
Kako omalovažiti građane u Vučićevom stilu: Predsednik tvrdi da ništa nije skupljeno za bolesnu decu
Sve to što pričate, kako se novac za bolesnu decu skuplja okolo-naokolo, uglavnom niko ništa nije skupio, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Foto: Pixabay
To je Vučić izgovorio pričajući o ulaganju države u lečenje "dece leptira".
"Što se ove dece tiče, toliko smo novca uložili da me je sramota da na to odgovaram. To lečenje košta 600 hiljada evra, te kreme za te opekotine, ako se ne varam. Ja nisam lekar ali sam se raspitao i spremio. To lečenje će biti dostupno od 13. ili 14. avgusta u Beogradu. Ima dece za koje smo izdvojili dva miliona evra. Sve je to država Srbija uradila. Sve to što pričate da se skupilo okolo naokolo uglavnom niko ništa nije skupio", rekao je on.
Tokom Vučićevog izlaganja je pored njega bio Aleksandar Šapić, osnivač fondacije "Budi human", koji nije reagovao na predsednikovu izjavu, piše Danas.
Kako ocenjuje volonterka Fejsbuk grupe "Budi human - humanitarne licitacije" Marija Savić za N1, ovo je izjava kojom je omalovažio sve ljude u Srbiji koji godinama sakupljaju pomoć.
Zahvaljujući upravo humanitarnim licitacijama, na kojima su građani u zamenu za SMS poruku prodavali od "igle do lokomotive", veliki broj dece otišao je u inostranstvo na operacije, terapije i slično.
Upravo je zahvaljujući humanosti, u prethodnih godinu dana, mesečno u proseku sakupljano i do 200.000 evra za one kojima je pomoć najpotrebnija – samo preko te poznate Fejsbuk grupe koja broji više od 365.000 članova.
Ipak, predsednik Srbije Aleksandar Vučić – ne misli tako.
"To vam je ko kad mi neki klubovi košarkaški pričaju o tome kako navijači plaćaju porez, pa od tog dobijemo koliko para? Dobije nulu, ali nije ni važno", rekao je Vučić tokom obilaska radova na izgradnji bolnice Tiršova 2 u Beogradu.
Marija Savić kaže za N1 da su i administratori Fejsbuk grupe "Budi human – humanitarne licitacije", ali i građani, kada su čuli predsednikovu izjavu, bili u šoku.
"Prva reakcija je bila neverica, ostali smo u šoku, kao da se prethodne četiri godine, koliko grupa postoji, nisu ni desile. Potom čovek poželi, iako tome nije sklon, da psuje. Članovi grupe su ljuti, besni, u šoku, jer ima onih koji daju sve od sebe da pomognu", priča Savić za portal N1.
Iz Fejsbuk grupe "Budi human – humanitarne licitacije" navode i da se, zahvaljujući licitacijama, dnevno sakupi i do 25.000 evra.
"Na početku, prvih godinu dana se sakupljalo i po 20.000 do 25.000 evra dnevno. Kasnije se, naravno, taj broj smanjio s vremenom, ali sada se skuplja iznad 4.000 evra dnevno, zavisi od dana do dana. Ima dana kada bude i duplo više", ističu iz Fejsbuk grupe.
Marija Savić priseća se nekih od korisnika Fondacije Budi human, izdvajajući decu koja boluju od spinalne mišićne atrofije (SMA) tip 1, a za koju je bilo potrebno sakupiti po više od dva miliona evra.
Za neke se novac sakupljao više puta, jer su i po tri puta morali na lečenje u inostranstvo.
"Dešavalo se i da su pojedini korisnici Budi human fondacije godinama čekali na lečenje, a onda bi, uz pomoć grupe, neophodna sredstva bila sakupljena za svega nekoliko dana", ističu iz Fejsbuk grupe Budi human – humanitarne licitacije.
Advokat Lakić: Ako su Vučićeve izjave tačne, tužilaštvo bi moralo da utvrdi gde je Šapić trošio milione evra
Advokat Nikola Lakić kaže za Danas da izjava Aleksandra Vučića u kojoj govori da samo država daje novac za lečenje dece i da se uglavnom ništa nije sakupilo "okolo-naokolo", a misli na pojedinačne donacije građana, grubo vređa ne samo one koji su odvajali novac i sakupljali ga za lečenje dece, već i porodice brojnih mališana koje su upravo na taj način, uz pomoć malih donacija izlečile svoju decu.
"Takođe, ta izjava Aleksandra Vučića vređa i one koji su sakupljali novac za decu, ali i na neki način optužuje jer je jedna od osoba koja je sakupljala novac preko svoje fondacije Aleksandar Šapić, gradonačelnik Beograda i član SNS-a. Ako bi bile tačne Vučićeve izjave, onda bi tužilaštvo moralo da utvrdi gde je Aleksandar Šapić potrošio milione evra datih za lečenje dece", ukazuje Lakić.
On dodaje i da nažalost ovakve izjave ne mogu da prouzrokuju postupke pred sudovima, kako pravne tako i krivične, ali "pokazuju njegov rđav karakter, bezosećajnost" prema patnji brojnih porodica u Srbiji koje se suočavaju sa velikim problemima, ali i neverovatnu činjenicu da Aleksandar Vučić mora da se politički okoristi čak i o bolesnu decu.
Dodatno, Vučić je najpre govorio o novim ulaganjima u lečenju "dece leptira".
"Što se ove dece tiče, toliko smo novca uložili da me je sramota da na to odgovaram. To lečenje košta 600 hiljada evra, te kreme za te opekotine, ako se ne varam. Ja nisam lekar ali sam se raspitao i spremio. To lečenje će biti dostupno od 13. ili 14. avgusta u Beogradu. Ima dece za koje smo izdvojili dva miliona evra. Sve je to država Srbija uradila. Sve to što pričate da se skupilo okolo naokolo uglavnom niko ništa nije skupio", rekao je on.
"Danas" je pokušao da dobije komentar gradonačelnika Beograda, ali do objave teksta odgovor nije stigao.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Protiv premijera Macuta podneta prijava zbog smrti pacijentkinje, Ustavni sud pet godina ne odlučuje
20.08.2025.•
0
Protiv premijera Đura Macuta je 2019. godine, u vreme dok je bio načelnik odeljenja na Klinici za endokrinologiju, podneta krivična prijava zbog smrti pacijentkinje.
Dvogodišnja devojčica pala sa terase kuće u Trgovištu, sa povredama glave zbrinuta u KC Niš
20.08.2025.•
0
Dvogodišnja devojčica pala je juče sa terase porodične kuće u Trgovištu.
Objavljeno uputstvo za policajce koji žele da idu na bolovanje: "Pomoć, a ne palica po leđima građana"
20.08.2025.•
0
Sindikat policije Sloga objavio je uputstvo za policijske službenike koji se osećaju iscrpljeno i nesposobno za bezbedno obavljanje zadatka.
SNS pravi skupove protiv blokada, studenti savetuju građanima da ne učestvuju u toj "predstavi"
20.08.2025.•
1
Srpska napredna stranka objavila je video snimak kojim poziva građane na borbu protiv blokade. Na skupove je pozvao i predsednik te stranke Miloš Vučević.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - krenite na rekord
20.08.2025.•
4
Još jedan dan, još jedan 021.rs dnevni kviz.
Stručnjak za nekretnine: Ne želimo da cene stanova padaju
20.08.2025.•
15
Tržište nekretnina u Srbiji danas je jedno od najsigurnijih i najlikvidnijih u svetu, ocenio je stručnjak za nekretnine Ervin Pašanović.
Šta ako vas policija povredi na protestu: Koji su mogući koraci i ko bi trebalo da plati odštetu?
20.08.2025.•
9
Tokom prošle nedelje demonstracije u Srbiji pretvorile su se u nasilne sukobe.
Građani na protestima podržali studentkinju Nikolinu Sinđelić
19.08.2025.•
1
Protesti su i večeras održani u više gradova.
Ilić: Pošto MUP voli da snima, neka pokaže snimak postupanja prema Nikolini i drugim uhapšenima
19.08.2025.•
10
Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska prava pozvao je MUP da objavi snimak iz zgrade Vlade Srbije i prostorije u kojoj su bili uhapšeni demonstranti, na kojem se vidi policijsko postupanje prema njima.
ODIHR: Srbija obavezna da omogući mirno okupljanje bez neopravdane i preterane policijske sile
19.08.2025.•
4
Kancelarija OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) je danas saopštila da vlasti Srbije moraju omogućiti "mirna okupljanja bez neopravdane ili preterane upotrebe policijske sile".
Narod koji je ustao: U Srbiji 23.000 protestnih okupljanja za devet meseci
19.08.2025.•
22
U prethodnih devet meseci, u Srbiji su, po podacima policije, bila 23.373 javna okupljanja koja nisu bila prijavljena, naveo je direktor policije Dragan Vasiljević.
FOTO: Zaplenjene dve tone marihuane, uhapšena dvojica
19.08.2025.•
9
Beogradska policija zaplenila je oko dve tone marihuane.
Ministarstvo prosvete: Neistinite tvrdnje sindikata o konkursima i pritiscima
19.08.2025.•
6
Ministarstvo prosvete odbacilo je kao neistinite današnje navode Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Evroposlanik: Gospodine Vučiću, naučite da je promena vlade deo demokratije
19.08.2025.•
35
Evroposlanik Helmut Brandšteter kaže da ga veoma tužnim čine slike koje dolaze iz Srbije poslednjih dana, koje karakteriše policijska brutalnost i sukobi sa demonstrantima.
Dušan Janjić o optužbi Ane Brnabić da poziva na rušenje države: Cilj non-pejpera je upravo suprotan
19.08.2025.•
4
Dušan Janjić, povodom optužbi predsednice parlamenta Ane Brnabić da je autor non-pejpera koji poziva na rušenje države, kaže da ta reakcija vlasti nije iznenađujuća, ali da ne odgovara sadržaju dokumenta.
Dačić: MUP ne krije ništa o postupanju na protestima
19.08.2025.•
20
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da "policija ništa ne krije u vezi sa postupanjem na protestima i da će, ukoliko je bilo prekoračenja ovlašćenja, ogovarati svi oni koji su to uradili".
Uhapšen Leskovčanin, tereti se za ugrožavanje sigurnosti tužioca Stefanovića
19.08.2025.•
0
Po nalogu Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu određeno je zadržavanje do 48 sati B.V. (40) iz Leskovca.
Roming bez brige: Jednostavna pravila za bezbrižno putovanje
19.08.2025.•
0
Letovanja, vikendi u evropskim gradovima ili kratak izlet preko granice često znače i promenu načina na koji koristimo telefon i mobilne podatke.
Tviteraš Kristal Met Dejmon pušten iz pritvora
19.08.2025.•
2
Tviteraš Marko Marjanović, poznat po nadimku Kristal Met Dejmon, pušten je iz pritvora, objavio je njegov advokat.
Univerzitet u Beogradu u otvorenom pismu Dolovac: Reagujte na navode studenata o policijskoj brutalnosti
19.08.2025.•
8
Prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu (UB) uputio je danas otvoreno pismo Vrhovnoj javnoj tužiteljki Zagorki Dolovac.
Komentari 43
Panta
Mile
V5
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar