
Na današnji dan pre 33 godine počeo raspad Jugoslavije
Raspad Jugoslavije formalno je započeo 25. juna 1991. kada su skupštine Slovenije i Hrvatske (tada Narodna skupština, danas Državni Zbor Slovenije, i Sabor Hrvatske) proglasile otcepljenje od SFRJ.

Foto: 021.rs
Pošto je potom počelo zaposedanje graničnih prelaza i uklanjanje obeležja Jugoslavije, usledila je intervencija saveznih tela.
Savezno veće Skupštine SFRJ istog dana, 25. juna 1991, proglasilo je odluke o separaciji ništavnim.
Vlada SFRJ, odnosno Savezno izvršno veće, kako je glasio zvaničan naziv, saglasila se sa odlukom Saveznog veća Skupštine Jugoslavije i donela odluku o slanju formacija koje je trebalo da ovladaju graničnim prelazima prema Mađarskoj, Austriji i Italiji, i takođe da onemoguće postavljanje graničnih oznaka prema Hrvatskoj.
Zvanično, odluka SIV-a o intervenciji, objavljena je sutradan, 26. juna. Potpisnik je bio predsednik SIV-a Ante Marković. U međuvremenu pripadnici Teritorijalne odbrane i policije Slovenije preuzeli su granične punktove uklonivši obeležja Jugoslavije. Formalnom otcepljenju prethodio je niz događaja koji su ukazivali na potonji razvoj.
U Srbiji je posebno teško primljeno obraćanje čelnika komunista Slovenije Milana Kučana, 27. februara 1989. kada je on tokom govora na skupu u Cankarjevom domu podržao zahteve štrajkača u rudniku Stari trg u Trepči, na severu KiM. Tadašnji štrajk rudara, kosmetskih Albanaca, bio je motivisan isključivo političkim motivima, odnosno bio je izraz protivljenja ustavnim promenama unutar Srbije.
Kučan je tada insistirao "da rudari u Starom trgu brane Jugoslaviju" pozivom na očuvanje prethodnog statusa pokrajine Kosovo. Po tumačenju separatista ustavne promene u Srbiji bile su narušavanje tekovina AVNOJ.
Separaciji je takođe prethodio raspad Saveza komunista Jugoslavije tokom 14. vanrednog kongresa SKJ, koji je održavan u Beogradu od 20. do 22. januara 1990. Delegacija Slovenije je uveče 22. napustila kongres, a za njom i delegacija Hrvatske.
Usledili su višestranački izbori u Sloveniji 8. aprila, a u Hrvatskoj 22. aprila, odnosno 6. maja 1990, kada je HDZ preuzela vlast u Zagrebu. Referendum o nezavisnosti Slovenije održan je 23. decembra 1990, a Hrvatske 19. maja 1991. Ogromna većina izašlih, na tendenciozno postavljena referendumska pitanja, izjasnila se za separaciju.
Poslanici Skupštine Slovenije 6. marta 1991, doneli su odluku o obustavi slanja regruta iz Slovenije u JNA. Već 23. marta Ministarstvo odbrane u Ljubljani zatražilo je da JNA napusti Sloveniju u roku od tri meseca. Otcepljenju je prethodio i sastanak predstavnika Slovenije i Srbije održan u Beogradu 24. januara 1991. godine. Slobodan Milošević i Milan Kučan su se tada saglasili "da Srbija neće praviti teškoće Sloveniji ako odluči da se odvoji saglasno pravu Slovenaca na samoopredeljenje do odvajanja".
Jedinice Pete vojne oblasti na čijem čelu se tada nalazio general pukovnik Konrad Kolšek popodne 26. juna, sutradan po proglašenju separacije, a na osnovu odluke Savezne skupštine i Vlade, započele su akciju preuzimanja graničnih punktova.
Pripadnici JNA iz Ilirske Bistrice, njih približno 350, sa 11 tenkova, krenuli su put granica Jugoslavije. Sutradan, 27. juna, upućeni su i pripadnici savezne milicije i carine, njih 730. Ukupno, JNA je anagažovala nepunih 2.000 vojnika sa približno stotinu oklopnih vozila ili tenkova. Naređenje je bilo da se oružje može upotrebiti samo izuzetno.
Pucnji pripadnika Teritorijalne odbrane Slovenije u vojnike JNA 27. juna 1991. godine označili su konačni kraj Jugoslavije. Bio je to početak desetodnevnog oružanog sukoba u Sloveniji i, pokazalo se, nestanak SFRJ.
Džejms Bejker, čelnik diplomatije SAD, državni sekretar, boravio je u Beogradu 21. juna, uoči separacije Slovenije i Hrvatske. Bejker je tada naglasio da Vašington neće tolerisati nikakvu promenu međurepubličkih granica niti upotrebu sile, odnosno JNA. Bilo je to jasno upozorenje da se zvanični Vašington protivi upotrebi vojske protiv separatista. U vreme proglašenja otcepljenja ukupan sastav oružanih formacija Slovenije, dakle Teritorijalne odbrane i policije bio je oko 35.000 ljudi.
Slovenačka TO i policija zaprečile su puteve odnosno kolone vozila JNA, opkolile objekte vojske i odmah upotrebile oružje, počev od 27. juna, širom Slovenije. Vojska se, inače, nije kretala u borbenom poretku nego u marševskim kolonama.
Pojedini pripadnici JNA koji su se predavali pobijeni su. Helikopter JNA je oboren. Zadatak zauzimanja graničnih prelaza od strane JNA je ostvaren tokom 27. juna, osim delom prema Austriji. Međutim, napadi slovenačkih formacija su potom bili još jači.
Tadašnja Evropska Zajednica 28. juna 1991, objavila je obustavu ekonomske saradnje odnosno pomoći Jugoslaviji. Iz Brisela su upućeni Đani de Mikelis, Hans van den Bruk i Žak Post, kao pregovarači, posrednici. Takozvane dobre usluge EZ podrazumevale su tada zahtev da se obustavi upotreba sile, da Stjepan Mesić bude izabran za predsedavajućeg Predsedništva Jugoslavije a da Slovenija i Hrvatska zamrznu separaciju na tri meseca.
Vrh JNA zatražio je 1. jula od Predsedništva Jugoslavije dozvolu da se sa ograničene operacije pređe na potpunu intervenciju, čemu bi sledila vojna uprava u Sloveniji.Pošto je rukovodstvo Srbije odbilo da podrži predlog JNA bilo je jasno da ozbiljnog otpora separaciji Slovenije neće biti. Veliki konvoj tenkovskih i oklopnih jedinica koji je krenuo iz Beograda 3. jula bio je samo demonstracija sile. Stacioniran je na više lokacija u Sremu.
Oružani sukob u Sloveniji trajao je od 27. juna do 6. jula. Sporazumom na Brionima 7. jula 1991. godine kojem su posredovala trojica diplomata Evropske Zajednice određen je moratorijum na separaciju tokom tri meseca. Zvanični Beograd je tvrdio da je u Sloveniji poginulo do 45 pripadnika JNA (44 izvesno), a Ljubljana da je poginulo 37 pripadika JNA, 18 Slovenaca i 6 stranaca, među njima dvojica austrijskih novinara. Više od 300 lica je ranjeno.
Predsedništvo SFRJ 18. jula 1991. donelo je odluku o "premeštanju jedinica JNA sa teritorije Slovenije". Pritom je formalno navedeno da se time "ne prejudicira buduće uređenje odnosa u Jugoslaviji" pa navodno ni teritorijalna celokupnost.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO: Blokade u Novom Sadu, Beogradu, Nišu i Kragujevcu
04.07.2025.•
0
Protesti zbog policijske brutalnosti danas se organizuju u Novom Sadu, Beogradu, Nišu i Kragujevcu.
MUP: Blokade nezakonite, policija će podnositi prijave
04.07.2025.•
0
MUP je saopštio da su blokade raskrsnica nezakonite.
VIDEO Vučić upozorio da se ne blokiraju gradovi: "Kao Boga vas molim ..."
03.07.2025.•
17
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je večeras građane na mir i uputio molbu "da se ne ruši Srbija", jer, kako je rekao, "oni koji to žele ne mogu da je pobede".
Komesarka EU za proširenje: Pratimo izveštaje o prekomernoj upotrebi sile
03.07.2025.•
5
Komesarka Evropske unije za proširenje Marta Kos saopštila je da EU "prati izveštaje o prekomernoj upotrebi sile protiv demonstranata u Srbiji".
Advokat Luka Vodinelić zadobio teške povrede i frakture tokom intervencije žandarmerije kod Pravnog
03.07.2025.•
6
Advokat Luka Vodinelić zadobio je teške povrede, frakture i prelome, tokom intervencije žandarmerije ispred Pravnog fakulteta u Beogradu, potvrdila je njegova majka, profesorka Vesna Rakić Vodinelić.
VIDEO: Građani, studenti i bajkeri blokirali raskrsnicu ispred Pravnog fakulteta u Beogradu
03.07.2025.•
0
Ispred Pravnog fakulteta u Beogradu oko 20 časova počelo je okupljanje studenata i građana u znak protesta zbog sinoćnjeg incidenta u kom je privedeno oko 30 studenata tog fakulteta.
Preminuo student ETF-a, tužilaštvo se oglasilo zbog dezinformacija
03.07.2025.•
8
Dvadesetdvogodišnji student Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu preminuo je 2. jula.
Zastitnik građana: Četvoro od 13 uhapšenih građana pretrpelo neki oblik fizičkog nasilja
03.07.2025.•
2
Institucija Zaštitnik građana saopštila je da je četvoro od 13 uhapšenih građana u toku blokada sa kojima je obavljen razgovor u policijskim stanicama pretrpelo neki oblik fizičkog nasilja.
Udruženje FemPlatz: Smeniti ministra pravde, Vučić da podnese ostavku
03.07.2025.•
7
Udruženje "FemPlatz" zatražilo je smenu ministra pravde Nenada Vujića i hitnu ostavku predsednika republike Srbije Aleksandra Vučića.
Expo se širi: Sprema se seča stotina stabala na beogradskom Ušću
03.07.2025.•
10
Narednih dana se priprema seča stotine stabala na Ušću sa novobeogradske strane zbog potrebe manifestacije Expo 2027, saznaje organizacija Ministarstvo prostora.
Advokatska komora Beograda: Policija upotrebila brutalnu silu prema studentima Pravnog fakulteta
03.07.2025.•
1
Advokatska komora Beograda osudila je to što je, kako je ocenila, policija u sredu uveče "upotrebila brutalnu silu" prema studentima Pravnog fakulteta.
AP: Tenzije u Srbiji porasle od subote, Vučić pojačava pritisak u nameri da suzbije proteste
03.07.2025.•
2
Američka agencija Asošiejted pres javila je da su tenzije u Srbiji porasle od subotnjeg protesta na poziv studenata.
FOTO, VIDEO: "Pijanista" naslikao mural Novaku koji "pumpa"
03.07.2025.•
4
Beogradski umetnik i aktivista Andrej Josifovski, poznatiji kao "Pijanista", ovekovečio je momenat sa Vimbldona kada Novak Đoković "pumpa".
Delegacija EU u Srbiji: Očekujemo efikasnu i kredibilnu istragu o navodima upotrebe prekomerne sile
03.07.2025.•
6
Delegacija Evropske unije u Srbiji saopštila je danas na društvenoj mreži Iks da pomno prati situaciju i da poziva na izbegavanje eskalacije tenzija, kao i da osuđuje akte nasilja.
Studenti Marčetić i Radovanović pušteni nakon saslušanja
03.07.2025.•
1
Student Nikola Marčetić pušten je nakon saslušanja, a priveden je prethodnog dana na blokadama u Zemunu. Ni njemu, kao ni studentu Ivanu Radovanoviću, nije određeno zadržavanje.
Vlada Srbije usvojila upisne kvote za fakultete, na budžetu skoro 29.000 studenata
03.07.2025.•
1
Vlada Srbije usvojila je odluke o kvotama za upis u akademsku 2025/26. godinu po kojima će iz budžeta biti finansirano 28.977 studenata.
Sindikat sudske vlasti osudio pokušaj upada policije na Pravni fakultet i napade na pravnike
03.07.2025.•
0
Glavni odbor Sindikata sudske vlasti saopštio je da osuđuje brutalni pokušaj nasilnog upada policije na Pravni fakultet u Beogradu i fizičke i psihološke napade na kolege pravnike i akademsko osoblje.
Pašalić: Dve ekipe zaštitnika gradjana u poseti uhapšenim gradjanima
03.07.2025.•
1
Zaštitnik gradjana Zoran Pašalić izjavio je da su dve ekipe zaposlenih u toj instituciji u poseti svim policijskim stanicama u kojima se nalaze uhapšeni zbog učešća u blokadama saobraćajnica.
Može li policija da "isprati" pokretne blokade širom zemlje: Trčanje od raskrsnice do raskrsnice
03.07.2025.•
24
Hapšenja studenata zbog sumnji da su počinili više dela protiv ustavnog uređenja, prouzrokovala su i novu formu protesta koja je počela u nedelju popodne u Zemunu.
Komentari 8
predrag
Sad smo tu gde smo, dno dna .. zbog pohlepe, snova nepismene bagre uklj. akademike.
Totalno nesposobni, neuki i primitivni - zato smo je raspali.
Uz pomoc Amerike, naravno.
Svatko je dobio
Rasa sa salasa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar