Jakšić: Ako je Sabor bio svesrpski, gde su Srbi iz Slovenije, BiH i liberalno misleći?
Ako je glavna reč na Svesrpskom saboru bila jedinstvo i sabornost srpskog naroda, uašto onda nisu pozvani Srbi iz BiH, Slovenije ili liberalno misleći, pita politički analitičar Boško Jakšić.
Jakšić je za N1 rekao da je to zato što je ovo zapravo bio sabor Vučićevog SNS-a i Dodikovog SNSD-a.
"Platforma koja se zove 'Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda' je jedan nacionalno – konzervativni dokument", smatra Boško Jakšić.
Kako kaže, u tom dokumentu koji ima 49 tačaka ima niz opštih mesta o politici, sociološkom kulturološkom položaju srpskog naroda, a najvažnija poruka je da su "vremena teška i da srpski narod treba da ponosan što ima takve vođe".
"I ne samo Deklaracija, već i ono što smo čuli od glavnih aktera danas je da su vremena teška i da srpski narod treba da se uzme u pamet i da shvati kakva su to vremena i da budu sretni i ponosni što imaju takve duhovne i svetovne vođe koje su spremne da se hrabro bore da niko ne obeščasti Srbe i ne ukine RS", naveo je Jakić.
On je istakao i da je današnji "Sabor" bila prilika da Aleksandar Vučić i Milorad Dodik "podignu svoj rejting predstavljajući se kao veliki zaštitnici Srba".
"Oni su danas poručili da su njih dvojica zapravo ti kojima svi treba da se dive. Očigledno je da su obojica pod velikim pritiscima. Ti pritisci možda nisu uticali na obaranje njihovog rejtinga pred izbore, ali je ovo način da se bore protiv tih pritisaka. Glavna reč na Saboru je bila – jedinstvo, sabornost srpskog naroda. Pa ako je tako, zašto na taj sabor nisu pozvani Srbi iz BiH, ili iz Slovenije ili liberalno mislećih Srbi iz Srbije. Zato što je to zapravo sabor Vučićevog SNS-a i Dodikovog SNSD-a", rekao je Jakšić.
Evidentno je i da je termin održavanja Sabora pomeren zbog izglasavanja Rezolucije o Srebrenici u UN, smatra Jakšić i dodaje da se ta tema ne slučajno eksploatiše.
"Sabor je pomeren da bude održan posle donošenja Rezolucije iako je bio najavljen za ranije, pa i tačka 16 u Deklaraciji govori da potpisnici ne priznaju Rezoluciju o Srebrenici, ali ostaje pitanje zašto se još uvek vodi debata o njoj. Da li su Srbi genocidan narod i da li je ukinuta RS, pa nije to je svima jasno. Ali se ta tema eksploatisala i u predizbornoj kampanji, a sada da skrene fokus sa Kosova ka Republici Srpskoj", kaže sagovornik N1.
Kosovo je, smatra Jakšić, isto tako samo jedno opšte mesto u toj Deklaraciji.
"Upravo onoliko koliko bi bilo neophodno da bi se skrenula pažnja sa toga da se problem Kosova rešava, ali ne na način kako Vučić hoće i naravno da se to ne vidi javno. Čitava manifestacija je na neki način politički problematnična koliko god epski zvučala", naveo je Jakšić.
On je rekao i da je veoma diskutabilno to što se u tekstu Deklaracije "insistira na još većoj ulozi SPC-a".
"SPC je pozvana na još veću saradnju i to je zapravo Vučićeva zahvalnost patrijarhu Porfiriju tome što je uoči glasanja rekao da je donošenje rezolucije o Srebrenici – amoralno, i tako direktno stavio crkvu u funkciju dnevne politike", zaključio je Jakšić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
MUP: Svaki peti kontrolisani vozač prekoračio dozvoljenu brzinu
09.01.2026.•
0
Saobraćajna policija u period od 24. decembra 2025. godine do 8. januara ove godine otkrila je 48.902 prekršaja tokom akcije pojačane kontrole saobraćaja koja je sprovedena na teritoriji države.
Putevi Srbije: SMS prevara o nenaplaćenoj putarini ili prekoračenju brzine
09.01.2026.•
0
Javno preduzeće "Putevi Srbije" ponovo je skrenulo pažnju na SMS poruke koje stižu građanima sa ciljem da budu prevareni.
Sneg i led "odsekli" delove Srbije - bez struje i grejanja danima, vanredna situacija u više opština
09.01.2026.•
7
U Srbiji je danas najhladniji dan od početka zime, obilne snežne padavine i niske temperature izazvale su brojne probleme u snabdevanju električnom energijom i grejanjem i doveli su do vanrednih situacija u više opština.
Trideset osoba evakuisano u Srbiji od početka jakih snežnih padavina
09.01.2026.•
0
Od početka jakih snežnih padavina u Srbiji evakuisano je 30 osoba, saopštila je Vlada Srbije.
Osuđeni silovatelj iz Sombora čuva Ćacilend
09.01.2026.•
20
Miroslav Suvalj iz Sombora, koji u sredu nije dozvolio ekipi televizije N1 da uđe u Pionirski park, osuđivan je pred Višim sudom u Somboru za više krivičnih dela.
PIO: Osnovice za penzijsko osiguranje od januara skuplje za 11,6 odsto
09.01.2026.•
4
Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) saopštio je da od uplate za januar 2026. godine važe nove osnovice osiguranja, koje su 11,6 odsto više u odnosu na prošlu godinu.
Ponoš: Vučić će Amerikancima isporučivati druge da bi sačuvao sebe
09.01.2026.•
6
Predsednik stranke Srbija centra (SRCE) Zdravko Ponoš komentarisao je reči Aleksandra Vučić da je SNS pokazala snagu, "jer niko nije prešao na drugu stranu tokom protesta".
Ivanka Popović: Saradnja je važnija od jedne ili više lista koje se protive vlasti
09.01.2026.•
1
Bivša rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović ocenila je da je saradnja opozicionih aktera ključna za pobedu na potencijalnim izborima.
Licitiranje datumima, kampanja uveliko traje: Kad će izbori?
09.01.2026.•
18
Proleće 2026, oktobar, novembar, decembar… gotovo svi meseci su u opticaju i opet - ništa se ne zna. Izbori kao da su stalno na pragu, ali datum i dalje niko ne može sa preciznošću da navede.
RHMZ izdao upozorenje zbog mraza i ledene kiše
09.01.2026.•
0
Republički hidrometeorološki zavod izdao je upozorenje za petak, 9. januar, za teritoriju Srbije.
Švajcarski list: Srbija nije Jugoslavija, a Vučić nije Tito
08.01.2026.•
23
Srbija je godinama balansirala između EU, SAD, Rusije i Kine. Rat u Ukrajini, sankcije i energetski pritisci sada su ozbiljno uzdrmali tu politiku, piše švajcarski list.
Dve devojke povređene kada su pale sa sanki koje je vukao automobil
08.01.2026.•
2
Policija je u Kraljevu uhapsila meštane L.P. (19) i Đ.J. (35) osumnjičene da su izazvali udes u kojem su povređene dve maloletnice, saopštio je MUP Srbije.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - da se smrzneš
08.01.2026.•
14
Za nama je 450 izdanja 021.rs dnevno kviza. Nastavljamo dalje.
Kamion udario pešaka koji je išao kolovozom jer trotoar nije očišćen od snega
08.01.2026.•
4
U Loznici je danas kamion udario pešaka koji je hodao kolovozom.
Fondacija Slavko Ćuruvija: Tražimo odgovornost za poraz pravosuđa u slučaju Ćuruvija
08.01.2026.•
2
Fondacija Slavko Ćuruvija je pozdravila presudu Vrhovnog suda kojom je utvrđeno da je presuda u procesu za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije doneta uz bitne povrede krivičnog postupka.
Ministarstvo finansija: Od početka godine izdato više od 44.000 elektronskih otpremnica
08.01.2026.•
0
Ministar finansija Siniša Mali ocenio je da sistemi e-otpremnice i e-bolovanje, koji su pušteni u rad početkom godine, odlično funkcionišu.
Poverenik: Izvođenje omalovažavajućih pesama nije prihvatljivo
08.01.2026.•
12
U prazničnim emisijama na pojedininim medijima bliskim vlasti, u kojima su gostovali visoki državni zvaničnici, izvođene su uvredljive pesme.
Šta piše u optužnici protiv Selakovića: Tužilaštvo traži tri godine zatvora za ministra
08.01.2026.•
8
Okrivljeni u slučaju Generalštab terete se za falsifikovanje isprave i zloupotrebu službenog položaja.
U Majdanpeku proglašena vanredna situacija
08.01.2026.•
0
U Majdanpeku je proglašena vanredna situacija zbog problema izazvanih snegom, posebno sa snabdevanjem strujom.
Elektrodistribucija: Nove padavine izazvale nove kvarove na mreži
08.01.2026.•
0
Elektrodistribucija Srbije je saopštila da ekstremni vremenski uslovi na području Loznice, Krupnja, Malog Zvornika i okoline otežavaju normalizaciju snabdevanja strujom iako su pojačane ekipe montera danonoćno na terenu.
Komentari 26
MK
Pa Vi Djoko niste kometentni da pišete o Sbima, kad ne znate ni ko tu spada. Lužički Srbi su zapadni Sloveni, svrstali ste ih u Srbe po logici po kojoj verovatno i Slovence i Slovake smatrate za isti narod! Ju-ju, toliko neznanja na jednom mestu!
A otkud znate da Srba iz Mađarske nije bilo?
Lepi cane
zzz
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar