Delegacija Skupštine Srbije pozvala PS NATO da Kosovu ne dodeli status pridruženog člana

Delegacija Skupštine Srbije uručila je pismo u kom poziva Parlamentarne skupštinu (PS) NATO da se Skupštini Kosova ne dodeli status pridruženog člana.
Delegacija Skupštine Srbije pozvala PS NATO da Kosovu ne dodeli status pridruženog člana
Foto: 021.rs
Delegacija, koja je učestvovala na prolećnom zasedanju Parlamentarne skupštine NATO u Sofiji, susrela se sa šefom američke delegacije u PS NATO Majklom Tarnerom, kojem je uručeno pismo predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić, u kome se pozivaju članice Parlamentarne skupštine NATO da ne usvoje odluku o dodeljivanju pridruženog statusa Skupštini Kosova, saopštila je Informativna služba Skupštine Srbije.
 
Takav status bi predstavljao nagradu za ponašanje Prištine, koja čini sve što je u njenoj moći da opstruiše dijalog i da ne ispuni svoje obaveze iz Briselskog sporazuma, navedeno je u saopštenju.
Kako piše u saopštenju, v.d. šefa delegacije, poslanica Nataša Jovanović, na zasedanju PS NATO podsetila je na kompleksnost razmatranja situacije na Kosovu budući da je reč o jednostranoj secesiji dela teritorije međunarodno priznate države. Dešavanja na Kosovu i Metohiji jesu politički, pravni i teritorijalni problem koji se mora rešavati dogovorom, kazala je Jovanović.
 
Istovremeno, prištinska strana, kako je ocenila, odbija da sprovede sve postignute dogovore i nastavlja da preduzima jednostrane protivpravne mere i nakon više od 11 godina nije formirala ZSO i nije ispunila druge preuzete obaveze.
Jovanović je podsetila da su Srbi na Kosovu i Metohiji žrtve tri odvojena talasa nasilja i egzodusa koje je usledilo posle svakog od njih, navedeno je u saopštenju. Ona je rekla da je prvi talas bio juna i jula 1999, drugi je bio za vreme i posle martovskog nasilja 2004, a treći upravo traje uporedo sa drugom vladom Aljbina Kurtija i njegovim jednostranim potezima na štetu srpske zajednice.
 
Istaknuto je da, u skladu sa Rezolucijom 1244 SB UN, na prostoru Kosova i Metohije jedino KFOR može da deluje kao legalna i legitimna oružana snaga i da je nastojanje bilo kog drugog subjekta da obavlja te funkcije u suprotnosti sa međunarodnim pravom, piše u saopštenju.
 
Poslanik Goran Rakić je istakao da se Srbi na KiM svakodnevno suočavaju sa veoma teškom situacijom, kao i da su im uskraćena najosnovnija ljudska prava.
 
Izražena je zahvalnost pripadnicima misije KFOR, koji na osnovu mandata poverenog Rezolucijom 1244 SB UN, brinu o bezbednosti Srba na KiM, kao jedine legalne i legitimne oružane snage na ovom prostoru.
  • Pera Minhen

    26.05.2024 12:54
    Inicijativu
    Podrzavam. Ne treba ih nikako primiti. Ali bojim se da su već primljeni. Do 2026. postaju punopravni član NATO kao MK i MNE.
  • Tommy gun

    26.05.2024 11:31
    Već je u NATO
    Posle turskog Indžirlika, Bondstil je najveća NATO baza u ovom delu sveta. Kosovo i nema svoju vojsku. Par desetina, nazovi, gardijaca, koji su u protokolarnoj službi prilikom stranih poseta, nisu vojska.
  • Tinkerbell

    26.05.2024 10:35
    Srbija učestvuje na zasedanjima NATO? U kom svojstvu?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija