Počela primena: Bezbednjaci ne smeju da izdaju stanove kupljene po povlašćenim cenama

Stupile su na snagu izmene Zakona o posebnim uslovima za realizaciju projekta izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti, koje uvode strožu kontrolu korišćenja ovih nekretnina.
Počela primena: Bezbednjaci ne smeju da izdaju stanove kupljene po povlašćenim cenama
Foto: 021.rs
Kako je objavljeno u Službenom glasniku, po novim odredbama, bezbednjaci koji ostvare pravo da kupe stan u skladu sa ovim zakonom, i oni koji su ih već kupili pod povoljnim uslovima, za oko 500 evra po kvadratu, neće moći da tu nekretninu prodaju, izdaju je u zakup, koriste za obavljanje poslovne delatnosti ili stan daju na korišćenje ljudima koji nisu članovi njihove porodice.
 
Ova zabrana biće upisivana kao zabeležba u izvod iz baze podataka katastra nepokretnosti. 
Zabrana traje 10 godina od dana upisa.
 
Stanovi neće smeti da se prodaju deset godina od momenta kupovine.
 
Vlasnik stana koji se ogluši o ove odredbe državi će morati da plati razliku u ceni za svaki kvadrat, odnosno da otkupi stan po tržišnoj ceni u roku od 90 dana kada ga investitor ili Republička direkcija za imovinu Srbije obavesti i naloži uplatu.
 
Ako to ne učini ugovor o kupovini će biti raskinut.
Ukoliko se razlika u vrednosti isplati, pomenuta zabrana prestaje da važi.
 
U novom zakonu piše i da tržišnu vrednost stana određuje pravno lice registrovano za poslove sudskog veštačenja ili ovlašćeni licencirani procenitelj za teritoriju Srbije i njih je potrebno da angažuje investitor ili Direkcija. 
 
Navedeno je i da u slučaju da pripadniku snaga bezbednosti koji je ostvario pravo na kupovinu stana pod povoljnijim uslovima, nakon zaključenja predugovora o kupovini stana, prestane radni odnos, a u roku od 30 dana ne zasnuje ponovo radni odnos u nekom od organa snaga bezbednosti, predugovor se raskida, osim u slučaju prestanka radnog odnosa ostvarivanjem prava na penziju.
 
Ako premine vlasnik, odnosno osoba na koju glasi ugovor o kupovini stana, zakonski naslednik ima pravo nasleđivanja.
 
Stanove po povlašćenoj ceni, za oko 500 evra po kvadratu, metodom "brzi prsti" mogli su da kupe zaposleni ili penzioneri Ministarstva odbrane, Vojske Srbije, MUP, BIA i Ministarstva pravde - Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.
  • Vojnik

    08.08.2024 21:20
    A zašto se ne dele stanovi u Kraljevu i Kragujevcu koji su bili na konkursu u oktobru 2022 godina
  • Branko

    05.08.2024 14:05
    Brzi prsti
    Kakav je to sistem " brzi prsti"? Ko pre devojci? Eto prostora za neviđene malverzacije! A godine staža pripadnika, a socijalni status, stambena situacija, broj članova porodice...eventualne zasluge...?! Koji su kriterijumi u sistemu "brzi prsti"? Neki kockarski, pokeraški...ili mađioničarski? I onda se desi da pripadniku pred penzijom, sa višedecenijskim podstanarskim stažom, porodicom, ne bude dodeljen stan pod povoljnim uslovima jer je neki pripravnik imao "brze prste"
  • Milan

    04.08.2024 20:00
    Izdajem i izdavaću
    Kupio sam stan pod povoljnim uslovima i to 37 kvadrata a imam cetvoroclanu porodicu! Sta mislite,da cemo da zivimo u njemu? Pa prazan nece biti sigurno. Plaćaće mi deo kirije u stanu koji je dostojan coveka. Ja drugo resenje nemam jer je takav sistem dodele bio nakaradan.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Prekinute blokade prelaza ka Kosovu

Ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja saopštio je da su za saobraćaj otvoreni prelazi Brnjak i Merdare, koji su bili zatvoreni u noći između petka i subote.