osam odsto: Koje namirnice najviše?
Foto: 021.rs
Pojedine namirnice su, međutim, uvećale cenu i znatno iznad ovog nivoa. Prema podacima koje je portalu N1 dostavio Republički zavod za statistiku, svinjsko meso je za 12 meseci poskupelo 12,7 odsto, pasulj 10,5 odsto, konzervisana riba 10,3 odsto, suvo voće 8,8 odsto, dok je sušeno i prerađeno povrće znatno više uvećalo cenu - 18,4 odsto, a so i začini 13 procenata.
 
Prema zvaničnoj statistici, međugodišnja inflacija u aprilu ove godine bila je pet odsto. To znači da su potrošačke cene u aprilu, u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, tj. za proteklih 12 meseci - povećane u tolikom procentu.
Kada je reč o hrani, najviše je po grupama namirnica poskupelo meso, u proseku za osam odsto.
 
"U periodu maj 2023 - april 2024. godine, najveći rast maloprodajnih cena u grupi meso zabeleženo je kod svežeg svinjskog mesa (12,7 odsto), mesnih prerađevina (11,7 odsto) i svežeg junećeg mesa (6,4 odsto)", navode za portal N1 u RZS.
 
Riba i plodovi mora poskupeli su 5,5 odsto. U okviru te grupe najviše su poskupele konzervisana (10,3 odsto) i zamrznuta riba (3,4 odsto).
Voće je za 12 meseci uvećalo cenu za 4,6 odsto, a u okviru njega najviše je poskupelo sušeno (8,8 odsto) i sveže voće (3,9 odsto).
 
Od ostalih prehrambenih proizvoda najveći rast je zabeležen kod sušenog i prerađenog povrća (18,4 odsto), soli i začina (13 odsto).
 
"U grupi 'povrće', osim navedenog, kod najvažnijih proizvoda došlo je do porasta cena pasulja (10,5 odsto), zamrznutog povrća (7,8 odsto), dok su cene krompira zabeležile pad od 3,4 odsto", ukazali su u RSZ.
 
Cenu su uvećali i slatkiši.
 
Tako su u okviru grupe "šećer, džem, med i čokolada", gde je zabeležen rast cena 6,5 odsto na nivou grupe namirnica, najviše poskupeli konditorski proizvodi (9 odsto), čokolada (8,9 odsto) i prerađeno voće i med (7,1 odsto).
 
Hrana učestvuje u indeksu potrošačkih cena sa 31,4 odsto, ukazao je Savo Jakovljević, generalni direktor Sektora za ekonomska istraživanja i statistiku Narodne banke Srbije, na nedavnom predstavljanju Izveštaja o inflaciji NBS.
 
"Samo cena voća i povrća u indeksu potrošačkih cena učestvuje između pet i šest odsto", naveo je Jakovljević 14. maja prilikom predstavljanja ovog izveštaja.
 
Tada je naveo da je cena kupusa u aprilu 2024. porasla 52 odsto međugodišnje.
 
"Ako vam kažem da je to normalno za april mesec i za kupus... Postoji velika grupa proizvoda koji (odnosno čije cene) se tako kreću i na taj način utiču na inflaciju", naveo je on.
 
Kako je istakao, veliki broj proizvoda ima izraženu sezonsku komponentu.
 
"Značajna grupa proizvoda koja spada u sveže voće i povrće ima izraženu volatilnost u mesecima kada sezonski dospeva novi rod", dodao je.
Cene ovih proizvoda ne mogu, prema njegovom objašnjenju, da pomere inflaciju za 0,5 procentnih poena, ali mogu "da povuku" za taj 0,1 procentni poen, s obzirom da je međugodišnja inflacija u aprilu bila ista kao i u martu - pet odsto, a da je NBS očekivala da ona u aprilu uspori na 4,8 odsto.
 
NBS, inače, očekuje da se inflacija već u maju vrati u granice cilja, a maksimalni nivo je 4,5 odsto.
 
Ciljana inflacija je pet odsto.
 
U drugoj polovini godine i na duži rok, inflacija bi, prema navodima NBS, trebalo da bude oko tri odsto.
  • milicica

    26.05.2024 15:00
    zaboravljena je
    dodati nulu i onda nije sve
  • Majke mi

    26.05.2024 12:49
    Pitaj mog brata lažova
    Kao svi smo retardirani pa voće i povrće koje je koštalo oko 100 din za kilograma sada nema ispod 350 dinara...
    statističkih zavod izračunao 8%.

    Daj mame ti!
  • ja

    26.05.2024 11:03
    sve je poskupelo
    a najvise sirevi i mlecni proizvodi, cokolada, kakao, pa i osnovne zivotne namirnice poput brasna, kvasca...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija