
Poslanik Bundestaga: Nemačka i EU ne mogu da garantuju standarde iskopavanja litijuma u Srbiji
Poslanik nemačkog parlamenta Josip Juratović rekao je da Nemačka i EU ne mogu garantovati standarde iskopavanja litijuma u Srbiji.
On je dodao da je ključno pitanje da li su njene institucije dovoljno jake da vrše nadzor nad tim standardima.
"Mišljenja sam da u Srbiji nije ključno pitanje da li će se u Srbiji iskopavati litijum ili ne, već da li su institucije Srbije dovoljno jake da vrše nadzor nad tim standardima. Zato je neophodno da narod Srbije, kao i svi ostali narodi Zapadnog Balkana, konačno shvate da su im manipulacije nacionalnih vođa nacionalnim emocijama glavni problem situacije u kojoj se nalaze", rekao je Juratović za Nova S.
Upitan za to što je poseta nemačkog kancelara Olafa Šolca Beogradu, radi potpisivanja sporazuma o strateškom partnerstvu o održivim resursima Srbije i EU, obelodanjena tek uoči njene realizacije, Juratović je rekao da se posete u vezi sa ekonomskim strateškim temama "odvijaju poprilično u tišini".
"Međutim, u ovom slučaju, jedan od razloga neobaveštenosti javnosti je i taktiziranje Aleksandra Vučića, koji i temu iskopavanja litijuma iskorišćava za održavanje na vlasti", rekao je Juratović, koji je insistirao na tome da nije potpisan nikakav sporazum o iskopavanju litijuma već sporazum na osnovu kog su se Srbija i EU "obavezle da trguju gotovim proizvodima, a ne sirovinama."
Prema njegovim rečima, taj sporazum je "zasigurno jedan korak koji će Srbiju približiti EU, iako Srbija u zadnje vreme nije pokazala prevelik interes prema usklađivanju standarda sa EU, pogotovo po pitanju kopenhagenskih kriterijuma, bez kojih Srbija sa ovakvim načinom vladavine ne može ući u EU."
Na pitanje kako Šolc i Nemačka uopšte mogu da garantuju i govore o visokim ekološkim standardima prilikom otvaranja rudnika litijuma, imajući u vidu da Srbija nije članica EU, a i činjenicu da Rio Tinto, koji bi potencijalno kopao u Srbiji, nije nemačka firma, Juratović je odvratio konstatacijom da "ni Nemačka ni EU ne mogu garantovati nikakve standarde bez funkcionalnosti demokratskih institucija u samoj Srbiji."
"Zato je kancelar Šolc jasno naglasio da će se Nemačka u isto vreme maksimalno zalagati da te institucije profunkcionišu, kako bi se ekološki i socijalni standardi poštovali i usaglasili sa standardima EU", rekao je Juratović.
Upitan za kritike nemačke štampe u vezi sa posetom od 19. jula i tvrdnjama nekih od tamošnjih medija da je Šolc spreman da se baci u zagrljaj jednog autokrate zbog litijuma, Juratović je rekao da Srbija "nije prva zemlja autokratskog tipa s kojom su Nemačka i EU prisiljene da sarađuju na ekonomskom planu" ali je ocenio da je svakako i za Srbiju i EU dobro da "sklapaju sporazume na evropskom kontinentu nego, na primer, sa Kinom".
"Nažalost, mi ne odlučujemo kakve će vlade imati zemlje sa kojima moramo sarađivati - o tome odlučuju stanovnici tih zemalja", rekao je Juratović.
Prema njegovim rečima, što se tiče načina vladavine Aleksandra Vučića nad svojim narodom, to pitanje mogu rešiti samo građani Srbije.
"Očigledno mu trenutno savršeno uspeva manipulacija, kako na međunarodnom, tako i na nacionalnom planu, što njemu dalje osigurava vlast, ali na štetu građana Srbije", ocenio je poslanik Bundestaga.
Upitan da li će Nemačka sada žmuriti zbog litijuma na sve ono što je kritikovala u poslednje vreme, uključujući decembarske izbore u Srbiji, Juratović je izneo tvrdnju da "Nemačka i sve demokrate Evrope i dalje ostaju kritični prema režimu Aleksandra Vučića".
"To znači da ćemo i dalje maksimalno pomagati jasnu društvenu i političku alternativu Srbije da dođe do demokratskih institucija sa fer i slobodnim izborima, bez manipulacija od strane trenutne vlasti u Srbiji, kao što smo to doživeli na poslednjim izborima", rekao je Juratović, prema čijoj oceni je neophodno sa Srbija dobije "liberalno demokratsku alternativu".
Ovaj poslanik je tvrdnjom da "EU po svojim načelima nikada nije, niti će tolerisati bilo koji autokratski režim" reagovao na pitanje da li je licemerno da EU toleriše autokrate i pravi dogovore sa njima, dok sa druge strane kritikuje i sankcioniše mađarskog premijera Viktora Orbana, predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana i predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka.
Upitan zašto je Nemačkoj stalo da se litijum iskopava u Srbiji iako ima zalihe te rude u sopstvenoj zemlji, Juratović je rekao da su "resursi EU i Nemačke preslabi da bi pokrili potrebe litijuma", i da je "zato razumljivo da se ti resursi osiguraju i van EU, ali u zemljama koje su potencijalne članice EU, kako bi se osigurali socijalni i ekološki standardi."
Na pitanje da li građani Nemačke podržavaju da se kopa litijum u njihovoj zemlji, Juratović je izneo tvrdnju da "u Nemačkoj to nije, barem ne u javnosti, nacionalno pitanje, već lokalnog karaktera, pri čemu se zasigurno pre svega moraju poštovati ekološki i socijalni standardi Nemačke."
"Mišljenja sam da u Srbiji nije ključno pitanje da li će se u Srbiji iskopavati litijum ili ne, već da li su institucije Srbije dovoljno jake da vrše nadzor nad tim standardima. Zato je neophodno da narod Srbije, kao i svi ostali narodi Zapadnog Balkana, konačno shvate da su im manipulacije nacionalnih vođa nacionalnim emocijama glavni problem situacije u kojoj se nalaze", zaključio je Juratović.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Ministarstvo: Smanjen broj bodova za upis na budžet
17.10.2025.•
0
Ministarstvo prosvete saopštilo je da će biti moguć upis naredne godine studija na teret budžeta sa manje od 48 ESPB bodova.
Sindikati kulture predali Ministarstvu finansija zahteve u vezi sa zaradama
17.10.2025.•
0
Savez samostalnih sindikata Srbije i Granski sindikat kulture, umetnosti i medija "Nezavisnost" održali su protest zbog lošeg finansijskog stanja radnika u kulturi i zahteve predali Ministarstvu finansija.
Kiselina prosuta po autu članice Zeleno-levog fronta u Smederevu
17.10.2025.•
0
Vozilo članice Zeleno-levog fronta iz Smedereva oštećeno je pošto je po njemu posuta kiselina.
EPS-ova struja bi mogla da poskupi za oko 60 odsto na tržištu EU: Moglo bi papreno da košta privredu
17.10.2025.•
5
Prva na udaru finansijskog mehanizma za prekogradnično usklađivanje cene ugljenika bile Elektroprivreda Srbije (EPS), koja snabdeva strujom većinu kompanija.
Tužilaštvo podiglo optužnicu protiv bivše gradonačelnice Niša
17.10.2025.•
0
Više javno tužilaštvo u Nišu podiglo je optužnicu protiv bivše gradonačelnice Niša Dragane Sotirovski, koja se tereti za zloupotrebu službenog položaja.
Radnik na gradilištu Naučno-tehnološkog parka u Nišu pao sa visine, životno ugrožen
17.10.2025.•
2
Muškarac je tokom jučerašnjeg dana pao sa visine na gradilištu u Naučno-tehnološkom parku (NTP) u Nišu.
Tužilaštvo i Vučić se oglasili o Vujadinu Saviću: Istraga o curenju informacija
17.10.2025.•
19
Slučaj bivšeg fudbalera Vujadina Savića privukao je pažnju nakon što su se u javnosti pojavili detalji iz njegovog privatnog života.
Prorektor za nastavu BU: Upisano 12.000 studenata od planiranih 15.000 u novu školsku godinu
17.10.2025.•
2
Na ukupno 106 studijskih programa Univerziteta u Beogradu je u tri upisna roka u školskoj 2025/2026. godini upisano više od 12.000 studenata.
Drugi dan šetnje ka Novom Sadu: Studenti iz Novog Pazara danas pešače ka Baljevcu
17.10.2025.•
1
Studenti iz Novog Pazara nastavili su da pešače ka Novom Sadu.
Dekanica Filološkog fakulteta dobila poziv na saslušanje: Nije organizovana nastava tokom blokada
17.10.2025.•
0
Dekanica Filološkog fakulteta u Beogradu Iva Draškić Vićanović pozvana je na saslušanje pred Prekršajnim sudom.
Uhapšen osumnjičeni za ubistvo u Beogradu, sumnja se da je ubijen Cetinjanin sa Interpolove liste
17.10.2025.•
9
Muškarac koji je ubijen u Beogradu na vodi je Filip Ivanović, Cetinjanin iz kriminalnog miljea, pišu beogradski mediji.
Zaharova: Moskva i Beograd zajedno traže rešenje za prevazilaženje problema sankcija NIS-u
17.10.2025.•
13
Moskva i Beograd nastavljaju zajedničku potragu za optimalnim rešenjem kako bi prevazišli probleme koje je administracija Sjedinjenih Američkih Država napravila sankcijama protiv Naftne industrije Srbije.
Protest danas u Beogradu zbog lošeg materijalnog stanja zaposlenih u kulturi
17.10.2025.•
0
Samostalni sindikat kulture Srbije i Granski sindikat kulture, umetnosti i medija "Nezavisnost" su za danas, 17. oktobra, u Beogradu najavili protest zbog, kako su naveli, lošeg materijalnog stanja zaposlenih u kulturi.
Muškarac ubijen u pucnjavi u Beogradu na vodi
17.10.2025.•
6
Muškarac je ubijen u pucnjavi u Beogradu.
Dimitrijević (CRTA): SNS odbijala naše predloge o biračkom spisku, pa ih pre dolaska Fon der Lajen uvrstila
17.10.2025.•
3
U predlogu SNS-a o biračkom spisku nalaze se i neka rešenja organizacije CRTA koja su predložili još prošle godine.
Koordinatoru Pokreta Tvrđava određeno zadržavanje: Uhapšen tokom skupa u Smederevu
17.10.2025.•
3
Koordinatoru Pokreta Tvrđava u Smederevu Nikoli Krstiću određeno je zadržavanje do 48 sati, nakon čega će biti izveden pred tužioca.
"Odvezane ruke" policiji od Vidovdana: Bezbroj slučaja brutalnosti, nijedan policajac nije odgovarao
17.10.2025.•
25
Otkako su počeli studentski i građanski protesti u novembru prošle godine, javnost je svedočila brojnim slučajevima policijske brutalnosti i prekoračenja ovlašćenja.
Petogodišnje dete stradalo nakon pada u bazen za navodnjavanje
17.10.2025.•
1
Petogodišnje dete stradalo je nakon što je upalo u bazen za navodnjavanje u Ratini kod Kraljeva.
RZS: Stopa rizika od siromaštva u 2024. iznosila 24 odsto
16.10.2025.•
4
Stopa rizika od siromaštva ili socijalne isključenosti iznosila je u 2024. godini u Srbiji 24,3 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS) povodom Svetskog dana borbe protiv siromaštva.
Ministar predstavio nacionalnu čitanku: "Pokriveno sve što utiče na formiranje nacionalne svesti"
16.10.2025.•
37
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković je danas u Aranđelovcu predstavio novu Nacionalnu čitanku "Koreni i krila" namenjenu za treći i četvrti razred osnovne škole.
Komentari 29
Josip
Imre
Nije to Juranovic smislio da treba istinu izneti sta u potpisanom aktu stoji,vec mu je to nalozeno posle dve prespavane noci ovog dokumenta.
/
oni su svesni svoje vlasti za razliku od tebe
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar