Brutalno i obesno nasilje u Srbiji: Sistem nije zakazao, to je sistem
Dvojica maloletnika, starih 16 i 17 godina, uhapšeni su zbog sumnje da su nasmrt pretukli Đorđa Mijatovića, brata potpredsednika Vlade BiH Vojina Mijatovića, u beogradskom naselju Voždovac.
Foto: Pixabay
Kako piše NIN, oni su deo huliganske grupe koju čini desetak mladića i devojaka za koju stanari ovog dela Beograda tvrde da je danima pravila haos, lomila klupe, pretila ljudima koji su ih upozoravali, izazivala strah kod dece.
Mijatović je, prema rečima ministra policije Ivice Dačića, pretučen i umro od povreda glave kada je pokušao da zaštiti svog sina od huligana koji su ga maltretirali.
Maloletnici su posle ubistva Mijatovića uhapšeni, a stanari naselja Braća Jerković, u kom se zločin dogodio, tvrde da su i dan ranije zvali policiju zbog njih, ali da ona nije mogla ništa da uradi jer su maloletni.
Novi slučaj nasilja, u kom čovek izgubi život dok pokušava da odbrani dete od obesnih mladića, uznemirio je Srbiju i otvorio pitanje koliko smo uopšte bezbedni u situaciji kada grupe huligana maltretiraju i prebijaju ljude usred dana ili se, kao u ne tako davnom slučaju u centru Beograda, međusobno obračunavaju.
Agresija i nasilje ušli u sve pore
Prećutno ili otvoreno tolerisanje nasilja, tuče u rijaliti programima, ali i uvrede i druge vrste verbalne agresije, širenje mržnje prema manjinskim grupama ili drugim nacijama, javno veličanje ljudi osuđenih za najteža krivična dela, od ratnih zločina do ubistava, njihovo simboličko predstavljanje kao heroja, teško su mogli a da ne ostave posledice na celokupno društvo. A posledica je nasilje kao prihvatljivo "rešenje" za svaki društveni problem.
Agresija i nasilje u tolikoj meri su dominantni u srpskom društvu, da su prodrli u sve njegove pore, zbog čega je toliko teško identifikovati i mapirati sve njihove "izvore", pa se zbirno označavaju kao "kultura nasilja", navode autori Srđan Hercigonja i Milena Berić u istraživanju i analizi skrivenog uticaja na porast nasilja u društvu u Srbiji koje je objavilo udruženje "Krokodil".
"Srpsko društvo je opterećno nasiljem i to možemo da vidimo i po broju najtežih incidenata", kaže za NIN Predrag Petrović, direktor istraživanja Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
Pored čestih teških incidenata čiji smo svedoci, o prisutnosti nasilja govore i masovna ubistva koja su se dogodila u našoj zemlji. Od 2000. godine do danas, u Srbiji se dogodilo 12 masovnih ubistava (sa više od troje ubijenih u isti mah). Međutim, od tih 12 masovnih ubistava, čak osam se zbilo od 2013. godine, kad je počinjen masakr u Velikoj Ivanči.
"To pokazuje da se nešto drastično promenilo u poslednjih 10 godina kada je u pitanju nasilje", kaže Petrović za NIN.
Petrović upozorava da je MUP Srbije još 2009. godine utvrdio šest faktora rizika u Srbiji. Međutim, čini se da se time niko nije ozbiljno bavio, a Petrović kaže kako izgleda da se u poslednjih deset godina ide u suprotnom smeru.
Brutalizacija društva: Mladi na udaru
"Brutalizacija društva" u Srbiji, kako su ovu pojavu nazvali analitičari nemačke "Fridrih Nojman" fondacije, građanima daje "osećaj bespomoćnosti pred državom u kojoj često svoja prava mogu da ostvare tek uz pomoć novca ili veza". Sa druge strane, Srbija je na trećem mestu Globalnog indeksa organizovanog kriminala, odmah iza Rusije i Ukrajine, a poslednja istraživanja pokazuju ekstremizaciju mladih u Srbiji, pa nije teško sabrati dva i dva i zaključiti da će upravo mladi, kakvi su i dvojica uhapšenih u slučaju sa Voždovca, sve češće ulaziti u huliganske, a potom i kriminalne grupe.
Jer, ako su one društveno prihvaćene, ako se sa njihovim vođama viđaju važne javne ličnosti, a često izbegnu kaznu, iako su optuženi za najteža krivična dela – njihovi status i moć upravo su suprotni onome što bi trebalo da budu ako bi se zakoni striktno poštovali.
"Istraživanja pokazuju da je 2023. godine 10 odsto više mladih iskusilo fizičko nasilje u odnosu na 2022. Slično je i sa virtuelnim, odnosno sajber nasiljem, verbalnim nasiljem. Očigledno da je društvo preplavljeno nasiljem i ne radi se tu samo o toleranciji prema nasilju, nego na neki način i promovisanju nasilja u društvu, pre svega preko medija, kroz takozvanu popularnu masovnu kulturu. Imamo fenomen da su kriminalci prisutni u medijima, da se predstavljaju kao jedan pozitivan društveni model, kao deo neke elite ka kojoj mladi treba da streme i da im oni budu neka vrsta idola", dodaje Petrović.
"Sistem nije zakazao, to je sistem"
Vladimir Međak iz Evropskog pokreta u Srbiji napisao je na Iksu da "sistem nije zakazao, ovo je sistem u Srbiji". U sistem su prst uprli i predstavnici opozicije, tvrdeći da je vlast odgovorna za osećaj nesigurnosti među građanima i slučajeve nasilja.
Ceo tekst čitajte na sajtu NIN-a.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
"Odbrana struke": Sramna, klevetnička i opasna izjava Vučića o sudijama i advokatima
25.01.2026.•
0
Neformalna zajednica sudija i tužilaca "Odbrana struke" ocenila je da današnja izjava predsednika Srbije Aleksandra Vučića da "svaki sudija i svaki advokat gleda kako će nešto da uzme" - sramna, klevetnička i opasna.
Državni univerzitet u Novom Pazaru više nije u blokadi
25.01.2026.•
0
Državni univerzitet u Novom Pazaru (DUNP) više nije u blokadi, odlučeno je na večerašnjem sastanku studentskog plenuma.
Ministar prosvete: Pilot projekat - mogućnost da strani fakulteti otvore franšize u Srbiji
25.01.2026.•
2
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković kazao je da bi pilot projekat u budućnosti, u okviru Zakona o visokom obrazovanju, podrazumevao "transnacionalno obrazovanje".
Doktori protiv korupcije: Nema objektivnih razloga za liste čekanja, problem koruptivna regulativa
25.01.2026.•
3
Nevladina organizacija Doktori protiv korupcije ocenila je da činjenice o zdravstvenom sistemu ukazuju da "za postojanje lista čekanja nema objektivnih razloga, ali da je problem koruptivna regulativa".
Srbijavoz: Zbog smetnji na infrastrukturi kasni nekoliko vozova, među njima i voz iz Užica za Novi Sad
25.01.2026.•
1
Voz koji je išao iz Prijepolja ka Beogradu stao je u Lazarevcu nešto pre 18 časova, a kako jedna od putnica navodi, mašinovođa im je kazao da je "mreža pala", te da ne znaju kada će krenuti.
Obrušio se deo fasade gimnazije u Prokuplju renovirane pre pet godina: Izvođač je bila "Tončev gradnja"
25.01.2026.•
2
Deo fasade gimnazije u Prokuplju, iznad samog ulaza u školu, obrušio se rano jutros, a u objektu zbog neradnog dana nije bilo ni učenika, ni zaposlenih, pa niko nije povređen.
Kamioni na granici čekaju do sedam sati
25.01.2026.•
0
Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja, dok kamioni čekaju do sedam sati za izlaz iz Srbije, saopštio je večeras Auto-moto savez Srbije (AMSS).
O sednici vlade: "Promocija Vučića kao budućeg premijera, potvrđena nesposobnost ministara"
25.01.2026.•
15
Opozicione stranke SRCE i NPS ocenile su kako je na sednici Vlade Srbije predsednik države Aleksandar Vučić sebe promovisao kao budućeg premijera, te da je potvrđena nesposobnost ministara u vladi.
Advokati: Sramna izjava Vučića može dovesti do nesagledivih posledica
25.01.2026.•
37
Advokatska komora Beograda osudila je kao sramnu izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da građani ne treba da angažuju advokate za upis prava na nepokretnostima.
Penzioneri sa malim penzijama do srede mogu da se prijave za besplatan oporavak u banjama
25.01.2026.•
2
Penzioneri čije penzije ne prelaze 56.834 dinara, a u prethodnih šest godina nisu išli u banju o trošku PIO fonda mogu do srede, 28. januara, da se prijave za desetodnevnu besplatnu rehabilitaciju u banjama.
Uhapšen zbog pokušaja iznude: Policija poziva oštećene građane da se jave
25.01.2026.•
1
Policija je u Nišu uhapsila A. Đ. (43) iz tog grada, koji je osumnjičen za protivpravno lišenje slobode i pokušaj iznude.
Železničari prete generalnim štrajkom: Nezadovoljni cenom rada, najavljuju više koraka
25.01.2026.•
20
Železničari u Srbiji pripremaju štrajk, jer Vlada Srbije do sada nije prihvatila njihov zahtev da cena rada u železničkim preduzećima bude u skladu sa zakonom i iznosi 371 dinar po satu.
VIDEO: Održana sednica Vlade Srbije na kojoj je Vučić propitivao ministre
25.01.2026.•
27
Vlada Srbije zasedala je o "ključnim pitanjima od strateškog značaja za državu".
Kamiondžije sutra počinju veliku blokadu teretnih terminala na graničnim prelazima
25.01.2026.•
27
Vozači kamiona iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Severne Makedonije najavili su da će sutra, 26. januara blokirati teretne granične prelaze ka zemljama Šengena, nezadovoljni primenom novog EES sistema.
FOTO: Spomenici narodnih heroja na Kalemegdanu išarani nacističkim simbolima
25.01.2026.•
12
Spomenici narodnih heroja Moše Pijade, Ive Lole Ribara, Đure Đakovića i Ivana Milutinovića na Kalemegdanu jutros su osvanuli ižvrljani nacističkim simbolima.
Vučić u kritici direktorima javnih preduzeća: Ja vas budio, ja vas obaveštavao o nestanku struje
25.01.2026.•
59
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kritokovao je rad direktora neki javnih preduzeća, navodeći da ih je on obaveštavao o dešavanjima u njihovom sektoru.
Kupci automobila u Srbiji da paze: Kod uvezenih automobila velika verovatnoća da je kilometraža vraćena
25.01.2026.•
9
Kupci automobila u Srbiji trebalo bi da budu posebno obazrivi - kod vozila uvezenih iz inostranstva postoji dvostruko veća verovatnoća da je kilometar sat vraćen.
Zatraženo da EU uvede personalizovane sankcije pojedincima u Srbiji: Koliko je to moguće i kome tačno?
25.01.2026.•
10
Usloviti povlačenje novca iz fondova i uvesti sankcije funkcionerima SNS - čini se, suštinska je bila poruka opozicionih stranaka u Skupštini Srbije na sastanku sa delegacijom Evropskog parlamenta.
Vučić pred današnju sednicu: Biće zanimljivo, ispitaću ministre
25.01.2026.•
11
Predsednik države Aleksandar Vučić izjavio je da će na današnjoj sednici Vlade ministrima postavljati pitanja, koja nisu jednostavna, da bi neke naterao da rade ozbiljnije.
Veliki požar u Novom Pazaru lokalizovan, u toku dalje gašenje
25.01.2026.•
1
Požar koji je juče izbio u magacinima u Novom Pazaru je lokalizovan, ali se i dalje gasi.
Komentari 40
Bibi
Kakvo 'divno' iskustvo!
Prvo vam sluzbenik trazi prst (bez ikakvog objasnjenja) pa Vas osvetle nekom lampom takode bez objasnjenja koje zracenje je u pitanju. Ako pitate "Sta je to?" Onda krenu uvrede od ljudi iza Vas:" Pa sta pitas bre ko da nisi nikad glasala" "Ajde ne seri bre pomeraj je" " Sta je ovoj, daj sklanjaj je!"
Ja se obratim sluzbeniku za stolom:" Izvinite molim Vas cime me zracite?"
Sluzbenik ( cuti).
Covek iza mene:" Ajde bre sta pitas ko da nisi nikad glasala".
Ja: " nisam ovde glasala poslednjih 30 godina"
Covek iza mene:" Ma nemoj molim te onda ni sada, ajde bezi"
Sluzbenik za stolom (meni se obraca):" Gde ste glasali do sada?"
Ja:" U Australiji"
Zena u redu iza mene: pa vrati se u Australiju pa glasaj
Covek u redu iza mene:" sta si dolazila. Netrebaju nam takvi kao ti...sto se vracaju. Neki drugi covek iz reda iza mene:" Ma vracaju se sto nemaju sa kim da pricaju. Bio sam i ja znam. Dosla ovde da zapitkuje"
Ogroman, uredno obucen muskarac iz reda iza mene (glasno da ga svi cuju):" Ovakve glupe treba zatvoriti"
Zena neka iz reda:" Pa sto si dolazila. Tamo si trebala da ostanes. Netrebas nam ovde"
Muskarac iz reda:" Svim tim treba da se zabrani povratak. Glupaca"
Neki muskarac iza mene:" Vratila se jer nema sa kim da prica tamo" "Svi ti sto se vracaju, niko ih nece tamo pa ovde dolaze. Beda"
Djeno
Ista ekipa
To će mnogo reći, da li su organizovani, ko ih vrbuje, plaća, štiti...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar