
Zbog čega se vlast i opozicija prepucavaju oko toga ko je doveo Rio Tinto?
Priča o eksploataciji litijuma poslednjih dana se prelila jednim delom i na "prepucavanje" predstavnika vlasti i opozicije o tome ko je uopšte dao dozvolu kompaniji Rio Tinto da počne iskopavanje.
Tako je jedna u ovom tenutku ne tako bitna stvar - ko je zapravo doveo Rio Tinto - u Srbiji ispunila prostor u kome bi trebalo da se bavi mnogo važnijim pitanjima, prenosi NIN.
U nedostatku prave, istinske debate i spletu međusobnih optužbi ostaju prikrivene ključne dileme, koje se tiču zakonskog okvira samog projekta, njegovih ekonomskih benefita, ali i posledica po životnu sredinu, kako Loznice i okoline, tako i cele Srbije.
Pitanje eksploatisanja litijuma u Srbiji vraćeno je u epicentar pažnje nedavnom odlukom Ustavnog suda da proglasi neustavnom Uredbu Vlade Srbije kojom je projekat otvaranja rudnika litijuma u dolini reke Jadar obustavljen.
I dok vladajuće strukture u Srbiji na jednom koloseku vuku poteze u smeru ostvarivanja projekta "Jadar", sve horski ističući da je zdravlje prioritet, na drugom optužuju sadašnju opoziciju da je Srbija za vreme demokratskih vlasti dala dozvolu Rio Tintu za istraživanje rudnog zemljišta u Loznici. Sa druge strane, predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas tvrdi da je on i tada bio u opoziciji, jer je na vlasti bila Demokratska stranka Srbije, te se oni nisu za tako nešto ni pitali.
Đilas je takođe upitao zašto, ako je litijum neverovatno dobra stvar za Srbiju, sadašnji režim napada prethodne vlasti za koje tvrdi da su dovele Rio Tinto. Predsednica Narodne Skupštine Ana Brnabić mu je na to odgovorila da niti hvali, niti kudi bivše vlade kada je reč o projektu rudnika litijuma, već samo ukazuje na, kako kaže, "brutalno političko licemerje sadašnje opozicije".
Populistički "ključ u ruke"
Profesor Fakulteta političkih nauka Bojan Vranić kaže za NIN da je sukob vlasti i opozicije oko toga ko je kriv jedna "duboko politizovana tema" i da ima nameru da skrene pažnju sa tehničkih detalja oko rudarenja litijuma.
"Vladajućim partijama politizacija odgovara jer time biračima daju populistički "ključ u ruke" da je sve to deo pragreha bivšeg režima. Opozicija, opet, ne uspeva da uhvati SNS u sopstvenu zamku, jer, ako se zaista bore protiv svega lošeg iz prošlosti, kako to da nisu ukinuli projekat i oduzeli dozvole? Naravno, to bi zahtevalo da opozicija prizna da je bilo grešaka u periodu 2001-2012. Ali možda je iskrenost upravo ono što nedostaje onim biračima koji apstiniraju. Jer, oni koji glasaju, prilično jasno zauzimaju strane, i dalje polarizovanje samo učvršćuje glasačke navike", objašnjava Vranić.
On dodaje da nedostatak debate oko Rio Tinta i rudarenja jadarita najviše pogoduje SNS-u. Međutim, Vranić ne veruje da bi otvorena debata zaustavila projekat, već su naprednjaci više nesigurni u kom pravcu bi on trebalo da ide.
"Mi vidimo miks signale, te ide se na klasično rudarenje sirovina, te može, ali samo ako se prave baterije, te EU je "zla", te EU je garant ekološke bezbednosti, nema povezivanja rudarenja litijuma sa proizvodnom električnih automobila u Kragujevcu, itd. Dosadašnja praksa (Beograd na vodi, Ekspo) pokazuje da kada je SNS siguran oko mega projekata, donosi leks specialis. Za sada, sve se zadržava na uredbama i prepušta lokalnoj samoupravi (koja je skoro pa pod linčom), odnoso derogira se odlučivanje nižim aktima. Tako da, jeste paravan, ali ni oni koji su ga okačili nisu sigurni šta su sakrili", objašnjava Vranić.
"Komunikacijski zapuštena" tema
Izvršni direktor CeSID-a Bojan Klačar kaže za NIN da je sve u vezi sa Rio Tintom bitno, pa i sama komunikacija političara.
Prema njegovim rečima, pitanje projekta Jadar je "suštinski" političko i strateško pitanje. Strateško zato što se ne tiče isključivo Srbije, već i Evropska unija pridaje veći značaj toj temi, a političko zato što se bavi jednom strateškom oblašću – rudarstvom.
"Sve izjave u medijima i svaka komunikacija je važna zato što svaku politiku mora da proprati i način kako se ta politika predstavlja javnosti. Ta prepucavanja zapravo su komunikacija i vlasti i opozicije sa svojim biračima u kojoj jedna strana pokušava da ukaže da njena odgovornost nije dominantna ili nije jedina po pitanju litijuma, to radi vladajuća stranka. Sa druge strane opozicija želi da se politički opere od takve odgovornosti zato što se u poslednjih nekoliko godina manje-više plebiscitarno čitava opozicija odlučila da bude protiv tog projekta i ne žele da budu na bilo koji način povezani sa tim projektom. Komunicirati jednu ovakvu temu je veoma teško. Tema je velika, složena i tiče svih ljudi. Ne možemo da kažemo 'u redu to se tiče samo Zapadne Srbije'. To je tema koja će definitivno da dotakne sve, i pozitivne i negativne strane iz tog projekta, koji god scenario da bude", objašnjava Klačar.
Reč je, dodaje, o temi koja je "komunikacijski zapuštena", pa je sada prilika da se, makar i na ovaj način, ideja kopanja litijuma, sa svim prednostima i manama, ljudima približi. Kako on procenjuje, ovakvim prepucavanjem između vlasti i opozicije funkcioneri SNS-a pokušavaju da se obrate opozicionim biračima da im poruči 'zašto zamerate samo nama kada ljudi za koje vi glasate nisu imali ništa problematično sa tim projektom, dok su bili na vlasti'. Međutim, druga je taktika u obraćanju svojim biračima.
"U medijima koji su bliski vladi, vladajuća stranka pozitivno komunicira efekte kopanja litijuma, čak i retko koriste termin Rio Tinto, već više kažu litijum, više govore o pozitivnim efektima, nego o samoj kompaniji, koja je izašla na loš glas. U danima ispred nas ta komunikacija će se širiti. Vodiće se računa šta se govori u mejnstrim medijima, šta se govori u nekim možda manjim medijima, koje će teme biti u debatama, koje će teme biti u parlamentu. Zato što je to zaista jedna ogromna tema u kojoj se mora segmentirati grupa kojoj se obraćate. Opozicija na drugoj strani će uvek na tu kampanju odgovarati jakim odbrambenim stavom i kritikovaće i projekat i tu odluku, zato što je opozicija stavila sve karte protiv tog projekta, još od prvog dana. To im u suštini smanjuje manevarski prostor u komunikaciji", kaže Klačar.
Suštinski (ne)važno
Aleksandar Ivković, urednik portala European Western Balkans kaže za NIN da suštinski nije važno ko je doveo Rio Tinto, jer nije u pitanju ireverzibilan proces.
Naime, to što je bivša vlast dovela Rio Tinto i dozvolila im istraživanje 2004. godine, ne znači da sadašnja vlast mora po automatizmu da izda dozvolu za eksploataciju litijuma. On dodaje da postoji zakonska procedura kako se ta dozvola izdaje i ona zavisi, između ostalog, od kvaliteta zahteva koji se podnosi. Za ocenu toga da li je zahtev za eksploataciju litijuma valjan odgovorna je sadašnja vlast, dodaje.
"Međutim, ne iznenađuje to što sadašnja vlast sada pokušava da prebaci odgovornost na bivšu. Srpska napredna stranka u poslednjih 12 godina za mnogobrojne stvari - ekonomiju, Kosovo, izborne uslove i druge - prebacuje odgovornost na bivšu vlast, iako je period kada je ona vladala sada već vrlo daleko. Ali, očigledno i dalje u percepciji pristalica SNS-a postoji snažna linija podele na sadašnju i bivšu vlast koja se uspešno koristi - a mislim da je ova komunikacija oko toga ko je doveo Rio Tinto prvenstveno i namenjena pristalicama vlasti koji se kolebaju oko podrške projektu. Cilj je da se njihovo eventualno protivljenje amortizuje", objašnjava Ivković.
Projekat Jadar
Ustavni sud je u odluci kojom je oglasio neustavnim uredbu Vlade o stopiranju projekata Jadar, dao i kratku hronologiju ovog projekta, koji je formalno pokrenut 2001. godine osnivanjem privrednog društva Rio Sava Eksplorejšn d.o.o. Beograd.
Ministarstvo rudarstva je 2004. godine prvi put donelo rešenje kojem se Rio Savi dozvoljava izvođenje primarnih geoloških istraživanja minerala Jadarita. Ovo odoborenje, ustanovio je Ustavni sud, produžavano je 2005, 2007, 2008, 2009, 2011, 2013, 2016. i 2018. godine. Istraživanja su završena početkom 2020. godine.
Dok su primarna istraživanja još uvek bila u toku, Vlada Srbije je 2017. godine donela Odluku o izradi prostornog plana za projekat Jadar, što je bio prvi korak koji je rezultovao donošenjem Uredbe Vlade o prostornom planu iz 2020. godine.
U januaru 2022. godine, pod pritiskom ekoloških protesta i blizine predsedničkih i parlamenarnih izbora, Vlada je ukinula svoju uredbu. Najzad, prošle nedelje je Ustavni sud oglasio neustavnim tu uredbu iz januara 2022. godine, a Vlada je nekoliko dana kasnije ponovo pravno "oživela" sopstvenu uredbu iz 2020. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Užičani blokirali magistralu, protesti i u drugim gradovima
15.07.2025.•
0
Građani Užica večeras su blokirali magistralni put ka Zlatiboru, a protesti se održavaju i u Beogradu, Nišu, Čačku i Zrenjaninu.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - moglo je i gore
15.07.2025.•
6
Ako je nešto izvesno, to je novi 021.rs dnevni kviz svakog dana.
Zemljotres kod Gornjeg Milanovca
15.07.2025.•
0
Zemljotres jačine 3,2 stepena po Rihterovoj skali pogodio je danas posle podne Gornji Milanovac.
Kamioni na granici čekaju do sedam sati
15.07.2025.•
0
Putnički automobili čekaju oko 20 minuta za izlaz iz Srbije na graničnom prelazu Preševo.
Zbog otkrivene bakterije, Institut za majku i dete vodu za pacijente obezbeđuje donacijama građana
15.07.2025.•
1
Deca koja se leče u beogradskom Institutu za majku i dete "Dr Vukan Čupić" već danima primaju donacije u flaširanoj vodi koju donose građani, prenosi Nova.rs.
Podignuta optužnica zbog požara u Domu za stare u Barajevu
15.07.2025.•
0
Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je podiglo optužnicu protiv tri odgovorne osobe Doma "Ivanović" u Barajevu, u kom je u požaru, 20. januara ove godine, stradalo 11 korisnika doma.
Tužilaštvo naložilo MUP-u da identifikuje policajce koji su studentkinju vukli za kosu
15.07.2025.•
9
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu naložilo je MUP-u da utvrdi identitet policajaca koji su vukli za kosu studentkinju tokom nedavne blokade saobraćaja ispred beogradskog Pravnog fakulteta.
Osumnjičen za izazivanje opšte opasnosti: Cisterne sa fenolom držao parkirane pored puta
15.07.2025.•
0
Policija je u Lazarevcu uhapsila V.R. (54), osumnjičenog za krivično delo izazivanje opšte opasnosti.
U požaru u domu u Barajevu stradalo 11 osoba: MUP znao za nedostatke, ali objekat nije zatvoren
15.07.2025.•
2
Uprava za vanredne situacije MUP-a Srbije još krajem 2018. godine utvrdila je niz nepravilnosti i nedostataka u zaštiti od požara u domu "Ivanović", ali nikada nije naložila da dom bude zatvoren.
Slogan ovogodišnjeg Prajda u Beogradu biće "Za porodicu"
15.07.2025.•
3
Beograd Prajd 2025. održaće se pod sloganom "Za porodicu", a u fokusu ovogodišnje kampanje biće pravo LGBTI+ osoba da biraju i zasnivaju porodice koje su priznate od strane zakona, saopštili su organizatori.
Sve bliže jubilarnom 50. pokušaju: Ništa od Skupštine Kosova ni iz 47. puta
15.07.2025.•
0
Poslanici Skupštine Kosova 47. put nisu izabrali komisiju za tajnog glasanje za izbor predsednika parlamenta čime nije konstituisan parlament.
Američki politikolog: Srbija treba da bude srećna što ima litijum
15.07.2025.•
15
Jedno od najvećih nalazišta litijuma u Evropi nalazi u Srbiji, ali je o tom projektu plasirano mnogo dezinformacija, stigme i straha, rekao je američki politikolog i strateg Metju Kronig.
Sutra veliki sastanak opozicije i organizacija: Ko će se sve odazvati pozivu Aleksića i šta je tema?
15.07.2025.•
27
Iako su pozivi na jedinstveni front opozicije poslednjih godina prerasli u svojevrsnu mantru, bliža koordinacija stranaka koje se suprostavljaju vlasti i društvenih subjekata slične orijentacije je uporno izostajala.
Počela naplata putarine na deonici Pakovraće - Požega
15.07.2025.•
2
Putarina se od danas, 15. jula naplaćuje na novoj deonici Pakovraće - Požega, potvrđeno je Tanjugu u Putevima Srbije.
Kako Vučić gaslajtuje sopstveni narod: Analizirana 232 njegova obraćanja
15.07.2025.•
1
Portal Istinomer analizirao je 232 TV obraćanja predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Sindikat prosvetara: Smanjiti broj učenika po odeljenjima, svake godine sve manje đaka i škole se gase
15.07.2025.•
12
Članica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) Mirjana Gašić ocenila je da bi trebalo smanjiti broj učenika po odeljenjima.
Dogovoren novi iznos minimalca u Srbiji od 1. oktobra
15.07.2025.•
44
Minimalna cena rada u Srbiji od oktobra će biti veća za 9,4 odsto i iznosiće više od 500 evra, dogovoreno je na sednici Socijalno-ekonomskog saveta (SES) Srbije.
Policija legitimisala skoro 120 osoba, jednu privela: Nigde nema blokada
15.07.2025.•
1
Policija je protekle noći legitimisala 119 osoba, dok je jedna osoba privedena.
Porodica studenta FTN-a kog je pretukla policija: Pustite našeg sina, ili ćemo javno prozvati sve nadležne
15.07.2025.•
10
Porodica Luke Mihajlovića, studenta FTN-a kog je prebio i teško povredio žandarm nakon protesta u Beogradu 28. juna, uputila je apel javnosti u kom zahteva da se povuku optužbe protiv njega.
Da bi je opljačkala sa saučesnicom: Na ulici u Beogradu ubola devojku nožem u leđa
15.07.2025.•
2
Beogradska policija uhapsila je S. M. (19) zbog pokušaja teškog ubistva.
Problem koji se ponavlja svakog leta: Stotine krava i konja na Suvoj planini bez vode
15.07.2025.•
10
Stotine krava i konja na Suvoj planini ponovo je ostavljeno bez vode, a stočarima Suve planine neshvatljivo je da država ne pronalazi rešenje za problem koji se iznova ponavlja gotovo svake godine.
Komentari 14
rale
Бака
Mark
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar