Komesarijat povodom "Oluje": Naša dužnost je da insistiramo na pravdi i traženju odgovornosti

Komesarijat za izbeglice i migracije Srbije saopštio je danas, povodom 29. godišnjice od hrvatske vojne akcije "Oluja", da je dužnost tog tela da insistira na pravdi.
U saopštenju Komesarijata navodi se da se posledice pogroma, koji je trajao četiri dana, osećaju i danas, kao i da je akcija "Oluja" prouzrokovala progon više od 250.000 Srba i gubitak života oko 1.700 ljudi, dok se više od 700 njih i dalje vodi kao nestalo.
 
Komesarka za izbeglice i migracije Nataša Stanisavljević izjavila je da Srbija nije i neće zaboraviti taj zločin, kao i da u protekle dve decenije, Vlada Srbije i Komesarijat kontinuirano rade na rešavanju problema osoba koje su morale da napuste svoje domove tokom sukoba na prostoru bivše Jugoslavije.
 
"Sećanje na 'Oluju' nije samo podsećanje na tragične događaje iz prošlosti. To je podsećanje na nepravdu koja još traje i na obavezu koju imamo prema žrtvama, naša dužnost je da insistiramo na pravdi, da tražimo odgovornost za počinjene zločine i da nikada ne dozvolimo da se ovakvi događaji ponove", rekla je Stanisavljević.
U saopštenju stoji da je broj izbeglica iz Hrvatske koje su zbrinute do sada u Srbiji oko 28.000 porodica, a iz Bosne i Hercegovine oko 12.000, dok je stambeno zbrinuto 29.207 porodica izbeglica i interno raseljenih lica, a ekonomski osnaženo 23.286 porodica i domaćinstava obezbeđivanjem sredstava za dohodovne aktivnosti.
 
"Srbija je tokom ratnih dešavanja na prostorima bivše SFRJ devedesetih godina primila više od 600.000 ljudi, a još su u statusu izbeglice 24.862 lica, od kojih 17.052 iz Hrvatske i 7.810 iz Bosne i Hercegovine. Broj izbeglica i bivših izbeglica u stanju potrebe je daleko veći, uključujući i 194.171 interno raseljeno lice sa Kosova i Metohije. Samo tokom 1995. godine više od 190.000 lica je izbeglo u Srbiju u dve akcije Hrvatske vojske, Bljesak i Oluja, sa područja sektora pod zaštitom UN", dodaje se u saopštenju.
 
Komesarijat navodi da je trenutno u stanju potrebe skoro 8.000 porodica izbeglica i oko 15.000 porodica interno raseljenih lica, odnosno da te porodice nisu u mogućnosti da same reše svoje stambene potrebe.
Macura: Procena da će do 2050. godine u Hrvatskoj biti tek 30.000 Srba starosedelaca
 
Demografi procenjuju da će do 2050. godine, usled odumiranja stare populicije, u Hrvatskoj biti tek 30.000 Srba starosedelaca, objavila je ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti Tatjana Macura.
 
Ona je u pisanoj izjavi navela da su demografske posledice "Oluje" od 1995. dovele do toga da se danas u Hrvatskoj rađa manje Srba nego drugih nacionalnosti i da je, prema dostupnim podacima iz 2020. godine, u Hrvatskoj rođeno 33.270 Hrvata, 586 Srba i 674 Roma.
Podaci iz popisa 2021. godine pokazuju da Srbi u Hrvatskoj čine 3,2 odsto populacije, od čega je samo 1.5 odsto dece, dok je 6.1 odsto starijih od 65 godina i uglavnom je reč o starijim povratnicima.
 
Procena demografa je, prema njenim rečima, da će do 2050. godine usled odumiranja stare populicije u Hrvatskoj biti tek 30.000 Srba starosedelaca.
  • Cane

    04.08.2024 13:47
    Cane
    Najvecu odgovornost snosi Milosevic koji je u dogovoru sa Tudjmanom izazvao Oluju. Tadasnji uvlakaci Seselj Nikolic Vucic ceo SPS i JUL kao naslednici i saucesnici treba da odgovaraju! Kada se to desi mozete ocekivati neku pravdu i postovanje Naroda i drugih zemalja! Do tada mozete samo da Srbujete jer izdaja je sve veca!
  • Друг Баћко

    04.08.2024 13:09
    А резолуција да се достави УН-у ништа ,само ће мо да кукумачемо и славимо
  • Zebra

    04.08.2024 12:31
    Pravda? Gde je pravda? Da li je iko od ustaša odgovarao? Da li je iko odgovarao za Jasenovac i ostale ustaške logore? Čekamo da zlikovci pomru da bi rekli da su dočekali pravdu? Kukavice smo! Stidim se u kakvoj rupi bez obraza živim!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Prekinute blokade prelaza ka Kosovu

Ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja saopštio je da su za saobraćaj otvoreni prelazi Brnjak i Merdare, koji su bili zatvoreni u noći između petka i subote.