Paralelni svetovi Srba i Mađara
"Svi žive svoju svakodnevicu u sopstvenim malim mikrosvetovima. Zna se da Srbi vikendom idu u ovaj disko, Mađari na žurke u privatnim kućama i da i u gradu postoje takvi kafići koje mladi Mađari ne posećuju", navodi list u svom komentaru. Mađar so ocenjuje da je to posledica poslednjih 20 godina koje su bile "pune nacionalne netrpeljivosti, odbojnosti, sumnjičavosti i straha", tokom kojih su se, kako se navodi, nadležni trudili da prikriju da između mladih ima konflikata na nacionalnoj osnovi.
List navodi da Ministarstvo prosvete Srbije nije uzelo u obzir inicijativu koju je subotička lokalna samouprava prvi put formulisala pre tri godine, a prema kojoj mađarski jezik treba da bude izborni predmet u srpskim odeljenjima. Danas deo srpskih đaka u Subotici fakultativno uči mađarski jezik, u nižim razredima više njih, a posle se interesovanje osipa, osim ukoliko roditelj i sam učenik ne procene da budućem izabranom pozivu, budućim poslovnim vezama sa Mađarskom i znanje mađarskog jezika može dobro da dođe, navodi "Mađar so".
List podseća da je ostala bez odgovora i inicijativa Nacionalnog saveta Mađara da se reformiše nastava srpskog jezika u osnovnim i srednjim školama i to tako da treba primeniti metode slične onima koje se primenjuju u nastavi stranih jezika, jer su se one pokazale kao najefikasnije. "Ukoliko ima primera da učenici srpske i mađarske nacionalnosti u Subotici međusobno razgovaraju na engleskom jeziku, onda je to sramota čitavog društva", konstatuje "Mađar so".
Komentari 17
Novosadjanin
E sad, žalosno je videti neke njene dalje rođake koji NATUCAJU Srpski gore, mnooogo gore od kralja... Realno, toj deci je SUŽEN krug poznavanja ljudi, provoda, posla... SVEGA... Meni je to ravno rođenju bez jedne ruke...
Moja deca će morati znati Mađarski jer imaju tu krv i tako treba da bude...
Scotch Bonnet
Mare
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar